Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 8)


201 raspunsuri la acest subiect

#21
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 12 mai 2008 - 18:29

Iulia am gasit cateva sfaturi despre pete:
http://i235.photobuc...52008_00000.jpg
http://i235.photobuc...52008_00001.jpg
sper ca te vor ajuta.

Tonia [hia]

#22
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 12 mai 2008 - 21:14

Multumesc mult ptr.aprecieri si ptr. sfaturi!Am sa le incerc intai pe o bucata de mat.,mi-e frica sa nu se decoloreze.Am observat tarziu pata si am mai si calcat-o.

Alina,ptr.bluze am combinat vreo 3 tipare.Am scos un tipar din Burda si unul din Boutique si am mai desfacut si o bluza pe care doar ce o cumparasem.Tiparul din Boutique a fost mai bun.
Cand lucram la atelierul de croitorie,multe cliente isi faceau fustele gen sirena,iar la jupon ii puneam un volanas din tul ca fie mai infoiate jos.

Tonia,multumesc!

#23
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 02:42

buna fetelor harnicute!!!!!!!!!!!!!
sunteti suparate pe mine???
mi-e dor de voi,mi=e dor sa am timp sa scriu....dar nu mai apuc ....
nici pe mesenger nu am mai vorbit deloc cu nici una dintre voi...va rog sa nu va suparati pe mine
si nici nu am citit ce ati mai mesterit pe aici
brusc mi s=a facut dor si am deschis si eu
sunt ca de obicei pe fuga si implicata in multe proiecte...
va pup pe toate si spor la treaba.
dana

#24
kindaras

kindaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 12:52

Salutari fetelor !

Iulia, sunt superbe bluzele si camasutele ! as vrea si eu sa fac dar ... mai am atatea de invatat ..[bang] as vrea sa imi fac o camasuta din burda si am vazut ca la umar partea din spate e mai mare decat partea din fata ... cum se coase? 'retinere' ii zice in burda ... partea mai lunga o pun desupra cand o cos ? sau invers? voi cum faceti ? nu ma asteptam sa imi iasa din prima [:D] dar imi prind degetele in masina de cusut si tot nu reusesc.. o fi vreun secret ceva ?[:D]

aaa , si mi-am adus aminte de pata de pe camasa mov.. eu am cumparat ceva dintr-un market pt pete, aveam o pata de anul trecut pe o bluza [:I] si am dat cu solutia asta si s-a dus la spalat...e si pt ulei de motor, si pt ceara. dr beckman - flecken teufel scrie pe tub. e mic si verzui. daca vrei detalii iulia, ii fac o poza si va arat.



ma chiui de 2 zile la un sarafan care pana la urma iese bluza [mariaj] sfatuiti-ma ce sa fac sa stea bine la gat la spate .. bluza , la umeri inca nu e gata. [:D]





va pupic [pup] si spor la treaba in continuare !





Kinderas

#25
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 23:33

Danaaaa, ce faci? Ocupata, ocupata... Lasa ca e bine, inseamna ca-ti merge din plin. Felicitari!
Kindaras, pt manaci cauta explicatiile din Burda, eu asa le montez, retinut si ies ok. Acolo explica bine cum sa insailezi dublu intre buline, sa incretesti materialul, sa cosi pe linia de cusatura... E bine explicat. Si sarafanul-bluza sa-i faci captuseala si intorci marginile cu captuseala, mai revin maine cu detalii dar poate te mai sfatuieste cineva.
Rochia asta ati vazut-o? http://www.burdastyl...tions/show/4724

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
;-)http://profile.myspa...iendid=10837987

#26
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 13:44

Iulia, grasimea se ia asa: pui peste pata pudra de talc, presezi sa intre intre fibrele tesaturii, o lasi 1 ora, sau cat vrei, apoi scuturi bluza. Uneori este suficient atat ! poti peria cu o perie moale, fina, sa se duca pudra .Daca n-a iesit deja, pulverizeaza cu MEGLIO -arata ca sprayul de geam ,astepti 10-15 min., apoi speli obiectul patat.MEGLIO este un foarte bun degresant, eu il folosesc mult la bucatarie, la gratarele aragazului, pe aragaz, etc.

#27
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 14:08

Kindaras,daca te referi la partea fata-spate a umarului,cosi pe partea din fata si intinzi un pic de ea in timp ce cosi(nu foarte tare ca se increteste partea din spate), daca te referi la maneca, dai semn de mijloc al manecii(il ai marcat si pe tipar), prinzi cu un ac de cusatura umarului si cosi cu maneca dedesubt,cand ajungi la marcajul bulinelor,intinzi un pic de partea de deasupra. La spate,eu am inteles ca nu iti place ca nu ti se muleaza pe spate.Ptr. asta,ori desfaci un pic fermoarul si mai intri si pe o parte si pe alta a spatelui,ori,la jum.rascroiturii gatului,faci o pensa.In multe tipare am vazut asta.Sper sa ma fi facut inteleasa,daca nu,mai intreaba-ma.Sau poate celelalte fete au alte pareri,idei.Te scoatem noi la liman cumva!

Alina, am vazut rochia si imi place.Nu-mi place in schimb partea de pe dedesubt.Te gandesti sa adaptezi ceva si la rochia ta? Mie mi-a placut asta
http://www.burdastyl...erns/show/3608.

Spor la lucru!


#28
kindaras

kindaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 18:16

Buna fetelor ! si multumesc frumos de sfaturi [flo]

de camasuta inca nu m-am apucat , am tot incercat sa cos 'retinut' pe 2 bucati de material , ca stiam ca manecile si umerii se cos mai greu si .. si-asa am stricat destule materiale. parca incepe sa imi iasa custura incet-incet. la prima vedere pare asa de usor dar de fapt ..[alcool] [alcool]

hai sa va arat si bluzita-sarafan , care trebuia sa aiba poale dar.. n-a fost sa fie. la gat la spate nu i-am facut nimic , astept o prietena sa vina sa o imbrac , eu singura nu pot sa vad cum tre' sa ii fac pensele.



spor la lucru [biz]!





Kinderas

#29
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 14 mai 2008 - 22:50

Hai ca de la munca nu mi se verde nici un link... revin sa comentez pe bluza ta Kindaras.

Iulia, nu stiu... parca as vrea rochie, nu fusta si top/corset... La asta ma tot macin acum ca nu m-as baga in material. Si daca e fusta sa o fac mai putin ampla decat cea de proba[ups] sunt in mare dilema. Eu vroiam ceva simplu, A-line cum se numeste, la partea de jos si sa fie rochie dar prin Burde nu prea gasesc ceva clasic si in acelasi timp sa se preteze la ce material am. Deocamdata imi fac o fusta plisata de scotian[bis]



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Poets of the Fall

#30
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 16 mai 2008 - 18:47

buna fetele, eu sunt din ce in ce mai ocupata dar incerc sa-mi fac timp si de cusut cate ceva, respectiv un mei tai pentru prietena mea cunoscuta tot pe DC la odiseea randunicilor de martie aprilie 2008, a lui Petru e inceput sper sa-l termin cat de curand (depinde de el).



pup toate harnicutele [grup], scuze ca nu am timp de raspuns acum (trebuie sa se trezeasca)



P.S. la mei tai m-au ajutat sfaturile Alinei si mi l-a trimis pe-al ei facut fizic, sa-mi dau seama ce si cum! [flo]











Elena fericita mamica de [bebic] Petru 17.03.2008






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -