Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

prematur sau caz pierdut???Maternitatea Giulesti


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Nikoleta20

Nikoleta20

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 03:25

si...ca nu am mai scris...doctorul nu era o doamna ,am intrebat-o pe mama....era dl.dr.Marinescu Bogdan,care era la acea vreme si directorul spitalului

Nikoleta 20 [gravi]36+[baietel]Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology....=26&babycount=1

#12
popescudora

popescudora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 11 februarie 2009 - 21:07

si eu stiu de o colega a mamei mele care a auzit un plans de copil in baie si a alertat medicii. Era o fetita nascuta prematur la 5 luni jumate, de 800 sau 900 de grame si aruncata la gunoi in toaleta. Daca nu auzea plansetul atunci fetita ar fi murit. Si femeia nu mintea,o cunosc, a avut multe avorturi pana sa poata pastra o sarcina si era acolo pierzand un copil de 6 luni si ceva si la 1 kg 200.Si totusi fetita aceea mai mica a trait! Dar cum au putut s-o arunce la gunoi? vie?

#13
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 08:27

Si eu cunosc un caz asemanator, sora unei prietene, aisitenta la prematuri (mi se pare la Giulesti) intr-o zi a murit un bebe, doctorita l-a declarat mort, l-a pus intr-o cutie si i l-a dat sa il duca la morga. Ea era ocupata si a pus cutia pe pervazul ferestrei si si-a facut treaba. Dupa un timp (nu mai tin minte cat) a auzit niste scantecete din cutie -- copilul inca traia!!! A sunat-a pe doctorita, care i-a spus senina "Ei, acum deja am declarat decesul, ce sa ne mai chinuim"!!!!!!! Fata, ingrozita, a dus copilul la mama lui si i-a spus ce a zis doctora. Nu mai tin minte amanuntele, dar cand am auzit eu povestea asta de la prietena mea, copilul era deja mare, acasa cu parintii lui si parintii o sunau mereu pe sora prieteneni mele in fiecare luna sa ii multumeasca pentru ca le-a salvat copilul de la moarte. Deci -- se intampla!!!!

#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 august 2009 - 19:25

Citat:
citat din mesajul lui Nikoleta20

si...ca nu am mai scris...doctorul nu era o doamna ,am intrebat-o pe mama....era dl.dr.Marinescu Bogdan,care era la acea vreme si directorul spitalului

Nikoleta 20 [gravi]36+[baietel]Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology....=26&babycount=1



Ginecologul nu are nici o treaba cu copilul.
Tot ce face el este sa urmareasca sarcina , sa aduca pe lume copilul dupa care il inmaneaza imediat neonatologului.
Doctorul de neonatologie se ocupa de tratamentul copilului, de foaia de observatie si de tot.
El aspira copilul la nastere , il cantareste, ii da nota, il tine pe sectie respectiv il ingrijeste daca sta impreuna cu mama in salon.
Si eu sunt sceptica, nu poate trai nici un om in conditiile din morga, daramite un copil de nici un kg care are si asa probleme pana se inzdraveneste.
Ce ii poti reprosa doctorului ginecolog este exprimarea de toata jena.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/

#15
isaelena

isaelena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 285 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 22:49

Dragi mamici sau viitoare mamici,
nu stiu cat de bine va este sa cititi diverse lucuriri pe net, si sa va formati o opinini....fiecare are experienta lui, si sansa lui!
Eu am nascut acum un an la Giulesti, nu a fost ca la hotel, si nici nu tebuie...trebuie doar sa ai parte de ingirijirea de care ai nevoie, iar eu pot spune cu inima pe inima ca nu regret ca am nascut acolo, atat eu, cat si copilul suntem ok, si daca ar fi sa mai aleg inca o data as merge tot acolo.
Cat despre dr Marinescu, personal am o opinie buna, avand in vedere ca datorita lui sunt pe aceasta lume....mama mea m-a nascut cu el si si-a facut datoria exemplar, fara a fi platit. Precizez ca eu nu am nascut cu dumnealui, ci cu alt medic careia ii multumesc pentru minunea pe care o am.

http://andrasaraotilia.blogspot.com/

http://picasaweb.goo...27150609210609#

#16
magdaz_ina

magdaz_ina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.001 mesaje

Postat 28 martie 2010 - 17:33

Copilul meu, nascut cu malformatie cardiaca, a fost salvat de medicii de la Giulesti - terapie intensiva nou nascuti.
A fost diagnosticat, monitorizat si sustinut pentru si pana a putut ajunge la Tg. Mures pt. operatie.

"Diferenta dintre rai si iad este una de perceptie si de adaptare"
_____________________________________________________________________
Magda, mami de [bebic] Liviu-Rares (Andrei) 18.11.2009 si [zana]Iarina 31.01.2006

#17
co_dana2007

co_dana2007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 09 aprilie 2010 - 20:41

ma adaug si eu celor care lauda PANAIT SARBU AM DOI COPII NASCUTI PREMATUR CU RH NEGATIV SI RISC MARE SI SUNT INDATORATA MEDICILOR DE ACOLO PE VIATA PT CA AM 2 COPII SANATOSI,DESTEPTI SI FRUMOSI!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -