Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(14)


141 raspunsuri la acest subiect

#21
Maria I

Maria I

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 02:57

[hopsieu]
Scuze, Mihiasiro, nu am aici un duhovnic, asa ca nu prea am pe unde-ntreba:( Stiam ca e dezlegare la peste (fructe de mare, scoici, samd) in fiecare sambata si duminica, 21 noiembrie, celelalte sarbatori cu cruce rosie (asta in cazul in care nu se-ntampla sa pice miercuri sau vineri). Am aruncat un ochi pe calendar si in saptamana 5-11 decembrie sunt intr-adevar trecute ca dezlegari zilele de marti, sambata si duminica. Asa ca m-am confuzat:( Te rog frumos, poti sa ma scoti din ceata? Multumesc anticipat.
Doamne ajuta!



Maria

#22
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 09:38

Mihi,eu ma uit in calendar si vad dezlegare doar pe 6 si apoi abia pe 10 si pe 11.M-am uitat pe calendarul de pe sit-ul Patriarhiei(http://www.patriarhi...riarh/index.php).



Dragelor,ati disparut de tot? [V]In seara asta vine Sfantul Nicolae sa ne puna daruri in ghetute![pegeam]Ati fost cuminti?[:D]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#23
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 10:21

Buna dimineata!



la cat am fost eu de cuminte...sigur primesc bat.

ma gandesc totusi ca nu-i tarziu sa ma reapuc de post acuma??/

am o stare duhovniceasca de mizerie.



va pup si nu dau prea tare cu nasu pe aici, ca nu-s cel mai bun exemplu de traire crestina zilele astea[q]






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#24
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 11:54

Doamne ajuta,



Fetelor dragi as vrea sa abordam un pic subiectul smereniei. Ce intelegeti voi prin smerenie si cum o puneti in practica mai ales?

Cand esti cu adevarat smerit?



Eu sunt cam deficitara la aspectul asta....



POZE



Irina + ingerasul Ioana

(4 ani)



[pup]







#25
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 12:24

Pentru Iarina:

Daca tii doar postul de carne, nu-ti bate capul prea tare cu pestele, pentru ca e cea mai slaba mancare de dulce, apoi vin laptele si ouale. Deci, dezlegarea la peste e cea mai "usoara".
Unii considera icrele si fructele de mare si mai "de post" decat pestele. Nu stiu exact cum este.

Post usor si cu mult folos!

#26
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 14:18

quote:
Originally posted by mihiasiro

quote:
Originally posted by iarina

sunt chiar mandra de mine ca am reusit sa nu ma ating de carne...



Iarta-ma ca "ma bag unde nu imi fierbe oala", dar cu ce scrii mai sus cred ca poti deja sa te duci sa te spovedesti. Nu mindria e scopul postului, dimpotriva, stim de la cine vine mindria...

------------------------
M-am intors cu fata spre Dzeu si EL ma astepta zimbind!



iarta-ma si pe mine ca ma bag, dar nu cred ca faci bine, smerenia e treapta cea mai inalta pe scara virtutilor, si o practicam oarecum abia dupa ce am inceput sa urcam putin - adica nu inseamna sa o evitam:) dar nu putem sa nu ne mandrim nitel pe parcurs, deh!
eu zic ca e bine pentru Iarina sa se mandreasca, si eu m-am mandrit cand am tinut primul post, si acum ma mandresc ca fac poze calumea[:D]
mai rau e sa ne prefacem smeriti fara a fi, decat sa ne mandrim, parerea mea!

nah domne, io ma mandresc cu multe, si stiu ca, desi sunt aproape de 10 ani in Biserica, mai am mult pana la a nu ma mandri macar asa, putin, omeneste... si nici nu-mi parea prea rau pentru asta, pentru ca stiu ca nu am eu cine stie ce masuri "inalte" ca sa ma strang de gat pentru mandrelile mele

bine, eu nu sunt un exemplu prea bun, dar sunt si eu pe acolo un exemplu:)

si apoi, eu cred ca tu faci un pacat mai mare judecand-o, pentru ca insisi Apostolii au spus ca postul e, cumva, facultativ: cine il tine, sa-I multumeasca Domnului, iar cine nu, de asemenea sa-I dea slava (mie sincer mi-a fost greu sa indeplinesc porunca asta, mai ales atunci cand, insarcinata fiind, nu l-am tinut, desi o prietena de-a mea, insarcinata fiind, l-a tinut, m-am trezit ca o judec hahaha vezi ce greu e?!)

va pup!


mami de ileana si ioachim


#27
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 16:44

quote:
Originally posted by Sabina
Buna dimineata! la cat am fost eu de cuminte...sigur primesc bat. ma gandesc totusi ca nu-i tarziu sa ma reapuc de post acuma??/ am o stare duhovniceasca de mizerie. va pup si nu dau prea tare cu nasu pe aici, ca nu-s cel mai bun exemplu de traire crestina zilele astea[q]
Sabina si [hippi] Sofia Galagia Cea mai lung� cale este calea care duce de la urechi la inim�.
Sabinelule,bine ai revenit!Cum a fost la munte?Nu-i tarziu sa te reapuci de post,de ce sa fie tarziu?Dumnezeu ne primeste oricand.[mamica] Ce mai stiti de Amuleta?Ca mi-e dor de ea.Ane,daca mai intri pe aici si ne citesti,ia si de la mine un pupic si o floricica.[pup][flo]Am inceput sa citesc din sfaturi catre monahi si mireni,ale staretului Varsanufie de la Optina.Intrebat fiind cum putem intelege daca un suflet este aproape de Dumnezeu sau nu,el a raspuns cu cuvintele Sf. Ioan Scararul:"Semnul cel mai vadit din care intelegem ca un suflet este mort,este ca un astfel de suflet fuge de slujbele bisericesti".Cand un suflet pierde orice caldura pentru Dumnezeu,mai intai de toate incepe sa nu mai mearga la Biserica.La inceput merge la slujbe cat poate mai rar,apoi inceteaza cu desavarsire sa mearga la Casa Domnului."De multe ori m-am gandit cat e de important sa participam regulat la slujbele Bisericii.Ce mult hraneste sufletul Sf. Liturghie!Eu resimt foarte mult cand lipsesc o duminica,parca nu mai am aceeasi putere in suflet,si aceeasi lumina.Irina Claudia greu subiect,smerenia.Cred ca e o virtute greu de obtinut,mai ales cand traiesti in lume.Stii tu,teoria ca teoria,dar practica ne omoara!Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#28
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 20:51

quote:
Originally posted by gandacelu

quote:
Originally posted by mihiasiro

quote:
Originally posted by iarina

sunt chiar mandra de mine ca am reusit sa nu ma ating de carne...



Iarta-ma ca "ma bag unde nu imi fierbe oala", dar cu ce scrii mai sus cred ca poti deja sa te duci sa te spovedesti. Nu mindria e scopul postului, dimpotriva, stim de la cine vine mindria...

------------------------
M-am intors cu fata spre Dzeu si EL ma astepta zimbind!



iarta-ma si pe mine ca ma bag, dar nu cred ca faci bine, smerenia e treapta cea mai inalta pe scara virtutilor, si o practicam oarecum abia dupa ce am inceput sa urcam putin - adica nu inseamna sa o evitam:) dar nu putem sa nu ne mandrim nitel pe parcurs, deh!
eu zic ca e bine pentru Iarina sa se mandreasca, si eu m-am mandrit cand am tinut primul post, si acum ma mandresc ca fac poze calumea[:D]
mai rau e sa ne prefacem smeriti fara a fi, decat sa ne mandrim, parerea mea!

nah domne, io ma mandresc cu multe, si stiu ca, desi sunt aproape de 10 ani in Biserica, mai am mult pana la a nu ma mandri macar asa, putin, omeneste... si nici nu-mi parea prea rau pentru asta, pentru ca stiu ca nu am eu cine stie ce masuri "inalte" ca sa ma strang de gat pentru mandrelile mele

bine, eu nu sunt un exemplu prea bun, dar sunt si eu pe acolo un exemplu:)

si apoi, eu cred ca tu faci un pacat mai mare judecand-o, pentru ca insisi Apostolii au spus ca postul e, cumva, facultativ: cine il tine, sa-I multumeasca Domnului, iar cine nu, de asemenea sa-I dea slava (mie sincer mi-a fost greu sa indeplinesc porunca asta, mai ales atunci cand, insarcinata fiind, nu l-am tinut, desi o prietena de-a mea, insarcinata fiind, l-a tinut, m-am trezit ca o judec hahaha vezi ce greu e?!)

va pup!


mami de ileana si ioachim




Totusi am citit pe undeva ca daca ne mandrim , ne-a si luat necuratul fapta buna. [bang] Pentru toate cred ca singura solutie este sa ne rugam la Dumnezeu. Numai de acolo ne poate veni puterea sa luptam cu ispitele.
Doamne ajuta!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

#29
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 22:56

Gindacelu,
unde dai si unde crapa ! Si toate astea pentru faptul ca am omis in mesajul anterior un emoticon zimbaret la sfirsitul cuvintului spovedanie ;-p, imaginindu-mi ca era subinteles din tonul mesajului.

Despre post,
eu am calendar tip carticica editat de Trinitas, cu binecuvintarea IPS Daniel mitropolitul Moldovei si Bucovinei, si saptamina asta, cu exceptia zilei de joi, e desenat un pestisor pentru fiecare zi. O fi o eroare de tipografie, dar tot anul m-am ghidat dupa el si acum ar fi prima greseala.

Despre smerenie,
cred ca doar altii pot spune despre cineva ca ar avea-o (altfel se cheama ca omul are "parere de sine", si isi pierde smerenia in secunda in care afirma ca ar avea-o, pentru ca - asa cum scria si antoioana - pica in mindrie spunind acest lucru)

seara buna tuturor si o frumoasa sarbatoare de sf Nicolae

------------------------
M-am intors cu fata spre Dzeu si EL ma astepta zimbind!

#30
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 06 decembrie 2005 - 00:23

Buna, fetelor dragi! Acu` juma` de ora am venit de la priveghere, a fost super a tinut 5 ore!
Am intrat numai sa va zic din tot sufletul sa va rugati pt fata cea mica a lui Danion - Iustina- E IN COMA! Nu stiu precis ce are, ceva la trahee. Sa faca Sf Nicolae in noaptea asta o minune cu ea!
Maica Domnului acoper-o cu purtarea ta de grija!

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -