Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1


195 raspunsuri la acest subiect

#11
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 13:11

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
Uta ciun[flo] Asa suntem toate la inceput, dar incet-incet inveti. Forumul asta e o minune mare, dc exista cand aveam eu 20 ani acum aveam bb in brate dar din pacate l-am descoperit a 36 ani , ceasul biologic ticaie rau la mine. Nu mai am timp de temperaturi bazale ....... eu merg pe ultima carte, FIV-ul. Placenta se formeaza in sapt 13, pana in sapt 12 ovarele sustin sarcina prin ac corp galben care e intretinut de HCG. HCG-ul este un hrmon eliberat de embrion, dc se intampla ceva cu el scade si automat scade si corpul galben , progesteronul . Sarbatori Fericite! [pegeam]
PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!Miki
Pentru sustinerea valorii bHCG si preintimpinarea opririi in evolutie a sarcinilor, in cazurile unde nu exista alte defecte de ordin genetic, sunt foarte bune injectiile cu Pregnyl. Desi este un tratament destul de controversat, luat in combinatie cu Aspenter, pe langa ca sustine valoarea bHCG mai are si rolul de a usura circulatia sanguina in zona.Am stat de vorba cu un hematolog care mi-a explicat de ce se iau impreuna, nu stiam.Ingerasul meuPovestea meaBubulina + [baietel][ruga]Doamne ajuta!

#12
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 13:43

Da Bubulina[pup], stiam de pregnyl dar nu stiam ca se ia cu aspenter impreuna. Cat aspenter/zi? Pregnyl am citit ca se recomanda o fiola de 5000UI la 4 zile.

Data viitoare o sa fac ecografe sa vad dc corpul galben e bun , mare iar dc nu o sa fac Pregnyl.

Mi-a scris o prietena de pe DC pe mess [pup] ca eu sigur nu am avut lipsa de progesteron pt ca dc aveam ,avea loc dezlipirea embrionului si deci tb sa sangerez. Eu nu am sangerat deloc. Dar or fi si exceptii?

Sunt din ce in ce mai convinsa ca totul s-a intamplat din cauza tuseului vaginal facut la 8 sapt si 2 zile. M-a durut burta toata seara dupa el, deci lui bb nu i-a placut. La tuseul din spital de dinainte de chiuretaj nu m-a durut deloc. Clar ca data viitoare nu voi face decat ecografe abdominale iar la ginecolog ma voi duce doar cand voi avea burta mare si nu-l voi lasa sa-mi faca tuseu.








PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Miki



#13
lauravoinicu

lauravoinicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:00

Miki [flo] , multumesc pt sfat , eco nu stiu daca am unde sa fac acum in prag de sarbatori ,mai ales ca ar trebui sa vin la Bucuresti , dar daca iau L-arginina simpla fara sa stiu cum stau cu endometru are ceva ? Dr. mi-a zis sa fac progesteronul si estrdioul intre craciun si revelion , sa vedem cum creste , dar se pare ca nu prea lucreaza nici un laborator , si mai am o problema progesteron inj nu imi ajunge decat pana in ziua 10- 11 de la ET , oare o sa mi-l inlocuiasca cu utrogestan , oare are ceva , tare ma ingrijoreaza lucrul asta , in mod normal ar trebui sa il fac pana la test , iar testul in fac in ziua 14 (5 ianuarie) fiindca nu se lucreaza .

In legatura cu secretia de progesteron , eu l-am intrebat mai demult pe dr cum o sa supravietuiasca o eventuala sarcina la mine , avand in vedere ca mie nu imi functioneaza ovarele deloc , mi-a spus ca sarcina dicteaza ovarelor sa secrete progesteron , ea le face sa functioneze.



poze

#14
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:02

gata , nu mai pot , ma alatur si eu voua ...

eu cred ca si inainte de 2007 toamna am avut asa , doar ca nu ma verificam eu ... am avut in olanda si o patare cu sange in timpul perioadei fertile si acuma ca am citit mai multe , mi-am dat seama ca atunci se implantase un puiutz , CM intarziase 5 zile ..., pana la urma a venit CM

doar ca nu m-am verificat eu cu teste de sarcina cum am facut anul asta

e clar , am trompele cale libera frate, cautat si am atestat pentru asta (GLUMESC)

ovulatie super luna de luna, gigeii cu gigelele mele se intalnesc ... dar tre sa bag utrogestan la greu frate ca sa se lase cu ceva , asta am descoprerit io anul asta

si probabil faza aceea cu corpul galben , l-au vizualizat doctorii , am ovulat si am corp galben, sa vad cum mentin sarcinile care apar , asta este

va urez din suflet sa aveti 9 luni minunate cu bebe in burtica sanatos in Noul An !!! si imi urez si mie la fel [flo][flo][olala]

diana74

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

#15
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:15

Citat:
citat din mesajul lui lauravoinicu
Miki [flo] , multumesc pt sfat , eco nu stiu daca am unde sa fac acum in prag de sarbatori ,mai ales ca ar trebui sa vin la Bucuresti , dar daca iau L-arginina simpla fara sa stiu cum stau cu endometru are ceva ? Dr. mi-a zis sa fac progesteronul si estrdioul intre craciun si revelion , sa vedem cum creste , dar se pare ca nu prea lucreaza nici un laborator , si mai am o problema progesteron inj nu imi ajunge decat pana in ziua 10- 11 de la ET , oare o sa mi-l inlocuiasca cu utrogestan , oare are ceva , tare ma ingrijoreaza lucrul asta , in mod normal ar trebui sa il fac pana la test , iar testul in fac in ziua 14 (5 ianuarie) fiindca nu se lucreaza . In legatura cu secretia de progesteron , eu l-am intrebat mai demult pe dr cum o sa supravietuiasca o eventuala sarcina la mine , avand in vedere ca mie nu imi functioneaza ovarele deloc , mi-a spus ca sarcina dicteaza ovarelor sa secrete progesteron , ea le face sa functioneze.poze
Poti sa iei L-arginina simpla (sa nu iei din aia care are si tribulus in ea) dar nu cred ca vei gasi in plafare. Poti suna la Distrifarm sa intrebi cu ce plafare din Slobozia lucreaza ca sa stii unde sa cauti. Cat despre progesteron injectabil, scrie la sub "Gravidute prin FIV" sau "FIV in Ungaria" si intreaba-le dc te pot ajuta. Poate e cineva care se duce in strainatate acum si dc ai reteta poate sa-ti aduca. Succes!!!EDIT: Atentie !!!! In farmacii exista si Arginina care nu e ac lucru cu L-arginina. Sa nu iei Arginina!!
PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!Miki

#16
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:22

Unductable [flo] ar tb sa-ti faci anal progesteronului in zi 21 sa vezi cum stai, dupa ovulatie pana la test poti lua utrogestan vaginal in fct de cum iti iese anal .(cand faci anal sa nu iei utrog)






PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Miki



#17
lauravoinicu

lauravoinicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:36

Miki , merci mult de tot , azi ma pun pe cautat , la noi sunt multe plafare , sper sa gasesc , daca nu o sa imi aduca cineva de la Bucuresti , [pup]



poze

#18
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:44

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
Unductable [flo] ar tb sa-ti faci anal progesteronului in zi 21 sa vezi cum stai, dupa ovulatie pana la test poti lua utrogestan vaginal in fct de cum iti iese anal .(cand faci anal sa nu iei utrog)
multumesc deja fac asta din luna martie dupa ovulatie , utrogestan analiza progesteron facuta , e in limite , dar e bine sa iau si utrogestanmultumesc oricum din suflet pentru sfaturi te puuup, DIANA PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!Miki
A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .http://diana74.webs.com/index.htm

#19
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 14:56

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
Da Bubulina[pup], stiam de pregnyl dar nu stiam ca se ia cu aspenter impreuna. Cat aspenter/zi? Pregnyl am citit ca se recomanda o fiola de 5000UI la 4 zile. Data viitoare o sa fac ecografe sa vad dc corpul galben e bun , mare iar dc nu o sa fac Pregnyl. Mi-a scris o prietena de pe DC pe mess [pup] ca eu sigur nu am avut lipsa de progesteron pt ca dc aveam ,avea loc dezlipirea embrionului si deci tb sa sangerez. Eu nu am sangerat deloc. Dar or fi si exceptii? Sunt din ce in ce mai convinsa ca totul s-a intamplat din cauza tuseului vaginal facut la 8 sapt si 2 zile. M-a durut burta toata seara dupa el, deci lui bb nu i-a placut. La tuseul din spital de dinainte de chiuretaj nu m-a durut deloc. Clar ca data viitoare nu voi face decat ecografe abdominale iar la ginecolog ma voi duce doar cand voi avea burta mare si nu-l voi lasa sa-mi faca tuseu.
PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!Miki
Pregnyl o fiola la 4 zile de 5000 UI, Aspenter 1/zi in aceeasi perioada. Eu le-am luat pana in sapt 11 cand am facut niste analize speciale de hematologie si abia dupa ce mi-a zis doctorita ca nu am probleme, le-am oprit. Oricum tratamentul cu pregnyl se opreste cu 2 sapt inainte de triplu test, altfel da rezultate eronate.Ingerasul meuPovestea meaBubulina + [baietel][ruga]Doamne ajuta!

#20
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 23 decembrie 2008 - 15:07

Bubulina [pup] merci mult de raspuns. Cum ai reusit sa faci rost de pregnyl?



PS Va place semnatura mea?






PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Miki La anul pun de-un pui [^] .... sau doi [pk]






Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -