Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Durerea unei pierderi de sarcina (78)


196 raspunsuri la acest subiect

#161
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:37

buna ziua fetele,

vreau sa va salut si sa va urez o duminica placuta si linistita.

DD ne vegheaza.



__________________________________

sa aveti o zi cu mult "bun bun"

poate viitoare [gravi], te [ruga] DD



finutul radu andrei si finuta maria angela

nunta noastra

E.M.M.A. pentru ingerasii nostri

cand sa vie...cand sa vie...

#162
sicuta13

sicuta13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:39

Happymum, Diana, Elleni, Lau-Meli multumesc pentru cuvinte si incurajari[flo]

Eseea, am pierdut trei sarcini dar prima era la trei luni jumate, am avut sangerari si la fel s-a oprit in evolutie.

A doua sarcina a fost la 28 de saptamani pierduta (m-am uitat acum pe scrisoarea medicala), mi se parea ca nu mai misca bebele si am fost la control unde mi-a spus ca e oprita in evolutie. Atunci nu ma gandeam la hipertensiune...iar in urma analizelor de laborator a fatului nu s-a constat vreo problema, cred ca doar sa gaseasca un motiv mi s-a spus posibila infectie cu un virus necunoscut[bang]

Eram in spital cu ultima sarcina, seara am facut eco, totul era bine iar dimineata la eco se oprise inimioara...
Toate cele trei sarcini au fost urmarite de medici diferiti.
Doctorita de acum a sesizat imediat problema cu tensiunea, cea mai inalta valoare a fost 165/120. Am inteles ca problema cea mai mare e tensiunea mica daca creste foarte mult. La mine acum cea mica e 60 si asa e tot timpul doar in sarcina a crescut[bang]
Tot doctorita de acum mi-a spus ca e posibil ca si in cazul celeilalte sarcini mari tot tensiunea sa fi fost vinovata.

Eseea nu te ingrijora, o sa vezi ca totul va fi bine, o prietena a avut valori tensionare mult mai mari decit mine, a nascut la 7 luni jumate dar fetita ei avea 2,400 si e foarte sanatoasa si frumoasa.

Acum am de facut analize la greu urolog, cardiolog...dar nu stiu cum gasesc puterea de a incerca din nou[ruga]

Cris

#163
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:50

draga sicuta, putere o sa gasesti in insasi inima ta. suntem niste luptatoare. eu cred ca durerea suprema este cand mama isi pierde copilul. sincer, sunt convinsa ca din cate feluri de dragoste exista, cea a mamei pentru copilul ei este cea mai puternica. acum suferim foarte mult, dar am incredere ca intr-o zi fiecare din noi vom avea pupiul mult dorit si iubit. si atunci vom plange iarasi dar de fericire. fericire care va imbuna putin suferinta pierderilor precedente. si abia atunci o sa ne simtim femei cu adevarat.

te imbratisez cu caldura. vom fi mai bine. TREBUIE sa credem asta.



__________________________________

sa aveti o zi cu mult "bun bun"

poate viitoare [gravi], te [ruga] DD



finutul radu andrei si finuta maria angela

nunta noastra

E.M.M.A. pentru ingerasii nostri

cand sa vie...cand sa vie...

#164
sicuta13

sicuta13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 18:15

Happymum ai mare dreptate sper ca D-zeu sa nu ne uite ca prea mult am suferit dar poate daca am fi avut un copil fara aceste incercari nu am fi apreciat darul acesta.

Cris

#165
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 19:01

ai dreptate. ma gandesc acum din punctul de vedere al copilului catre mama sa. eu am avut-o pe mama plecata 2 ani afara. m-am descurcat fara ea in casa, ca sunt si o fire mai ambitioasa si nu las pe altii treburile, dar nu a fost langa mine, mi-a fost dor, n-am avut o prietena buna cu care sa vb. apoi, dupa pierderea puiului meu... ei bine, acum o apreciez pe mama mai mult si ma gandesc mai mereu ca cine stie ce sacrificii a facut si ea pentru mine, si poate ca eu nu am fost mereu cuminte si ascultatoare. asa e cum spui tu, o pierdere te schimba si te face sa vezi altfel lucrurile. macar pe unele din ele.





__________________________________

sa aveti o zi cu mult "bun bun"

poate viitoare [gravi], te [ruga] DD



finutul radu andrei si finuta maria angela

nunta noastra

E.M.M.A. pentru ingerasii nostri

cand sa vie...cand sa vie...

#166
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 23:03

Sicuta, de asemenea am mai inteles ca ar conta si cat ai avut inainte de sarcina. in sensul ca daca inainte de sarcina aveai in mod constant, sa zicem, 10 cu 6, atunci 14 cu 9 este ridicata. daca inainte de sarcina ai avea tensiunea ceva mai mare ( eu de exemplu, in mod normal, fara a fi insarcinata, o am cam de 12 cu 6, cu 7, atunci cresterea la 14 cu 9 nu ar mai fi asa de mare considerata. In seara asta o am 13 cu 9. Maine imi cumpar si eu tensiometru digital. Sper sa fie bine.



Iti multumesc ff mult pt detalii, imi inchipui ca nu ti-a fost usor sa mi le dai. ma rog si iti tin pumnii sa ne anunti ca, intr-o zi, esti mamica. Va tin pumnii la toate, fetelor!!



sarbatori fericite, atat cat se poate, in conditiile in care sunteti atat de incercate.[flo][flo][flo]



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 26+





#167
Michelle81

Michelle81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 23:50

Sicuta13-nu pot sa cred cat de nedreapta poate fi viata!!!Imi pare atat de rau,nu stiu sincer ce sa iti spun...stiu ce simt eu si stiu ca nimik nu ma ajuta.Iti doresc din suflet foarte multa putere si Dumnezeu sa te ajute sa rezisti...este prea dureros!!!Imi pare atat de rau!
Unducthable-ai grija de tine!!


#168
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 02:25

michelle, iti suntem alaturi. vino aici cu noi oridecateori simti nevoia. ne vom sprijini una pe alta.

va pup.



__________________________________

sa aveti o zi cu mult "bun bun"

poate viitoare [gravi], te [ruga] DD



finutul radu andrei si finuta maria angela

nunta noastra

E.M.M.A. pentru ingerasii nostri

cand sa vie...cand sa vie...

#169
Laura Ioana

Laura Ioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.843 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 02:39

Fete dragi[pup] n-am mai intrat de mult tare aici si vad ca e tot multa durere[:(]

Din pacate imi dau seama pe zi ce trece ca sufletul ma doare tare rau...cred ca nu s-a vindecat...sigur nu s-a vindecat si nici nu cred ca o va face! Chiar daca am o minune de fetita, un copil atat de cuminte incat nu-mi vine sa cred ca o merit, imi vine sa plang din orice imi aminteste de cealalta fetita si de cat ar fi putut fi de mare si ce am fi putut face etc....deci imi dau lacrimile si cand ascult colinde si stiu ca de asta plang...cred ca nu mi-am facut doliul cum trebuia, cat trebuia si doar mi-am ingropat durerea undeva adanc in suflet, ca sa nu innebunesc[:(] Dar iese usor, usor la suprafata si ce-i mai rau e ca asta ma face sa nu am rabdare uneori cu Thea, sa o mai cert pt orice rahatel...adica simt ca parca nu-s tocmai intreaga, intelegeti? Oare ce sa fac? Incerc sa ma autosugestionez ca puterea trebuie sa vina din mine, dar parca pierd controlul[:(]

Nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa-mi dea puterea sa nu ma las doborata si sa ma pot bucura pe deplin de puiul meu iubit[il]




[ruga]

Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria

Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),



Atat sunt de mare[bis]
Filmulete

Octombrie - Noiembrie 2008



#170
sicuta13

sicuta13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 22 decembrie 2008 - 12:21

Eseea ai grija la farmacie sa intrebi de tensiometru brat digital, am inteles de la doctorita ca e mai bun decit cel care se bune jos la mina care poate da variantii si in cazul tau sunt importante valorile. Al meu a costat in jur de 200 Ron. Iti doresc multa sanatate[pup]

Laura-Ioana plangi daca acest lucru te ajuta,noi suntem aici sa te ajutam cu o vorba buna, sa te ascultam...eu stiu cum e durerea asta, pe cand crezi ca esti mai bine, vine de la o colinda...doar timpul ne este de folos...

Am fost aseara la cumparaturi, iar la standul de reviste mi-am indreptat privirea spre revista pentru mamici care mi-o cumparam in timpul sarcinii si vad titlul "Primul Craciun"...[q] prietena mea cu care trebuia sa nasc si eu va naste prin ianuarie, cum sa ii vad copilul fara sa plang stiind ca eu nu am decit durere...nu invidiez pe nimeni doar ma doare neputinta mea[q]Cateodata glumim cu sotul si ii spun daca ar fura un copil pentru noi...
Abia astept sa treaca anul acesta sa vina unul nou cu multa speranta si bucurie[ruga]

Cris


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -