Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (3)


204 raspunsuri la acest subiect

#21
LYME2008

LYME2008
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 19:26

Multumesc mult pt raspunsurile ce mi ati dat.
Nu stiu de loc franceza dar in mare am inteles pt ca seamana cu romana, iar termenii medico-homeopatici imi sunt familiari.

Mariaa: tu ai luat Q10? De la ce firma/ In ce cantitate?
- ce fel de ciuperca ai folosit? Mycodefence? sau Shiitake-maitake? De unde lai cumparat? In ce cantitate sa fie luat?

- Ati cumparat cumva de la www.naturashop.ro ? Pot avea incredere in ei? Trimit marfa? Le cunoaste cineva?

- Dintre cei cu Lyme diagnosticat si tratat a incercat cineva tratament cu hormoni tiroidieni? Intr-un text am gasit ca FT3 arata cel mai fidel in cazul Lyme-ului tendinta spre hipotiroidism. A incercat cineva corectarea? Stiti ceva sigur?

Sotia mea a terminat 6 saptamani de CEFORT 2x2 g/zi intravenos, acuma trecem la Mynociclina 3x50 apoi 5x50 mg/zi in tablete la recomandarea lui Dr BOZSIK si dr Burtiuca. Aveti experienta cu aceasta trecere? La ce sa fim atenti? Este usoara trecerea?. Noi am comandat 300 comprimate din USA. Oare o sa ajunga sau sa mai cerem de la ei?

-a folosit ca si suplimente de oligoelemente si vitamine LIFEPACK de la PHARMANEX. Va lua dupa ce va merge acasa din spital si G3 tot de la ei- asta fiind zic ei un complex antioxidant extrem de eficient. A mai incercat cineva? Merita banii? Sunt cam scumpe.

Cred ca cel putin pe noi ne-ar ajuta sa vorbim si despre partea practica a tratamentului, ma gandesc la ce a fost eficient si ce nu.

Va multumesc raspunsurile.
Insanatosire rapida celora cu Lyme.

#22
minossota

minossota

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 16 octombrie 2008 - 18:01

Salutare tuturor!



Intru de fiecare data pe pagina asta sa vad daca a mai scris cineva, cum stam cu informatiile despre cei cu boala lyme, cum functioneaza tratamentele....ce mai... sunt mereu in asteptare si-mi dau seama ca asta nu functioneaza pentru nimeni. Asa ca ca azi mi-am spus ca e cazul sa readuc subiectul in prima pagina.



Sotul meu se simte bine acum.....si ce ma enerveaza cel mai tare este ca a revenit la viata dezordonata dinainte de a avea semnele bolii lyme (diplopia). Pur si simplu uita sa manance la timp, nu-si ia vitamine, se culca foarte tarziu. La birou pleaca la la 8, iar seara ajunge aproape in fiecare seara la 21-22. Isi mai ia si laptopul acasa ca ....cine stie...poate mai lucreaza si acasa. Din fericire acasa nu mai reuseste aproape niciodata sa mai stea sa lucreze...cat de mult isi propune sa faca acest lucru.



Soacra-mea are 3 saptamani azi de la inceperea tratamentului de la dr. Bozsik. Eu cred ca a avut in aceasta perioada si reactii Herx. Manifestarile aparute au fost: oboseala, transpiratii abundente, ochi rosii si usturimi la ei, iar de saptamana trecuta au aparut di dureri in articulatii, iar aseara o durea rau piciorul stang. Aceste manifestari nu au aparut in mod continuu pe perioada tratamentului, cam la cateva zile si nu aceleasi. Cert este ca la putin timp dupa inceperea tratamentului a aparut si candida in gura, limba incarcata si basicute pe ea. Nu a tinut prea mult timp, vreo 2,3 zile. Eram chiar ingrijorata si ma intrebam cum va fi pana la sfarsit, dar de atunci nu a mai aparut sau cel putin nu si-a facut simtita prezenta.

Pe parcursul tratamentului de fiecare data cand lua diflucan (fluconazol) ii era rau de la ficat, amar in gura si greata.

Ar mai trebui sa aiba tratament si saptamana viitoare...pana joi si apoi sa treaca inca 4 saptamani pe milgamma pastile.

Nu stiu apoi ce va urma, e necesar sa mai mearga si ea si sotul sa-si faca analize la Budapesta? Mai exista ceva analize de sange care determina daca s-au eliminat bacterii sau nu? Sa mearga sa se interneze la Targu Mures pentru alte investigatii?



Astea sunt noutatile la noi si sper sa aflu vesti bune despre fiecare dintre voi toti!



Multa sanatate si sa aveti o zi buna!







Mamica de 2 baieti

Mihnea (20.01.2003)&Victor(10.02.2005)

#23
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 18 octombrie 2008 - 11:22

minossota, multa sanatate si putere si voua [flo]

eu am sa merg luni la neuroloaga sa-mi faca o noua reteta si sa-i dau sa reia tratamentul pentru ca au reinceput crizele Herx.

saptamana trecuta iarasi am chemat ambulanta si am ajuns la urgente noaptea, au stabilizat-o si inapoi.

cam asta-i filmul la noi cu o anumita frecventa deja.



sanatate multa tuturor.









+5 [am]





[i] my love, Adriatica





"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#24
joyfull

joyfull
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 octombrie 2008 - 11:25

Citat:
citat din mesajul lui LYME2008

Multumesc mult pt raspunsurile ce mi ati dat.
Nu stiu de loc franceza dar in mare am inteles pt ca seamana cu romana, iar termenii medico-homeopatici imi sunt familiari.

Mariaa: tu ai luat Q10? De la ce firma/ In ce cantitate?
- ce fel de ciuperca ai folosit? Mycodefence? sau Shiitake-maitake? De unde lai cumparat? In ce cantitate sa fie luat?

- Ati cumparat cumva de la www.naturashop.ro ? Pot avea incredere in ei? Trimit marfa? Le cunoaste cineva?

- Dintre cei cu Lyme diagnosticat si tratat a incercat cineva tratament cu hormoni tiroidieni? Intr-un text am gasit ca FT3 arata cel mai fidel in cazul Lyme-ului tendinta spre hipotiroidism. A incercat cineva corectarea? Stiti ceva sigur?

Sotia mea a terminat 6 saptamani de CEFORT 2x2 g/zi intravenos, acuma trecem la Mynociclina 3x50 apoi 5x50 mg/zi in tablete la recomandarea lui Dr BOZSIK si dr Burtiuca. Aveti experienta cu aceasta trecere? La ce sa fim atenti? Este usoara trecerea?. Noi am comandat 300 comprimate din USA. Oare o sa ajunga sau sa mai cerem de la ei?

-a folosit ca si suplimente de oligoelemente si vitamine LIFEPACK de la PHARMANEX. Va lua dupa ce va merge acasa din spital si G3 tot de la ei- asta fiind zic ei un complex antioxidant extrem de eficient. A mai incercat cineva? Merita banii? Sunt cam scumpe.

Cred ca cel putin pe noi ne-ar ajuta sa vorbim si despre partea practica a tratamentului, ma gandesc la ce a fost eficient si ce nu.

Va multumesc raspunsurile.
Insanatosire rapida celora cu Lyme.


eu am comandat de la NATURASHOP un colostru cu probiotice pentru aia mica si l-am primit prin Fan curier a doua zi, fara probleme.

#25
ionescu.cris

ionescu.cris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 25 octombrie 2008 - 23:41


Buna LYME 2008
noi nu am folosit nimic din ce ai scris tu ; doar tratamentul cu antibiotice si Vitamax , un complex de vitamine din Olanda ; am continuat cu Samento , Artemisin , si EPP ( extras din samburi de greph ) .
Intrebi despre :
- Dintre cei cu Lyme diagnosticat si tratat a incercat cineva tratament cu hormoni tiroidieni? Intr-un text am gasit ca FT3 arata cel mai fidel in cazul Lyme-ului tendinta spre hipotiroidism. A incercat cineva corectarea? Stiti ceva sigur?

Foarte multi bolnavi cu lyme sunt diagnosticati cu Tiroidita Hashimotto , si paralel cu tratamentul pentru lyme trebuie sa urmeze tratamentul pentru Hashimotto .Imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu un raspuns pentru restul intrebarilor . Insa daca afli cate ceva , lasa te rog un rand pe forum .

Sanatate multa tuturor .

Cris



#26
ionescu.cris

ionescu.cris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 26 octombrie 2008 - 14:59


Revin la mesajul tau LYME 2008
Nu se gaseste Mynociclina in tara ??
Trebuie sa fii atent la medicamentele comandate pe net ; s-a constat ca se vand foarte multe medicamente contrafacute ;
Cris



#27
Tonnia

Tonnia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 08:52

Baietelului meu i-a aparut o "pata" pe brat, spre umar, are dimensiunea unei monede, sa zicem 2cm diametru, usor edematiata si rosie si un varf in mijloc, tot rosu. Seamana cu ceva cunoscut?
E si racit tot de ieri.
Mai e sezon de capuse pe frigul asta?

Antonia

#28
ionescu.cris

ionescu.cris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 30 octombrie 2008 - 12:19

Da , pana temperaturile vor fi foarte scazute , ele sunt active ;

#29
Tonnia

Tonnia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 30 octombrie 2008 - 14:07

Multumesc pt raspuns. A doua zi dupa ce v-am scris "pata" aia se facuse ca in tratate, adica se formase un cerc pronuntat in jurul ei, mai palid in mijoc si cu centru pronuntat. In schimb, in a 3-a zi aproape a disparut. Cred ca e semn bun, din ce-am citit, in cazul intepaturii de capusa eritemul subzista vreme indelungata. Tind sa cred ca n-a fost capusa. In orice caz, n-as fi stiut unde sa ma duc, in concluzie. Am sunat un cunoscut, dermatolog bun, si i-am povestit despre temerea mea si mi-a spus sa stau linistita ca in Bucuresti nu sunt capuse si sa-l mai sun peste 2 saptamani sa-i spun cum mai e. Adica, ce sa mai zic...

Multa sanatate la toata lumea!

Antonia

#30
ionescu.cris

ionescu.cris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 30 octombrie 2008 - 23:41

Buna tuturor !!

Ultimele vesti de la noi !!
Dupa ultimul buletin de analize facut in 3 XI 2008 anticorpii borrelia se situeaza la urmatoarele valori :

IgG : negativ
IgM : 4,68
Diagnostic : Infectie cu borrelia recenta ,

Anul trecut , in august :

IgG : negativ
IgM : 3,59
Diagnostic : infectie cu borrelia recenta

In 2006

IgG :negativ
IgM : 2, 56
Diagnostic : infectie cu borrelia recenta

In 2005
IgG :negativ
IgM :2,20
Infectie cu borrelia recenta ;

Dupa tratamentul din 2005 nu am mai facut nici un tratament via spital ;
Ieri argumentul medicului a fost :

-Pentru noi nu aveti boala lyme , fiindca IgG este negativ ; problema dvs vine de la coloana .

Am argumentat ca tot timpul IgM este pozitiv iar IgG negativ iar dupa muscatura a aparut Eritemul Migrant .

La care una dintre studentele care o insoteau a facut remarca :
-chiar cu eritem migrant , si IgM pozitiv , pacientul nu este considerat bolnav de lyme atata timp cat IGG nu se manifesta .........

..... NO COMMENT .....

Fereasca-i Dumnezeu pe cei care in viitor vor fi pacientii ei .

Tonnia
ai avut sub ochi eritemul migrant specific muscaturii de capusa ,cu ochiul care apare in mijloc si cercul alburiu in jur ;
Nu exista o regula pentru perioada in care acesta se manifesta ;
Nu vreau sa te alarmez , dar aparitia eritemului este semn sigur de transfer de borrelia .
Medicii nu cunsoc boala te-ai convins pana la ora actuala dupa ce ai citit ce s-a scris pe cele 3 topicuri.
Nu lasa copilul netratat ; nu asculta sfatul dermatologului indiferent cat de bun ar fi ;
As vrea sa stiu numai ce reactie ar fi avut daca ar fi gasit pe copilul lui un eritem . Tot la fel de nonsalant ar fi afirmat ca nu e nimic ????????????

In cazul nostru eritemul a aparut dupa 3 zile , nu a fost de lunga durata , si aparitia lui a fost insotita tot de un sindrom de gripa .
Numai bine
Cris






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -