Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Despre Endometrioza si tratamentul endometriozei


64 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaelan25

mihaelan25
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 ianuarie 2010 - 03:06


Buna Alina . te rog imi poti spune unde ti-ai facut laparoscopia cu dr Tutunaru ( la clinica lui sau la spital ) si cat te-a costat .... te rog sa-mi dai cat de multe detalii poti . multumesc mult si bafta

#12
Maia123

Maia123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 18:56

Buna,

Sunat Maia, intampin acceasi problema ca Alina: endometrioza. Am fost operata recent si mi s-a prescris de asemenea Diphereline. Am citit despre reactiile adverse ale acesto injectii si sunt inca in stadiul in care nu stiu ce sa fac. Sa mai astept 1 luna-doua sa vad daca pot ramane insarcinata fiind imediat dupa laparo? Sau sa ma apuc sa fac injectiile? (din februartie ar trebui sa incep). De 3 ani incercam sa avem bebe si se pare ca abia anul asta am aflat cauza principala. Dr. nu m-a informat despre reactiile adverse, insa ajungand acasa si citind despre acest tratament, am inceput sa imi pun intrebari. Voi cunoasteti cazuri de femei care sa fi reusit sa ramana gravide in urma laparo+Diphereline?

Merci,
M.

#13
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 19:31

Maia123 - despre problema ta poti discuta cu fetele de aici.





Catalina









#14
klaudia_jud

klaudia_jud
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 17 ianuarie 2010 - 19:06

Maya,eu te sfatuiesc sa faci tratamentul cu Diphereline,eu l-am facut si nu stiu nimic despre vreo reactie adversa.E adevarat ca e cam greu de suportat datorita starilor de irascibilitate pe care le poti avea in timpul tratamentului dar organismul fiecaruia reactioneaza diferit.In cazul meu a dat rezultate,acum am un baietel de trei luni.

#15
Maia123

Maia123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 17:54

Multumesc mult pentru feedback! Ma bucur sa aud ca se poate face bebe avand endo si cu tratament. La cat timp dupa tratament ai ramas gravi?... Saru'mana mult pentru detalii.Sanatate!


#16
klaudia_jud

klaudia_jud
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 ianuarie 2010 - 15:29

Dupa diphereline am urmat un tratament naturist(l-am gasit aici pe forum)luna urmatoare am ramas insarcinata dar din pacate am pierdut acea sarcina,am facut o pauza,am reluat tratamentul naturist,am ramas din nou insarcinata si asa l-am nascut pe Victor.Iti doresc succes!

#17
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 14:19

Buna, iti mai aduci aminte cam ce ai luat in cadrul tratamentului naturist? Si eu iau cate ceva, tot de pe aici inspirandu-ma, dar as vrea sa aflu si ce ai luat tu. Multumesc.

#18
klaudia_jud

klaudia_jud
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 17:12

Kamaiani,catklaw,vitamina E,tinctura de coada soricelului si de muguri de zmeur.

#19
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 13:51

Multumesc.

#20
ket

ket
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 15:14

Buna fetelor,
Si eu sunt operata de endometrioza din decembrie 2007 si dupa operatie am facut tratament cu depo-provera care mi-a inhibat mestruatia 1 an si 4 luni. Din martie 2009 mi-a revenit, de atunci folosesc supozitoare carpicon pentru relgare, am ciclu la 27-28 zile, insa vreau sa va spun ca din septembrie 2009 o singura data pe luna aporximativ in ziua 15-16 de la ciclul mestrual ma apuca o durere insuportabila in partea stanga, mi se umfla colonul si imi da senzatia de mers la baie pentru scaun de 20 ori pe zi si noapte. Aceasta durere ma tine 2 zile si nu-mi trece cu nimic. Am fost la diferiti medici si mi-au spus ca poate mi-a recidivat endometrioza pe colon (atunci cand m-am operat am avut lipita si pe rect) si probabil am probleme hormonale de ma apuca o singura data pe luna
[bang]
Ati mai intampinat astfel de probleme? ce credeti ca este? de ce ma doare o singura data pe luna si dupa aceea imi trece?
Doctorul care m-a operat este Herghelegiu si am mers la el sa-i spun problema dar se uita la mine ca si cum nu intelege de ce ma doare si mi se umfla colonul in partea stanga o singura data pe luna.....va dor daca ati mai auzit asa ceva dati-mi de stire......credeti ca poate avea legatura cu ovulatia? cu dereglari hormonale?


pupikkkkk


Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -