Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul unic: despre crestere si educare


24 raspunsuri la acest subiect

#21
DianaVig

DianaVig

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 10 octombrie 2010 - 00:42

salut, al meu are 8 ani si e foarte independent, a fost la bunici in Romania singur cu avionul, se joaca cu copiii pe strada, da nu vrea sa stea singur, zice ca ii e frica, desi cand avea 6-7 ani il mai lasam cate o ora si se uita la televizor. Nu stiu de ce nu mai vrea dar ma gandesc ca ia trece. Dar in schim vreau sa va intreb mamici daca sia ai vostri sunt in perioada de teribilism, cand stie tot, comenteaza tot , ma exaspereaza, nu mai stiu ce sa-i fac, il pedepsesc, ii iau tv si play stationul dar degeaba, a doua zi o ia de la inceput. Cineva are ceva metoda magica de a face ascultatori?

Diana mama lui Angelo

#22
AMY2012

AMY2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 05 octombrie 2011 - 17:38

Diana al meu are 7 ani si tot asa face,ma exaspereaza cu intrebarile,de comentat sa nu mai zic,dar singura pedeapsa si la mine deocamdata este ca nu il mai las afara la strada,la tv,la calc,dar ca si tine pe maine din nou.Si eu caut alte metode de al face sa asculte,parca nu il intereseaza nimic,nu il atrage nimic,doar fotbalul,ar bate toata ziua mingea daca ar putea.De ceva vreme incerc sa il invat sa doarma singur,dar e si fricos,seara in special ca ziua nu are treaba.Am crezut ca are el o problema dar cred ca e perioada cea mai critica.Daca intr-un final nu voi reusi cu el atunci voi merge la un psiholog sau consilier.

#23
came-lia

came-lia
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 15:10

si eu am o fetita de 5 anisori,e destul de rasfatata si mai ales incapatanata.nu pot zice k ar fi un copil rau sau k imi face probleme,dar e foarte indiferenta de ceea ce se intampla in jurul ei.sant momente in care pot vb orice cu ea si ma intelege dar sant si momente in care am impresia k ori nu vrea sa bage la cap ceea ce ii spun ori chiar nu poate mai mult sa inteleaga.s-a intamplat o data sa o las singura acasa pt k trebuia sa merg neaparat pana undeva si era atat de cald afara k saracuta nu a vrut sa iasa si a promis k v-a fi cuminte pana ma intorc doar sa nu o duc pe strada pe caldura aia.i-am pus un joc la calcu si a fost ff cuminte,bineinteles nu am lipsit mult,c-am jumate de ora.si ceea ce ma deranjeaza ff mult la ea e faptul k e ff zgarcita,desi in fiecare zi ii explic k nu e bn,dar degeaba si e putin si c-am rautacioasa.si desi e mai zgarcita isi doreste f mult o surioara cu care sa se joace si de care sa aibe griji,dar de moment inca nu ma simt pregatita pt un alt copil.dar adevarul e k aici unde stam noi(spania) majoritatea copiilor sant asa si asta nu-mi place deloc[bang].speram cat de curand sa ne putem intoarce acasa si poate asa ii mai pot schimba si eu comportamentul.ce alceva mai pot fc k sa se schimbe?

#24
alisssa2003

alisssa2003
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 decembrie 2012 - 21:33

Am si eu un singur copil, am reusit insa sa ii dezvolt si partea pe care ar fi avut-o daca ar fi avut frati prin faptul ca a avut prieteni cu care a copilarit "frateste". Oricum parerea mea este ca diferente vor fi mereu intre un copil unic si unul crescut cu frati sau surori, insa putem face in asa fel ca diferentele sa fie cat mai putin vizibile si copilul sa se dezvolte armonios.



Gradinite: De ce gradinita Busy Bees? | Ajutor in cresterea copilului: GHIDUL ESENTIAL pentru o relatie perfecta cu copilul tau

#25
elenacc

elenacc
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 16:18

Buna,

Mamicilor, va recomand cu caldura pentru copiii vostri cursurile organizate de CLEVER children! Programele sunt foarte interesante si ii ajuta pe copii, dezvoltandu-le personalitatea! De Black Friday beneficiati si de o reducere de 50%!

 

Cu drag,
Ioana

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -