Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Durerea unei pierderi de sarcina (78)


196 raspunsuri la acest subiect

#11
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 13:24

Buna,

Ajutati-ma sa trec mai repede peste durerea pierderii a inca unei sarcini. Dimineata cand ma trezesc este ingrozitor, dupa ce ma obisnuiesc cu ideea, sunt mai ok, dar apoi tb sa ma trezesc iar...
Dupa prima mestruatie am liber la incercat iar si de-abia astept.
cat ati sangerat voi dupa chiuretaj? Eu am facut chiuretajul joi, sambata am inceput sa sangerez si acum cotiua, este a patra zi deja.
Cand am voie sa reiau activitatea sexuala? de-abia in ianuarie, sau la 2-3 sapt dupa chiuretaj? Pot sa raman insarcinata chiar inainte de venirea CM? adica la 3 sapt de la chiuretaj?
Exista cazuri norocoase cand a ramas cineva insarcinata extrem de repede dupa chiuretaj? printre voi, ca asa, pe net am mai citit si eu...

va multumesc pentru suport.

Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][copil] Maya Maria (16.12.2006)

#12
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 15:03

Citat:
citat din mesajul lui ingeras26a
Buna,Ajutati-ma sa trec mai repede peste durerea pierderii a inca unei sarcini. Dimineata cand ma trezesc este ingrozitor, dupa ce ma obisnuiesc cu ideea, sunt mai ok, dar apoi tb sa ma trezesc iar...Dupa prima mestruatie am liber la incercat iar si de-abia astept.cat ati sangerat voi dupa chiuretaj? Eu am facut chiuretajul joi, sambata am inceput sa sangerez si acum cotiua, este a patra zi deja.Cand am voie sa reiau activitatea sexuala? de-abia in ianuarie, sau la 2-3 sapt dupa chiuretaj? Pot sa raman insarcinata chiar inainte de venirea CM? adica la 3 sapt de la chiuretaj? Exista cazuri norocoase cand a ramas cineva insarcinata extrem de repede dupa chiuretaj? printre voi, ca asa, pe net am mai citit si eu...va multumesc pentru suport.Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][copil] Maya Maria (16.12.2006)
DRAGA INGERAS,este nu greu, ci extrem de greu cand se intampla sa pierzi un BB. odata cu el, pierzi o parte importanta din tine, sperante, vise, dorinte, etc. si niciodata nu trece, niciodata nu o sa mai fim ce am fost inainte de...eu nu pot sa iti spun cum sa iti faci viata suportabila de acum inainte, fiecare trebuie sa gaseasca "medicamentul" pentru ea. "medicamentul" meu e ca ma rog mai mult acum, si faptul ca in fiecare seara adorm dupa ce citesc cateva capitole din biblie, ma face sa merg mai departe cu alta stare de spirit. iar aici pe DC, alaturi de voi, mi-e mai usor iarasi, pentru ca sunt alaturi de mamici de ingerasi care inteleg fara cuvinte durerea noastra.ca sa iti rasp la ce intrebari ai, iata:1. la mine a durat 15 zile scurgerea dupa chiuretaj. mai maro, mai rosu, cu mucoasa cand roza, cand alba. intr-un final s-a oprit. doc mea a zis ca asa trebuie.2. [sex], mie mi-a spus sa astept cel putin 4 luni. ca uterul trebuie sa se vindece si ca procesul dureaza un pic.3.dupa chiuretaj nu ai voie[sex] cam 40 de zile, eu asa stiu.4.nu stiu daca e tocmai bine sa se intample atat de repede, 2-3 sapt dupa chiuretaj. gandeste-te ca si corpul tau are nevoie sa se vindece, si ca trebuie ca viitorul BB sa se gaseasca intr-o burtica sanatoasa.sunt sigura ca celelalte fete cu mai multa experienta iti vor impartasi mai multe.te imbratisez si sa speram la mai bine.[pup]__________________________________poate viitoare [gravi], te [ruga] DDpoze

#13
ingeras70

ingeras70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 16:30

ingeras,e firesc ce simti tu..toate am trecut prin aceasta experienta nenorocita..[q]eu am patit-o acum un an si plingeam inca zdravan,cind ramineam singura si altii habar nu aveau,pina prin mai anul acesta.Si mergeam,mare psiholog,la servici,vorbeam cu clientii..ma intelegi,tu..
partea cealalta,eu am stat in pat la caldurica,in maternitate,internata,sub antibiotice si antiinflamatoare,cum am mai scris.Doctorul a spus ca e normal ca pina la max.7 zile sa mai singereze,putintel,dar grosul a fost la inceput.Doctorul care a lucrat se pare ca nu ti-a explicat? Nu se ramine imediat insarcinata,din cauza uterului care a suferit o interventie si trebuie sa se refaca,s-a dilatat putintel,acum isi revine,lasa-l un pic sa respire,ca sa zic asa..
asa numitul ciclu,de dupa,este la cam 30 zile de la... si este o singerare,cam ca de ciclu,cind se mai curata putin acolo jos.La mine a fost la 26 zile.
Doctorii recomanda macar 3 luni sa nu se ramina insarcinata dupa,pentru refacerea uterului,in concluzie.Viata sexuala o reiei,dupa acea singerare ,de peste o luna de la chiuretaj.Si mai e o treaba,logic,nu trebuie sa faci infectie sau inflamatie acolo,de aceea pazeste-te de sex si frrig,ridicat greutati,etc..acum.Adica sa nu fie cazul sa se mai umble acolo.Ia antiinflamatoare si antibiotice,neaparat,acum,dupa,sa nu te trezesti cu incurcaturi si fereste-te de frig ca de.ce e mai rau..
fa si acatistul sf.Stelian,da nastere de prunci mamelor care au pierdut deja.

#14
alinaalex

alinaalex

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 548 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 17:33

Ingeras26, draga mea, stiu ca iti este extrem de greu...[q]

pt. ca prin asta trec eu de 3 saptamani incoace...

din pacate, noi doua suntem pe lista cu "prietene dragi" la zmeurici [q]

e greu...desi pot sa zic ca am trecut nesperat de usor peste asa durere...

la fel ca si tine, imi doresc cu disperare inca un copil, desi unora li se pare aiurea ca doar mai am unul! si n-as lasa timpul sa treaca. La mine si prima sarcina a venit f. greu, dupa operatie si tratamente, am avut endometrioza sau poate o mai am, nu stiu, ambele trompe erau infundate, in fine...

sa-ti zic cum a fost la mine:

- am pierdut sarcina la 6 saptamani, am inceput cu sangerari, am mers la urgente, m-au chiuretat sa nu ramana resturi caci sarcina se eliminase deja

- dr. mi-a recomandat 3 luni pauza, sa iau AC dupa primul CM sa nu cumva sa raman gravi din nou

- activ sexuala am reinceput-o la 2 sapt., dupa chiuretaj si nu m-am protejat, s-a intamplat o singura data, deci cu D-zeu inainte desi dr. nu-mi recomanda asa repede o noua sarcina

- dr. mi-a spus ca pot ramane gravi chiar si inaintea primului CM, iar la controlul ecografic de la 2 sapt. de la pierdere chiar se vedea un folicul, deci ovarele incep sa lucreze.

- sangerarea a mai tinut 4-5 zile, de fapt. sangerare impropriu spus, ceva roz si in cant. mica

- mi-a mai zis sa fac toxoplasma si citomegalovirus, iar sambata, la 4 sapt. dupa chiuretaj, sa ma duc la control din nou

- eu dupa ce am iesit din spital, de a doua zi m-am si apucat de treaba, am mers la servici, chit ca m-ar mai fi lasat si inca 2 sapt. in concediu, am fost ocupata tot timpul, efectiv am incercat sa nu ma mai gandesc la ce mi s-a intamplat, asta a fost "medicamentul" meu...desi nu pot sa-mi iau gandul de tot, azi ar fi trecuit sa am fix 10 sapt. de sarcina...

- m-am ferit cat am putut de frig, am stat numai la caldurica, oricum de felul meu nu suport frigul

am incercat sa scriu si aici, la subiect, dar parca n-am putut pana acum...

Am o prietena care dupa pierdere a ramas chiar inainte de primul CM din nou si a tinut sarcina pana la capat. Asta depinde de la caz la caz. Am citit si pe forum despre situatii asemanatoare. Unii dr. recomanda chiar si 6 luni de stat pe tusa si abia dupa aia incercat din nou pt. sarcina.

nu stiu ce sa-ti mai spun, sper sa treci peste durerea asta, sa fii bine...Doamne ajuta!







Alina si [bonjovi] Marc Alexandru (28.03.2006)

pozele noastre









#15
ingeras70

ingeras70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 17:48

doctorul zice sa mai stai tocmai ca sa nu inceapa o infectie pe acolo si sa nu dai de altele mai...
mama,dar curajoase sinteti unele..iara sex la 2 sapt dupa pierdere de sarcina...intr-adevar,se ramine,tocmai,repede gravi,dar organismul are nevoie de un pic de respiro,totusi.

#16
alinaalex

alinaalex

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 548 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 17:54

Ingeras70, ai dreptate, mai degraba am fost totusi incostienta, desi s-a intamplat numai o data (am corectat dupa aia), in mintea mea ma gandeam ca n-o sa raman asa repede, ca nici dupa nastere n-am ramas decat dupa 2 ani, dar uite ca exista posibilitatea...

mie dr. mi-a recomandat 3 sapt. de abstinenta



Alina si [bonjovi] Marc Alexandru (28.03.2006)

pozele noastre









#17
Michelle81

Michelle81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 23:19

Imi pare foarte rau pentru toate fetele care au ajuns aici,care au trecut prin asemenea tragedii..."tragedii"insa este prea putin spus...Eu nu pot sa imi revin...sufletul meu este atat de "macinat"de ceea ce s-a intamplat...nu imi gasesc cuvintele...de fapt m-am inchis in mine si nu mai vorbesc despre ce s.a intamplat...

Ingeras26-NU te grabi!oragnismul si pihicul au nevoie de un timp de recuperare.acorda-.ti timp!


#18
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 09 decembrie 2008 - 23:26

Michelle [pup] DD sa iti aline durerea.

in asteptarea unui ingeras

#19
ingeras70

ingeras70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 09:40

michelle,[flo][pup] si iubire,ca pentru toate fetele.

#20
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 10 decembrie 2008 - 11:47

sincera sa fiu, nici eu nu imi revin dar din mai multe motive , lipsa de doctori buni :(( , si pierderea sarcinii , acuma nasteam ..., stiu ca paote exista durere mult mai mare , momentan simt mare durere in continuare si incerc pe cat pot sa nu afecteze pe sotul meu si mama ..., bunicii , ...

Michelle , ti-am mai spus , nu ma asteptam sa ti se intample anul acesta asa ceva , dar nu vreau sa te bag si mai tare in amaraciune, te rog ai grija de sanatatea ta , da ???

offf, sa spun si asta : na ca iar amn facut-o , adica test de sarcina si am zis ca nu mai fac ... dar de fapt le fac ca sa stiu daca iau utrogestan in continuare sa sustin o sarcina sau nu ...
testele barza m-au innebunit , nu inteleg :(((, imi arata o umbra de a doua linie , ieri chiar era o dunga -linie , dar dupa 15 minute ... ce sa mai cred ??? sunt ziua 27 , din 28 de zile

am luat utrogestan chiar si pana ieri , dar ce sa fac ? sa mai iau sau nu ...

pana ajung la doctora ... nu stiu :((
deci sunt teste false ?

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs....intedefolos.htm


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -