Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasi cununie=nasi botez??


15 raspunsuri la acest subiect

#1
maddy77

maddy77
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 11:45

Stie cineva daca e obligatoriu ca nasii de cununie sa fie si nasii de botez ai copilului?Ca la noi nasii au divortat si am vrea sa punem alti nasi de botez??
Sau daca stie cineva daca pot sa pun 2 perechi de nasi si cum se procedeaza?Ca totusi nu as vrea sa supar pe nimeni..

multumesc

http://pg.photos.yah...za_77/my_photos

#2
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 12:27

Nu este obligatoriu ca nasii de cununie sa fie si nasii de botez iar parintii sa aleaga nasi de botez pt. copilul lor pe cei de cununie.

2 perechi de nasi - nu vad de ce nu ar fi posibil, stiu ca se practica, mai bine intreaba un preot dar mai intai vezi daca accepta asa cele 2 familii pt. ca sunt unii care vor sa fie singurii nasi.




#3
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 18:10

Mi se pare o tampenie asta cu nasii de cununie sa-ti fie si nasi la copil. Eu sunt moldoveanca iar cand m-am mutat la sotz in Oltenia m-a luat capu' de ce obiceiuri au. In plus nu numai ca nasii de cununie se supara rau daca nu-i pui si nasi la copil, da' mai au si pretentia ca bebelul sa poarte si numele unuia din nasi. Si asa gasesti tot felul de combinatii de nume gigel alexandru gheorghitza-aida si tot asa , chinuie bietii copii cu niste nume pe care le vor ura mai tarziu doar pentru ca trebuie sa faci pe plac nasilor. Ca sa nu mai vb de pretentii si de alte obiceiuri. Aici se pun si mosi nu numai nasi. Mosii vin si te iau de la spital cu copilu, si intra in biserica cu el iar nasii ies cu el din biserica. N-am priceput da' ideea ca n=o sa fac asa...Vreau pentru copilul meu nasi tineri si care sa iubeasca copiii si care sa fie nu numai pe hartie nasi si cu adevarat sa-i fie copilului aproape

cami





#4
gangurici_licurici

gangurici_licurici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 21 noiembrie 2005 - 23:06

Hi hi, si eu m-am certat cu socrii pe tema asta. La noi situatia e asa: suntem amandoi clujeni, dar stam in TM de cativa ani. La casatorie nasii au fost niste rude ale sotului, draguti, nimic de zis, dar nu suntem prea apropiati, ei in Cluj, noi aici... asa ca pt. botez noiam hotarat ca vom chema niste prieteni buni de-ai nostri, care sa ne fie apropiati, si mai ales bebeului... Ei bine, scandal: ca musai nasii de cununie trebe sa vina si la botez. Eu nu auzisem de asa ceva, am intrebat muuulta lume, si in general mi s-a raspuns ca asta se practica in general la tara, sau de catre cei foaaaarte conservatori. Pana la urma a fost cum am zis noi, am chemat pe cine am vrut noi (si pentru ca mi se pare normal ca parintii, si nu bunicii sa hotarasca asa ceva). Cat despre ce spunea cami, cu numele, sa se supere cine o vrea, dar eu nu as pune un nume care nu-mi place copilului pentru nimic in lume. Noi chiar am stabilit, inainte sa ne hotaram la nume pt. bebe, ca nu va purta numele nici unui bunic/strabunic, pentru ca sincer ma cam enerveaza si traditia asta, ca copilul trebe sa poarte numele unuia dintre bunici/parinti. Nu prea inteleg de ce, probabil lipsa de imaginatie.

Asa ca maddy, sfatul meu e sa faceti cum vreti voi, la urma urmei voi sunteti parintii, si tu esti cea care la purtat in burtica 9 luni, deci ai tot dreptul sa iei astfel de hotarari (precum si celelalte, mult mai importante, ce urmeaza).

Numai bine.



Ganguriciul

#5
gegea

gegea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 00:18

Nu e obligatoriu decat in constiinta unora care nu vor sa se schimbe si care se mai uita si la gura lumii.

Si fetita mea a avut 2 nasi la botez...nimic diferit de situatia in care e numai unul.

#6
Anculina

Anculina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 10:20

Nu e obligatoriu.
Noi avem nasi de cununie, fetita noastra are alti nasi de botez.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

#7
Calinescu Lucia

Calinescu Lucia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 22 noiembrie 2005 - 10:22

sotul meu este oltean, au sunt ardeleanca. la noi nu conteaza, la el da. depinde de zona





cristina si bebelina



"Heaven is not a place, it is a feeling



bebe Maria



pagina Mariei

#8
maddy77

maddy77
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 23 noiembrie 2005 - 13:43

fetelor,mersi de raspunsuri..
Sunt perfect de acord cu ce mi-ati spus..
E forte neplacut cand ti se impun anumiti nasi de botez,mai ales cand sunt si rude cu tine si sunt si suparaciosi.In privinta numelor si asta mi se pare o mare tampenie,bine ca n-au insistat si aici..
Sper sa rezolv pe cale amiabila cat de cat.
Pupici


http://pg.photos.yah...za_77/my_photos

#9
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 01:35

Eu cred ca e cea mai mare tampenie.La noi la nunta problema era chiar invers.Nasii de botez sa fie cei de cununie.[bang][bang]Zicea soacra ca asa e frumos, sau cel putin sa ne cerem scuze fata de ei.
Adica daca mama i-a placut pe ei si eu nu, de ce sa imi cer scuze[mariaj] .
Cat despre nume, nu as concepe asa ceva.Cine face copilul ii pune nume, iar daca soacra vrea sa puna nume sa isi fac copiii[zz].Mie imi place numele de Sara, iar soacra zice ca e "Sara pe deal".Noroc cu Eminescu . ca daca nu[batcap]

#10
danamunti

danamunti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 decembrie 2005 - 01:40

Nu este obligatoriu ca nasii de cununie sa fie si cei de botez.Eu o sa fiu nasa acum pe 26 dec la baiatul fratelui meu care este mai mare ca mine,insa nu e casatorit si nici nu ii voi cununa eu(daca au de gind sa se cunune religios).Asa ca asta nu e o regula.



[url="http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/munteanu_iuliana1979/my_photos"]"Eric Gabriel"/[url]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -