Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Scandalul cip-urilor! Atentie ortodocsi!


217 raspunsuri la acest subiect

#211
PQ007

PQ007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 01:44

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@gabidaniela

"biserica si popii aferenti"

? In Biserica noastra ortodoxa, oamenii nu se inchina fiarei/mortii dupa cum bine se vede si de prin afara; insa noi ne inchinam Celui ce are putere sa smulga moartea din "vietile" noastre ca si cum nici nu ar exista. Daca ar fi dupa cum spuneti atunci nu prea are sens ca Biserica Ortodoxa sa emita o carte (Biblia/Apocalipsa) in care sa ascunda, pana aproape de sfarsit, faptul ca Biserica insesi ar fi chipul fiarei. :)

Ganditi-va bine, pentru ca discutam despre o "biserica" a fiarei, a mortii. Pana acum, nu ati vazut nimic care sa semene cu o biserica a mortii, caci are stransa legatura cu falsa nemurire oferita oamenilor prin semnul fiarei. Este vorba de o "biserica" (a mortii) sau ceva cu sens foarte asemanator, fiinca ni se vorbeste despre inchinare in fata acestei fiare:

"(...) si s-au inchinat fiarei, zicand: Cine este asemenea fiarei si cine poate sa se lupte cu ea?" Apoc 13:4


eu cred ca biblia nu e altceva decat un basm, si ca religia a fost inventata pentru controlarea maselor


Biblia este un basm numai in acceptia unor atei. Pt. crestini ea este insasi “Constitutia”! Acea “Constitutie” a firii lucrurilor, si a trairii vietii intru Hristos, Dumnezeul Adevarat.

Religie inventata? Care dintre religii? Asa, generic, one-size fits all, totul la gramada? Altfel, da, e doar una cea adevarata, restul sunt inventii si devieri.

Foarte interesant cum unii vad controlarea maselor prin religie, dar nu vad controlul maselor prin finante, banci, institutii, mass–media si nu in ultimul rand prin cipurile care vin tare din urma!

Cipurile care vor reprezenta culmea tehnologica a controlului si exploatarii informatiei la toate nivelurile, caci sunt deja aplicatii peste tot: carduri bancare, de transport, de securitate, de pasapoarte, de identitate locala sau nationala (in derulare, nu?), in pielea unor animale si a unor indivizi care au acces limitat in diverse locuri, soldati... Cine mai ramane? Mai e doar un pas pana la implantarea in masa. In fine, pentru cine vrea sa priceapa, bine, pentru cine, nu, OK, iar bine (bine d’ala care “numai bine nu e”, vorba lui Toma Caragiu), succes la implantare! Nimic nu se va face fortat, in orice caz, nu prin mijloace brutale.

---------------------------------------------------------------------

Fara credinta si fara Dumnezeu, omul devine un animal rational care vine de nicaieri si merge spre nicaieri” - Petre Tutea

#212
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 02:06

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela
eu cred ca biblia nu e altceva decat un basm, si ca religia a fost inventata pentru controlarea maselor

Biblia este un basm frumos, iar religia a fost inventata de om cam de cand a inceput sa gandeasca, mai ales sa se gandeasca la propria fiinta.
Dar, da, religia, religiile (si Biblia) au fost corupte de mai marii lumii pentru a-si subjuga spiritual, dar mai ales material, supusii.


sunt curioasa ce anume din Biblie te-a facut sa te simti subjugat material si spiritual?

michelle

#213
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 02:26

va recomand o carte(de fapt e o serie)care e f. populara aici :
Left Behind(Supravietuitorii)-Tim Lahaye si Jerry Jenkins
despre "sfirsitul" pamantului/apocalipsa, profetii, etc..etc

http://www.kerigma.r...p?detalii=20960

http://www.leftbehind.com/

f. captivante si educative in acelasi timp...eu le-am citit pe toate si sunt printre cele mai fascinante carti care le-am citit vreodata.



michelle

#214
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 03:35

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
sunt curioasa ce anume din Biblie te-a facut sa te simti subjugat material si spiritual?

De unde si cum ai dedus asa ceva?

#215
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 06:12

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela
eu cred ca biblia nu e altceva decat un basm, si ca religia a fost inventata pentru controlarea maselor

Biblia este un basm frumos, iar religia a fost inventata de om cam de cand a inceput sa gandeasca, mai ales sa se gandeasca la propria fiinta.
Dar, da, religia, religiile (si Biblia) au fost corupte de mai marii lumii pentru a-si subjuga spiritual, dar mai ales material, supusii.



ai spus ca Biblia a fost corupta pt a subjuga material si spiritual.
eu te intreb ce anume din Biblie te-a facut sa simti asta, ca tu, altii...lumea ar putea fii subjugata?

michelle

#216
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 11:52

vin alegerile [:D]

http://www.basilica....ctorului_2.html

e bine, ca si asa nu erau prea multe biserici ortodoxe pe metru patrat

#217
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 02 iunie 2012 - 01:30

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

vin alegerile [:D]



Vin, vin! Si preotii muncesc din greu sa iasa cine (le) trebuie! [popa]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -