Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Durerea unei pierderi de sarcina (78)


196 raspunsuri la acest subiect

#41
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 19:25

Buna seara fetele! Ma alatur si eu voua dc ma primiti. Mariana ma numesc si am :

- sarcina oprita din evolutie 12 sapt sept 2006

-chiuretaj obligatoriu 15 sapt sept 2008 ...bb cu vezica urinara fff mare

Acum , la 3 luni de la aceasta pierdere , mi-am mai revenit emotional si ma [ruga]la DD ca in ian -feb sa raman[gravi]





Poze

#42
ellenii

ellenii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 20:56

INGERAS26A, la mine sangerarea a durat doar vreo 6 zile si a fost foarte usoara, doar cateva pete. Mi-a zis si doctorul, ca mare parte a continutului se eliminase deja.
[sex] dupa 40 de zile. Organismul are nevoie de timp sa se refaca. E pacat ca multi doctori nu recomanda acest repaos!
Iar proiectarea de bebe [pathot], dupa minim 3 luni. Mie asa mi-a zis: cel putin 3 luni, dar cel mai bine ar fi 6 luni. M-am gandit mult. Eram si eu cat pe ce sa incep imediat, avand in vedere cat de mult imi doresc un bebe, dar apoi mi-am dat seama ca, daca cumva as mai trece o data prin asta nu as putea sa nu ma gandesc ca s-a intamplat fiindca nu am avut suficienta grija si nu am respectat toate recomandarile.

Sunt constienta ca nu putem avea niciun control asupra momentului in care vom ramane insarcinate si vom duce la sfarsit o sarcina, oricat de bine am respecta toate recomandarile. E dupa cum vrea DD.
Eu astept luna ianuarie. Pana acum m-am ferit. In ianuarie vor fi exact 6 luni.

#43
ellenii

ellenii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 21:06

Unducthable, la mine ambele teste de sarcina facute la o zi si la trei zile intarziere a CM au iesit negative, desi fecundarea avusese loc in urma cu cel putin 14 zile. Eu simt exact cand ovulez si stiu si momentul in care am ramas insarcinata. Imi aduc aminte ca rezultatul negativ ma dezamagise mult. Nu ma asteptam. Al treilea test l-am facut dupa inca o luna (credeam ca iar mi se dereglase CM), cand incepusem sa ma simt rau (greata, dureri de sani, dureri de cap, oboseala, urinari frecvente, stari de ameteala) si am avut o surpriza uriasa [am]. La control mi s-a spus ca sacul embrionar este vizibil, implantat la locul potrivit, dar surpriza neplacuta a venit odata cu sangerarea. Dupa toate investigatiile facute, s-a ajuns la concluzia ca nivelul scazut de progesteron a fost cauza. Deci continuarea tratamentului cu Utrogestan nu are cum sa-ti faca rau. Mie lipsa lui mi-a facut rau. Dar, asta e!

Sa dea Doamne-Doamne sa ai un bebelash si sa fii fericita alaturi de el![flo]

#44
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 21:11

Citat:
citat din mesajul lui catty

Buna ziua dragele mele,
UNDUCTHABLE, din pacate nu te stiu, dar vreau sa fac cateva precizari in legatura cu progesteronul. In primul rand studiile arata ca la un procent f mare dintre femei progesteronul induce organismului "ideea" de sarcina, chiar daca nu este asa. Se intampla asadar ca si betaHCG sa iasa pozitiv dar cu valoare mica intrucat corpul "crede" ca trebuie sa se pregateasca pt sarcina. Acum fiecare stie cum ii functioneaza organismul, dar eu nu as merge pe teoria ta potrivit careia daca apare CM dupa ce nu mai iei progesteron a fost sarcina. Sper ca nu te-ai suparat pe mine, dar crede-ma ca pot sa imi dau doctoratul pe teme de fertilitate.
Eu incerc sa nu mai intru asa des pe forum pt ca m-am impacat cu ideea de a nu putea procrea. Insa DD nu ne-a lasat si ne-a trimis un ingeras minunat. Cand ma uit la ea incep sa uit frustrarea si durerea care ma macina si se indeparteaza incetul cu incetul ideea de a mai face 4 laparo in speranta ca se mai poate reconstrui ceva la mine in burtica.
Eu va doresc sarbatori fericite si DD sa va mangaie curand sufletele si sa va trimita ingerasii mult doriti!
Pupici tuturor

catalina
Aici gasiti pozici cu noi http://community.web...563001298lINQYS
"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"




Catty nu m-am suparat chiar iti multumesc foarte mult pentru explicatia data , mai bine sa stiu de ce se intampla unele lucruri , chiar asta era pentru mine frustrant. Inca o data multumesc[flo],
numai Dumnezeu stie , noi deja am luat hotararea sa adoptam un copilash , suntem pregatiti sufleteste sa iubim muuuult pe cineva mic si drag, si deja m-am impacat cu mine .

nu stiu ce ne rezerva viitorul, imi doresc din suflet sotul meu sa fie mereu iubitor, si de ce nu , sa avem cel putin un copilash in casa

L5845 chiar iti multumesc frumos pentru gandul bun , viata e scurta si trebuie sa fie frumoasa . Iti doresc sa vii si tu spui ca astepti un bebe saatos care sa va bucure viata.

cum am spus , o floare pentru toate [flo]

p.s. si eu ma gandesc la Michelle si ea stie .. si nu o voi lasa , numai ca nu stiu cum sa ii alin durerea , :((((((((((((( Dumnezeu sa o ajute si pe ea.
O sa mai apara ea si pe yahoo, are nevoie de vindecare .
Ne gandim la tine Michelle.[flo]

diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs....intedefolos.htm

#45
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 21:15

Citat:
citat din mesajul lui ellenii

Unducthable, la mine ambele teste de sarcina facute la o zi si la trei zile intarziere a CM au iesit negative, desi fecundarea avusese loc in urma cu cel putin 14 zile. Eu simt exact cand ovulez si stiu si momentul in care am ramas insarcinata. Imi aduc aminte ca rezultatul negativ ma dezamagise mult. Nu ma asteptam. Al treilea test l-am facut dupa inca o luna (credeam ca iar mi se dereglase CM), cand incepusem sa ma simt rau (greata, dureri de sani, dureri de cap, oboseala, urinari frecvente, stari de ameteala) si am avut o surpriza uriasa [am]. La control mi s-a spus ca sacul embrionar este vizibil, implantat la locul potrivit, dar surpriza neplacuta a venit odata cu sangerarea. Dupa toate investigatiile facute, s-a ajuns la concluzia ca nivelul scazut de progesteron a fost cauza. Deci continuarea tratamentului cu Utrogestan nu are cum sa-ti faca rau. Mie lipsa lui mi-a facut rau. Dar, asta e!

Sa dea Doamne-Doamne sa ai un bebelash si sa fii fericita alaturi de el![flo]


pe mine ma doare capul cumplit de dimineata pana acuma ... dar poate fii si de la utrogestan ... sa vedem , atata pot spune

va multumesc pentru sustinere , mult de tot

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs....intedefolos.htm

#46
laurraa

laurraa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.172 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 21:18

Citat:
citat din mesajul lui Michelle81
Imi pare foarte rau pentru toate fetele care au ajuns aici,care au trecut prin asemenea tragedii..."tragedii"insa este prea putin spus...Eu nu pot sa imi revin...sufletul meu este atat de "macinat"de ceea ce s-a intamplat...nu imi gasesc cuvintele...de fapt m-am inchis in mine si nu mai vorbesc despre ce s.a intamplat...Ingeras26-NU te grabi!oragnismul si pihicul au nevoie de un timp de recuperare.acorda-.ti timp!
Chiar inante de a deschide ma gadeam oare ce mai faci ? Si eu as innebuni daca acum s-ar intampla iar si de aceea ma mai gandesc la tine, draga noastra luptatoare, si te inteleg perfect.Te pup si te respect ! La nul poate imi esti colega la odisee.Te rog……lupta trebuie sa continue[gravi] 15 + [bis] [ruga]Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza! binecuvantarea si minunea noastra Sf. Stelian ne vegheaza si El just "us" si casutza noastra si a lui BB

#47
laurraa

laurraa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.172 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 21:22

Citat:
citat din mesajul lui unducthable
sincera sa fiu, nici eu nu imi revin dar din mai multe motive , lipsa de doctori buni :(( , si pierderea sarcinii , acuma nasteam ..., stiu ca paote exista durere mult mai mare , momentan simt mare durere in continuare si incerc pe cat pot sa nu afecteze pe sotul meu si mama ..., bunicii , ... Michelle , ti-am mai spus , nu ma asteptam sa ti se intample anul acesta asa ceva , dar nu vreau sa te bag si mai tare in amaraciune, te rog ai grija de sanatatea ta , da ???offf, sa spun si asta : na ca iar amn facut-o , adica test de sarcina si am zis ca nu mai fac ... dar de fapt le fac ca sa stiu daca iau utrogestan in continuare sa sustin o sarcina sau nu ... testele barza m-au innebunit , nu inteleg :(((, imi arata o umbra de a doua linie , ieri chiar era o dunga -linie , dar dupa 15 minute ... ce sa mai cred ??? sunt ziua 27 , din 28 de zileam luat utrogestan chiar si pana ieri , dar ce sa fac ? sa mai iau sau nu ...pana ajung la doctora ... nu stiu :((deci sunt teste false ?A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .http://diana74.webs.com/cuvintedefolos.htm
Diana, scumpa mea, ia in continuare utrogestan caci nu e nici o problema ; Daca e sarcina, o mentine, daca nu, grabeste CM.Hai cu Dumnezeu inainte si poate ne dai o veste mare.Doamne ajuta !Trebuie sa megem inainte.[flo]Am vazut ca te intrebai de ce scrii DOAR aici , ca nu ai uitat sau de ce ; dar uita-te la mine, gravi din nou si tot citesc si incerc sa alin fetele noi care sper eu sa nu mai apara.Te pup si hai cu vestile bune[flo][gravi] 15 + [bis] [ruga]Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza! binecuvantarea si minunea noastra Sf. Stelian ne vegheaza si El just "us" si casutza noastra si a lui BB

#48
laurraa

laurraa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.172 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 21:39

Acum in legatura cu intrebarea lui ingeras26 si pentru fetele care vor sa mai stie :



-pe 25 mai a avut loc provocarea nasterii a unei sarcini oprite din evolutie la aproape 21 de saptamani ;

-la 16 saptamani si 3 zile fusese ultimul control in care era bine si peste o luna cand m-am dus la control era « oprit din evolutie », deci posibil prin saptamana 18….nu stiu ;

-in iunie la 33 zile de la provocare a venit CM ;

-apoi in iulie pe 26 a veit al doilea CM, pe 23 august al treilea CM si apoi nu am mai venit deloc, dar a venit din nou BEBE.

-deci, dupa trei luni jumatate am ramas iar si multumesc lui Dzeu acum e totul bine ;

-trebuie sa specific ca eu nu faceam nimic cu sotul meu in perioada fertila, vroiam sa asteptam 6 luni dar in urma unui perelinaj in nordul moldovei, a miilor de lacrimi catre Maicuta Domnului si rugaciuni si pomelnice pentru a ne da Dzeu cand considera EL un prunc sanatos, am ramas insarcinata ; exact in timpul pomelnicilor de 40 de zile lasate la manastiri si inafara perioadei de ovulatie ; exact atunci am ovulat mult mai tarziu iar mie nu mi se intamplase niciodata asta.

Acum, care este sfatul meu ? Rugati-va la Dzeu sa va dea un prunc cand considera EL si sa lasati pomelnice de 40 de zile peste tot.[flo]



Doamne ajuta sa fie bine !





[gravi] 15 + [bis] [ruga]Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!

binecuvantarea si minunea noastra

Sf. Stelian ne vegheaza si El

just "us" si casutza noastra si a lui BB

#49
ellenii

ellenii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 22:37

Lauraa, iti multumim ca esti in continuare alaturi de noi! Poate, cu voia lui Dumnezeu, si noi te vom urma la odisee si apoi la mamici![flo]

#50
L5845

L5845

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.729 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 23:57

Diana asta simt, nu ai de ce sa multumesti. Sper sa vii in zilele urmatoare cu vesti bune [ruga]. Stiu ca durerile de cap fac parte dintre semne.[flo]

Si eu inca mai am speranta sa fiu intr-o buna zi mamica (de fapt sper ca toate sa fim implinite astfel), dar doar D-zeu stie ce plan are cu fiecare.

lauraa ma bucur mult pentru tine, sarcina usoara in continuare, sa ne tii la curent cu meciul de fotbal din burtica, o sa fie bine.[flo]











Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE! Cu DD inainte!

Lau-Meli [8**] si [biz]

" Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fii invins cu adevarat, daca nu te ridici!...G. Funakoshi"



[url="http://t2.lilypie.com/siNMp3.png" alt="Lilypie 15 - 80 day cycle Ticker" border="0" /></a>"]Spre tzel![/url]

Poveste

[foto]

Doi zapaciti!





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -