Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cezariana sau nastere naturala?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 18 noiembrie 2008 - 15:39

Colega mea de camera de la matrnitate cand s-a intors din sala de nasteri mi-a spus "Nu credeam ca o sa fie asa de usor sa nasc". Eu, insa, nu as mai naste natural nici batuta. O luna jumate nu am putut sa stau in fund, in prima saptamana nu puteam sa merg decat cu capul in jos pentru ca altfel ameteam si nu mai vedeam bine si aveam niste dureri crunte.
Asta cred ca arata cat de diferit se comporta organismul fiecarei femei la nastere.
Nu vreau sa supar pe nimeni, stiu ca milioane de femei au nascut natural si a fost bine dar si alte milioane au murit la nastere pentru ca nu s-a intervenit la timp.
Pana la urma fiecare face cum crede de cuviinta.

#12
Simonix

Simonix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.302 mesaje

Postat 19 noiembrie 2008 - 13:01

Scriu si eu din postura de fosta vajnica aparatoare a cezarienei [:D] Imi era frica de nasterea naturala... frica e putin spus, eram terorizata si ani de zile asta a fost unul din motivele pentru care nu voiam copil. Pana la urma, am fost "nevoita" sa nasc natural INSA cu epidurala - nu numai ca nu imi pare rau, dar chiar ii sunt recunoscatoare doctorului ca mi-a refuzat cezariana pe motivul ca n-am motive [:D]



Nu stiu cum este la cezariana, dar stiu cum este sa nasti usor si frumos pe cale naturala, cu epidurala, evident, fara epiziotomie. Stiu cum este sa te ridici din pat la 1 ora de la nastere si sa iti tii bebele in brate non stop. Stiu cum este sa te refaci super repede, sa te simti plina de energie si de viata in zilele care au urmat nasterii (si stiti bine de cate energie este nevoie atunci).



Dar, cum spuneau unele fete, totul depinde de corpul si de psihicul tau. Eu una sunt convinsa ca as fi nascut relativ usor si fara epidurala, caci totul s-a desfasurat ca la carte. Si mama ne-a nascut la fel de usor, fara epidurala insa [:D] Iar eu am avut fix aceleasi dimensiuni ca Robert, si m-am nascut tot in saptamana 37 [:D] Nasterile noastre au fost foarte asemanantoare, inclusiv durata travaliului. Oare conteaza genele ??? Hmmm... Insa nu toate fetele au norocul meu... bebele meu a fost micutz, dar energic, si a iesit usor, aproape singur. Pana la urma, si chestia asta este o loterie. Personal, mi-as dori sa nasc din nou natural cand il voi avea pe bb2 (inainte de bb 1 nu credeam ca o sa spun asa ceva [:D]). Pentru ca am avut o experienta asa de frumoasa cu Robert si mai ales ca mi-am revenit super rapid, fara uter taiat si fara urmari. Daca insa bebe 2 va fi prea mare sau vor exista unele complicatii, nu m-ar deranja sa fac cezariana. Oricum, rezultatul este un copil, cel mai frumos lucru din viata noastra [flo]



Ah, si mai voiam sa spun ceva: fetelor, pregatiti-va corpul pentru nastere - mergeti la gimnastica, faceti miscare pana la sfarsit (daca nu sunt contraindicatii, evident), mergeti la cursuri si invatati sa impingeti. Daca stapanitzi tehnica, va va fi mult mai usor, nu va veti irosi energia aiurea si va veti ajuta copilul sa se nasca mai usor :)



Va [pup] pe toate si va urez sarcini si nasteri usoare.



Simona cu Robertzel baietzel frumos



Cum a venit Robertzel in viata noastra



Poze cu noi toti si Poze cu bebe

#13
AnnaBaby

AnnaBaby

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.237 mesaje

Postat 19 noiembrie 2008 - 13:17

Cum s-a mai spus pana acum si de catre alte fete, si mie mi-a fost groaza toata viata mea de nasterea naturala si de cand ma stiu mi-am zis ca atunci cand va veni momentul o sa aleg cezariana. Asa ca asta am ales, nu pot spune ca a fost usor, dimpotriva, insa sunt convinsa ca pt mine ar fi fost mult mai grea nasterea naturala, ma cunosc si stiu ce vorbesc. Nu inseamna ca recomand cezariana, spun doar ca fiecare stie cum ii este mai bine si cum poate trece mai usor prin experienta nasterii. Pt mine a fost alegerea potrivita.



Anna [mamica] de Ioana Maria 11.07.2008

Ioana povestea nasterii





#14
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 noiembrie 2008 - 13:21

Lorikay, statistic vorbind, mai multe femei mor la cezariana decat la nasterea naturala. Oricum, se moare rar in ziua de azi la nastere. Se poate intampla, Doamne fereste - din neglienta medicului sau pur si simplu pentru ca apar complicatii neasteptate care nu pot fi rezolvate. Dar sunt sanse foarte mari ca totul sa decurga bine pentru mama si copil, indiferent de felul nasterii. Si, in plus, nu stii niciodata - poti incepe sa nasti natural si pana la urma sa ajungi la cezariana (de urgenta, de nevoie).
Tot nasterea naturala a fost optiunea mea finala, desi am fost destul de aproape si de cezariana.

#15
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 20 noiembrie 2008 - 11:23



nu mi-a fost frica absolut deloc de nastere .. imi doream tare mult nastere naturala pentru ca organismul isi revine mai repede, in plus nu ti se taie uter, muschi, piele .. din pacate, nu s-a putut sa nasc natural - bebe a fost mare 4420g, trei zile am stat pe drumurile spitalului unde au incercat sa-mi declanseze nasterea, mi-au dat pastilute, injectii ... nimic, din pacate. nimeni nu mi-a spus ce se intampla dupa cezariana .. ca daca stiam, as fi stat sa iasa bebe singurel (desi eram in intarziere .. am nascut la 41 saptamani si 3 zile) .. dureri groaznice .. parca ma sfasia cineva cu un cutit .. nici nu vreau sa-mi amintesc ..



desigur, si la nasterea vaginala sunt cazuri si cazuri, unele se rafc rapid .. alte nu. sora mea a nascut natrual si intr-o saptamana si-a revenit .. eu cam intr-o luna si ceva ..



parerea mea e asta .. daca poti sa nasti natural si nu ai contraindicatie ptr nastere vaginala, fa-o .. nu sta pe ganduri!



Elena [mamica] de [copil] Eva Maria (14.01.2008)



Eva creste mare

[foto] Eva



[papica] papa bun

#16
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 20 noiembrie 2008 - 11:49

Si mie imi era frica de nastere... ma gandeam ca pana la urma n-o sa fac copii si gata... pentru ca io nu-i nasc... nici natural, nici cezariana... Poate sa-i faca altcineva pentru mine [:D]



Si am ramas gravida intamplator... acu' nu mai aveam ce sa fac... la un moment dat bb trebuia sa iasa pe undeva... Imi era fica de ace, sa-mi ia sange pentru analize... asa ca era exclusa cezariana... intepaturi, anestezie, taiata pe burta... Macar la nasterea naturala aveam sanse sa scap fara anestezie, fara taietura (speram io) si nici nu ma gandeam ca or sa-mi puna perfuzii [:D]



Intr-adevar am scapat de anestezie... dar nu de branula si de taietura... nasterea a fost f. usoara, f. rapida, contractii suportabile... am avut cu alte ocazii dureri mai mari, din alte motive... am ajuns la spital cu dilatatie 7, mai mult de gura sotului si a prietenilor... altfel nasteam acasa [:D]



A doua sarcina: gemeni [:D] Prima intrebare cand am aflat ca's la dublu... pot sa nasc natural? Evident ca nu putea sa stie din start daca o sa nasc natural sau nu... dar stiam ca nu o sa fie cezariana din start... Asa ca am sperat sa se intoarca amandoi cu capul in jos, sa ramana asa si sa nu se inghesuie sa iasa odata... Au fost baieti ascultatori si am putut sa-i nasc natural... de data asta cu anestezie... sa aflu si eu cum e... ca alta nastere nu mai prestez... Si a doua oara la fel de rapid si usor... si mai usor datorita anesteziei... Vindecarea cusaturii a fost un pic mai lunga si mai dureroasa decat prima data... n-am avut nevoie de nimic sa calmez durerile... prima data n-as fi zis ca a fost o cusatura acolo, daca n'as fi stiut... acum am simtit-o o vreme... asta a fost diferenta [:D]



Iar despre mostenire... si mama ne-a nascut f. repede si f. usor ... poate a fost si asta un motiv... Gimnastica n-am facut... miscare multa la prima sarcina... mergeam tot timpul. Dar a doua oara nu, pt. ca trebuia sa stau numai in pat...

Despre refacerea cusaturii... depinde f.f. mult si de doctor... toate mamicile pe care le cunosc, care au nascut cu dr. cu care am nascut si eu, s-au refacut f. usor si repede... asistentele de la toaleta ma intrebau cu cine am nascut si ma sigurau ca n-o sa am probleme din cauza cusaturii... Trebuie sa asculti si sfaturile dr.: sa nu stai in fund, sa nu stai pe partea cu cusatura...



Concluzia: nu stiu cum e cu cezariana, am auzit si de bine, dar si de rau... dar la frica pe care o am... dintre cele doua am ales natural... si am ales bine [:D]






Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | Elena – iubita noastra | De 3x... mamica




#17
violeta29

violeta29

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 14 decembrie 2008 - 01:43

Nu mi-a fost frica deloc de nastere si clar am optat pentru naturala.N-a fost deloc usor, travaliul a fost lung si dureros, eliminarea placentei a fost mai dureroasa decat nasterea in sine, ca au fost nevoiti s-o faca manual, cusaturile nu mai spun, dar momentul propriu zis al nasterii a fost atat de magic, incat de-as sti ca va fi de trei ori mai rau de-atat tot nasterea naturala as alege-o



Speranta moare intotdeauna ultima!



minunea care ne-a luminat viata



Violeta [mamica] de Alexandra Valentina - 2.09.2008








Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -