Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Portugalia


69 raspunsuri la acest subiect

#1
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 14 februarie 2009 - 13:23

Am tot cautat la acest topic sa vad daca a fost cineva de curand in Portugalia, dar nu prea am gasit nimic.

Am vrea sa mergem la inceputul lunii mai, intr-un circuit, cam 10-11 zile, la modul sa apucam sa vedem cat mai multe. Agentiile nu au oferte pentru perioada asta si deja ne gandim sa mergem pe cont propriu.

A fost cineva?

Mi-ar prinde bine orice fel de sfat, opinie sau informatie...

Multumesc!



Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)



fulguleti



#2
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 14 februarie 2009 - 20:36

Citat:
citat din mesajul lui danutz
Am tot cautat la acest topic sa vad daca a fost cineva de curand in Portugalia, dar nu prea am gasit nimic.Am vrea sa mergem la inceputul lunii mai, intr-un circuit, cam 10-11 zile, la modul sa apucam sa vedem cat mai multe. Agentiile nu au oferte pentru perioada asta si deja ne gandim sa mergem pe cont propriu.A fost cineva?Mi-ar prinde bine orice fel de sfat, opinie sau informatie...Multumesc!Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006) fulguleti
Danutz,sotul meu se intoarce in seara asta din Portugalia - a mai fost doua saptamani si anul trecut la un training care a insemnat mai mult plimbari si vizite. E atat de incantat incat vrea sa mergem in concediu in vara asta cu fiul nostru - care atunci va avea un an si cateva luni.Din ce stiu de la el (oricum imi va povesti din nou mii si mii de chestii): alocati timp mult pentru vizitarea orasului Porto, poate la fel de mult ca pentru vizitarea Lisabonei. Am vazut niste fotografii facute de sotul meu si ce se vede e nemaipomenit. Ce nu trebuie ratat: provincia Algarve.____________________________________________________You cannot both dance and not pay the piper.

#3
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 14 februarie 2009 - 20:42

Am fost noi intre 26-31 decembrie si desi, dupa cum spun "clasicii" iarna nu-i ca vara, tot a fost frumos. Am facut un mic circuit (din pacate la Porto nu am ajuns, de data asta): Lisabona-Sintra-Cabo da Roca-Cascais-Estoril-Faro-Albufeira-Praia da Rocha-Lagos-Troya-Setubal-Lisabona, iar cel mai mult mi-a placut Praia da Rocha si Ponta de Piedade. Cred ca acolo vara e superb! Dar oricum, daca mergi la sfarsitul lunii mai, cred ca ai toate sansele sa faci si plaja. Go on...



Laura si fetitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)

poze_noi



#4
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 14 februarie 2009 - 20:42

Am fost noi in decembrie.Noi am fost doar in Lisabona si imprejurimi.Am fost tot pe cont propriu.Adica cu rezervare avion si rezervare hotel.Am stat la hotel Hollidai inn .A fost bine ca pozitie. Am stat 8 zile ,numai ca doar pentru lisabona ,sintra ,cascais ,estoril ,a fost cam mult.In consecinta am vazut la mall-uri de mi se acrise. Portugalia mi-a placut,merita deranjul.Pentru sintra si cascais am luat un bus turistic,la fel si pt lisabona am luat un tour de o zi .
Preturile sint cu mult mai mici decit in alte capitale.Cred ca te vei descurca foarte bine si individual.Vorbesc bine limba engleza.
Taxiurile sint relativ rezonabile,poti merge si cu metroul destul de bine,insa nu acopera toata lisabona,ma refer la obiectivele turistice. Despre alte orase o sa primesti banui referinte de la alte persoane.
Pe noi nu ne-a pasionat sa vedem Fatima,pt sud am banuit ca sint statiuni care iarna nu prezinta interes ,insa regret ca nu am fost la porto,unde am citit ca e frumos.
Daca ai intrebari ,iti raspund cu placere.Zborul a fost destul de lung si mi s-a parut obositor.


dulcetica

#5
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 15 februarie 2009 - 14:21

Multumesc fetele pentru raspunsuri!!!

Mihaelka, inteleg ca si voi vreti sa mergeti tot pe cont propriu sau un sejur ceva?

Dulcetica, voi ati stat in Lisabona si de acolo v-ati deplasat cu bus-ul? Sau cum ati facut?



Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)



fulguleti



#6
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 20 februarie 2009 - 15:58

danutz am fost in Algarve acum 2 ani, in iulie, am stat 11 zile,cazarea in Albufeira, dar am vazut aproape tot sudul...este absolut superb, plajele sunt de vis, oceanul miroase 'intr-un fel', si trebuie musai sa revenim![pk]
In mai nu se poate face baie in ocean, pana si vara in iulie/august e la noroc, dar sunt sansele cele mai mari sa poti intra in apa, noi am fost norocosi![:D]
In Lisabona am stat doar o zi, ultima, am vizitat intre altele,Ocenariul, nu trebuie ratat!
Am mers pe cont propriu, am rezervat zborul prin aprilie ptr iulie, cazarea am rezervat-o pe booking, la fel si masina, care ne-a asteptat la aeroport...din Lisabona pana in Albufeira am mers cam 3 ore, dar drumul este pe autostrada![:)]
Daca mai vrei ceva detalii, cu placere!..

LUNY[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[bebic]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

#7
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 20 februarie 2009 - 21:29

Danutz,da am stat in Lisabona si ca sa mergem inafara,am luat un tour din piata marques de pombal,un microbuz turistic.Am avut ghid si am fost la sintra unde am vizitat doar palatul regal,cascais,boca del inferno,estoril si la intoarcere ne-a lasat direct la un mall.[:D]
Prin Lisabona te poti plimba cu metroul,cu taxiul si pe jos.Au o zona neacoperita de metrou si ca sa vedem de ansamblu lisabona, am luat un bus turistic.O singura zi e de ajuns,deoarece multe le faci pietonal .Am facut intii un tur complet sa vedem din bus orasul, apoi ne-am oprit in punctele care nu le vazusem,zona cu turnul si manastirea.
Regret ca n-am remarcat intrebarea si am intrat tirziu.Ai plecat deja?
Am vizitat tot ce e prin ghidurile turistice,am fost la un concert de muzica fado cu maritza,am fost la un club de fado in almaha,restsurantele braziliene au fost in regula.Sa bei capirinha si sa -ti amintesti de sfatul meu.[:D]
Scuze pentru denumirile gresite,poate,dar nu-mi amintesc exact cum se scriu.

dulcetica

#8
Gladi

Gladi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 februarie 2009 - 10:09

Hello tuturor

Si noi vrem sa mergem in Lisabona 10 zile, la sfarsitul lunii martie. Mergem cu copilul (5 ani) si am vrea sa inchiriem un apartament ca sa putem gati, mai ales ca sotul meu vrea sa incerce diferite retete portugheze. A inchiriat cineva un apartament de pe http://www.travelingtolisbon.com ? Sunt de incredere? Sa nu ma trezesc ca ajung la 11 noaptea cu copilul si nu am unde sa stau sau ajungem in cine stie ce fundatura. Cunoaste cineva zonele din Lisabona in care ar fi recomandat sa inchiriem apartament? Am gasit oferte convenabile in Baixa si Castelo. Avem bilete de avion pt 21 martie, deja suntem in martie si nu ma pot decide unde sa fac rezervare. Va rog daca aveti informatii ajutati-ma cu un sfat cat mai urgent.

Numai bine tuturor mamicilor si piticilor
Gladi

#9
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 27 februarie 2009 - 21:09

Gladi, imi pare rau, nu stiu ce sa zic..nu am avut cazare in Lisabona..

LUNY[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[bebic]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

#10
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 28 februarie 2009 - 10:06

Citat:
citat din mesajul lui Gladi

Hello tuturor

Si noi vrem sa mergem in Lisabona 10 zile, la sfarsitul lunii martie. Mergem cu copilul (5 ani) si am vrea sa inchiriem un apartament ca sa putem gati, mai ales ca sotul meu vrea sa incerce diferite retete portugheze. A inchiriat cineva un apartament de pe http://www.travelingtolisbon.com ? Sunt de incredere? Sa nu ma trezesc ca ajung la 11 noaptea cu copilul si nu am unde sa stau sau ajungem in cine stie ce fundatura. Cunoaste cineva zonele din Lisabona in care ar fi recomandat sa inchiriem apartament? Am gasit oferte convenabile in Baixa si Castelo. Avem bilete de avion pt 21 martie, deja suntem in martie si nu ma pot decide unde sa fac rezervare. Va rog daca aveti informatii ajutati-ma cu un sfat cat mai urgent.

Numai bine tuturor mamicilor si piticilor
Gladi

Baixa,e o zona veche de magazine ,care se termina cu o piata plina de oameni ai strazii.Deci e o "fauna" locala nu foarte atragatoare,altfel ziua e OK.Poate alegi alta .[:D]Din pacate nu-ti pot recomanda nimic.
Editez:dupa am vazut subiect portugalia unde intra fete care locuiesc acolo si sigur stiu unde e indicat sa stai.
dulcetica


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -