Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

S-a băgat moaşte!


384 raspunsuri la acest subiect

#381
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 23 noiembrie 2008 - 18:31

Mai Cardinal...dupa cum vezi suntem de diferiti. Unii pn altii ortodocsi altii catolici. Nu conteaza. Uite eu Stefanna, Lady, Ham si altii mentionati de tine nu gandim la fel din cauza religiei. In unele pct de vedere gandim la fel. Asta e din cauza ca am avut ca sursa Biblia ci nu scrierile unor alte pers(popi).
Ideea aici este sa avem argumente cu Biblia nu cu ideile altora.
Trebuie sa recunosc ca si eu citesc postarile tale pe diagonala pt ca esti obositor.
Tu nu ai prea avut nici un argument clar cu Biblia, ca sa ne convingi.
Sotia ta sau cine este Cortexia, nu cunoaste Biblia, cel putin pe mine ma convins. Dar ii mai dau o sansa sa-mi dea versete din Biblie pt argumentele ei.
Isus este exemplul meu, repet. Ce a facut Isus este demn de urmat, nu ce-mi spui tu din scrierile nushcui...
Isus nu sa inchinat la moste, la cadavrul lui Elisei de ex. De ce nu sa inchinat Isus la Elisei? Daca trebuia sa ne inchinam lui Elisei(sau la oricare sfant decedat), il aveam exemplu pe Isus, care ar fi facut-o. Isus nu a spus ca pentru pomenirea lui sa ne facem semnul crucii ca intotdeauna sa ne amintim de Jertfa Lui.
A spus sa luam cina in semn de aducere aminte.
Isus nu vrea sane chinuim si sa ne calcam in picioareca sa ajungem la Moldova(sau oriunde) ca sa pupam cosciugul nushciu.
Nu trebuie sa facem toate astea. Isus ne primeste asa cum suntem , fara sa ne zdrelim genunchii urcand sute de trepte pana nush unde, fara sa ne tavalim in noroi inconjurand Biserica nushcare...
Suntem pacatosi toti, dar Isus ne cere doar sa ne schimbam inima, gandirea...



Cortexia nu exista religia perfecta. Cauta-l pe Dumnezeu din toata inima si El iti va spune ce si cum trebuie sa fi/sa faci.
Dumnezeu sa-ti dea intelepciune.


Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)

#382
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 23 noiembrie 2008 - 19:01

Cardinal, frumoasa caracterizare ai facut userilor, printre care si mie. Argumentele scurte(deci nu zeci de randuri) sunt considerate de catre tine ne-argumente, centrari nefondate, acuze infantile..etc

Cand totul e simplu,preferi sa ne complicam? Citate, paranteze, ghilimele, capitole, versete? Si alea extrase din context?(pentru ca nu poti da copy paste la toata Biblia, evident)

Treaba este simpla. Tu esti probabil un mare citit si invatat, plin de argumente plauzibile si imbatabile, un crestin pana in maduva oaselor care cunoaste adevarul pur, iar eu(ca sa nu vb in numele tuturor) sunt un Gica contra care nu are atceva de facut decat sa te contrazica....asa de dorul lelii..[:I]


Eu nu am nevoie de paragrafe si carti inaltatoare pentru a considera ca TU interpetezi in falnicul mod ortodox orice, absolut orice contravine pararilor tale.M-am lovit de prea multe ori de genul acesta de argumente pentru a mai sta sa caut versetele care iti vor rasturna argumentele(pe care de altfel tu le consideri imbatabile).Orice citat ti-as aduce eu, tu vei veni cu alte doua(culmea, tot din NT) pentru a-mi arata cat de mult gresesc la interpretare.Pentru ca asta e, interpretare nu e CONCRET , ADEVARUL ADEVARURILOR.

Putem vorbi saptamani intregi cu Biblia in mana si tot nu vom cadea de acord.De ce? pentru ca e interpretare,scoatere din context, perceptie proprie etc si etc.


Stau doar si ma minunez cum, incepand de la ´´banala´´ sambata(sabat) acuzi ca, inteleapta asistenta le´´confunda´´ datorita asemenarii lingvistice.

Chiar asa sa fie oare?Din nou, permite-mi sa ma indoiesc profund!Daca IIsus vroia sa schimbe ziua de odihna(desi nu vad ce ce ar fi dorit asta, EL insusi traind respectand LEGEA) ar fi facut-o in timpul vietii sale pe pamant.Insa, dupa cum cred ca stii,IIsus a tinut SABATUL, a saptea zi, sambata adica!Restul e can can
[bibe]

Ma indoiesc profund ca nu ai cunostinte despre CAND si CUM s-a schimbat sambata in duminica, despre CAND si CUM au inceput crestinii sa il reprezinte pe IIsus pe cruce, despre CAND si CUM au aparut icoanele,pupatul si veneratul sfintilor etc.

Daca tie iti place(si crezi ca e ok) sa te rogi la sfantul x pentru sanatate, la sfantul Y pentru indeplinicrea nu stiu carei dorinte, fa-o!
Tin doar sa-ti reamintesc ca IIsus s-a rugat Tatalui. Nu lui Ilie, nu lui Avram, nu lui Moise.
Acum interpreteaza.



Sa-i raspund cu aceasta ocazie si sotiei tale...
Doamna, NIMENI nu cunoaste adevarul adevarat. Nici macar sotul domniei tale care e atat de convins de cea ce spune. Nici eu,nici Ham, nici nimeni.
Aici discutam insa despre o porunca,(a doua) data prin Moise, pe care crestinii ortodocsi NU o exclud din credinta lor dar nici nu o indeplinesc.Ba dimpotriva, vin cu ´´argumente´´ a incalcarii ei ca si cum Dumnezeu era adormit cand a dat porunca si a´´ hotarat´´ sa o imblanzeasca pe parcurs....Ah..da si porunca nr 4...

Iisus nu a venit sa schimbe legea. Pentru ca daca era sa fie asa, nu traia printre noi conform LEGII.

#383
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 23 noiembrie 2008 - 19:01

Va rog sa continuati aici [flo]



(BeLucci, ti-am mutat ultima postare!



"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol

#384
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 23 noiembrie 2008 - 19:03

Si pe a ta, LadyJ...si acum inchid :))



"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -