Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Concediu cu bebe de 1 an - UNDE??


14 raspunsuri la acest subiect

#11
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 15 februarie 2009 - 18:12

Practic oriunde. Dar daca vrei sa ai sub control totul si vrei ceva mai linistit alege destinatii mai in apropiere, tari unde ai avea incredere in dr si mai ales te-ai intelege cu ei(pot apare alergii la soare, la apa, la mincare si astea-s mai greu de explicat daca nu prea se poate folosi limba tarii ori engleza ar putea fi numai gesticulata[:D]) daca e prea greu pt baby wrap si te bazezi pe carut, alege tari in care stii ca rampele pt carut nu sunt o raritate, daca ai surprize neplacute in camera de hotel nu-i rau sa fii undeva unde esti bagat in seama cind reclami ceva. Daca vrei liniste evita destinatiile prea aglomerate, ma refer la plaje strimte unde nu ar avea copilul unde sa invirta o lopatica in nisip. In poze toate locurile par atragatoare, in realitate pe plaje e lupta cu nervii pe sezlonguri[:D], matinalii pun prosoapele de la 6 dimineata, mai gasesti un loc tocmai in fundul plajei, departe de apa unde nisipu-i fierbinte si copilul tre sa stea cocotat la tine in cap[:D]. Nefiind vaccinat iar nu poti merge totusi in locuri prea exotice. Daca concediul se va invirit mai mult in jurul confortului copilului, evita zboruri prea lungi, locuri unde e prea cald, altitudini prea mari.

Sunt mame care merg in Asia/Africa cu bebelsui mai mici de un an dar mame care vor sa fie mai sigure pe linistea si siguranta vacantei. Si sunt variante pt ambele cazuri. Eu am fost des cu Aldo plecata de cind avea 6 luni dar nu incerc sa o fac pe viteaza ca sa dau bine pe forum[:D] unele treburi mi-au cam stat in git.. Si planifica de aici o masina de inchiriat prin ADC ca e sigur si ieftin, vezi o lista cu spitale si dr in apropierea locului undei stati. Zic asta din experienta[alcool].

Intii tre sa stii cam ce doriti: soare mult, plaje, piscine at clar resorturile is o varianta buna, ori soare moderat, plimbari mai multe, plimbari cu bicicleta cu fahrradanhänger, cite un picnic in drum, pt asta iti trebuie o locatie cu peisaje frumoase si piste speciale pt bicicleta, ca de inchiriat de ob gasesti si in cazul asta se evita sudul pt ca si nordul europei poate fi in top, ori vizite la muzee, deci tre sa stii intii cam ce ati vrea.

Daca nu gasiti nimic, veniti in Westerland[:D] pe Sylt, tre sa va gasesc ceva bun pe aici:). Plaje late, curate, cu vaporul la vazut de foci, e lejer in privinta limbii, dr, acces carut etc.



Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo





#12
miraklucker

miraklucker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 02:51

noi am fost cu David la 1 an in Mallorca. Nu ceva special pentru copii dar fost foarte bine.

Daca vrei munte uita-te pe kinderhotel.(at sau de) sau familienhotel (de, at sau it).



Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)



Poze noi.....cu noi




Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder





#13
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 01 martie 2009 - 01:43

Va multumesc mult pentru toate raspunsurile, mai ales tie, vikinga, pentru toate detaliile, le-am si trimis cu copy&paste lui tati, sa fie si el mai bine informat.



Pana la urma m-a convins ca e mai bine cu masina (nu ma injurati ca am zis la inceput de avion) si vrem sa incercam Corsica, era dealtfel visul nostru de dinainte de nasterea lui David si vorba lui tati, cand mai prindem 4 saptamani libere dintr-un foc? Asta fiindca el isi va lua a doua parte din concediul de paternitate...



Of, ma ia groaza cand ma gandesc cate sunt de organizat, de anticipat... Acum tre' sa ma mai uit si de doctori sau spitale... Noroc ca avem de gand sa cautam case de vacanta cu proprietari nemti, sa-i putem intreba dinainte ce si cum.



Inca o data, va multumesc [flo]





Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** Slide show David
Participam si noi la concursul Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2


#14
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 13:24

Noi am fost cu copil de 1,4 ani in Italia,la Riccione,este statiunea lipita de Rimini.Am stat 2 sapt si a fost excelent,conditii f bune pt copii mici pe plaja,locuri de joaca special pt copii 0-3 ani,plaja lata,etc.



Noi am fost cu Autozug,direct München-Rimini.Am incarcat masina seara,noi ne-am dus la cuseta,ne-am culcat si cind s-a facut dimineata,am luat micul dejun in tren si ajunsi am fost,simplu,fara stress,odihniti.Ne-a prins f bine masina acolo,am mers in multe locuri,ne-am plimbat mult si nu cred ca am fi facut fata cu autobuzul si cu bebe.



Vacanta placuta va doresc si sa scrii unde mergeti si cum a fost,anul viitor ne asteapta pe noi aceeasi dilema...[:D]



___________________________________________________________________________

Alina,mami de printesa si baby [gravi]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -