Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)


599 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 13:21

Atunci este Ok.

1. Vei beneficia de concediu de maternitate - valoarea va fi corespunzatoare salariului avut (aprx. 85% din veniturile brute realizate) - lunar

2. Vei beneficia de CIC 600 RON - lunar

3. Vei beneficia de prima de nastere - o singura data de la Primarie

4. Vei beneficia de alocatia de stat pt copil 200 RON - lunar



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#22
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 14:45

Buna ziua. Sunt angajata la o firma si in paralel desfasor o activitate independenta ca PFA. In conditiile in care intru in concediu de cresterea copilului de la locul actual de munca, trebuie sa imi intrerup activitatea ca PFA? Mai pot elibera facturi? Mentionez ca platesc impozitul pe venit de 16% pe aceste venituri independente, dar CAS-ul este platit de la locul de munca. Multumesc anticipat!

PS: Sper ca am nimerit topic-ul[:I]

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 21:46

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela
Buna ziua. Sunt angajata la o firma si in paralel desfasor o activitate independenta ca PFA. In conditiile in care intru in concediu de cresterea copilului de la locul actual de munca, trebuie sa imi intrerup activitatea ca PFA? Mai pot elibera facturi? Mentionez ca platesc impozitul pe venit de 16% pe aceste venituri independente, dar CAS-ul este platit de la locul de munca. Multumesc anticipat!PS: Sper ca am nimerit topic-ul[:I]
Trebuie sa incetati activitatea, nu mai aveti drepul sa emiteti facturi. Sau renuntati la CIC si aveti aceste drepturi.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 22:03

Citat:
citat din mesajul lui virgo
Marius , eu ma angajez acum la 1 noiembrie , dupa o "pauza" de aproape 7 ani in campul muncii . Baiatul meu are numai 9 luni. Am dreptul , prin lege , la cele 6 ore de lucru/zi , reduse din 8 ? Ai putea sa-mi indici , te rog , si unde pot gasi paragraful din legea respectiva , sa i-o trimit angajatorului ? Multumesc foarte mult .Mami de Matei Cazimir
Da ai dreptul - baza legala CCMN art. 17 alin.1 Il gasesti la mine pe site pe pagina legislativa.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#25
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 22:06

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela
Buna ziua. Sunt angajata la o firma si in paralel desfasor o activitate independenta ca PFA. In conditiile in care intru in concediu de cresterea copilului de la locul actual de munca, trebuie sa imi intrerup activitatea ca PFA? Mai pot elibera facturi? Mentionez ca platesc impozitul pe venit de 16% pe aceste venituri independente, dar CAS-ul este platit de la locul de munca. Multumesc anticipat!PS: Sper ca am nimerit topic-ul[:I]
Trebuie sa incetati activitatea, nu mai aveti drepul sa emiteti facturi. Sau renuntati la CIC si aveti aceste drepturi.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa
Multumesc de raspuns. Mai am o intrebare. Daca imi continui activitatea ca PFA si imi fac un contract individual cu CAS pot beneficia de stimulent?

#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 octombrie 2008 - 12:13

Da



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 00:57

Citat:
citat din mesajul lui ertina
Buna Marius,Te rog sa ma ajuti cu cateva indrumari. Din ianuarie 2008 nu mai lucrez, iar acum sunt insarcinata si as vrea sa ma sfatuiesti cum sa fac sa obtin indemnizatia de 8 mil/luna dupa ce voi naste ? Imi pot plati taxele separat ( cas, sanatate, etc) ?Pot beneficia de la medicul de familie de trimiteri gratuie pt analize ? ( asta pt k sunt insarcinata, insa nu lucrez).In caz ca nu am aceasta posibilitate, as putea sa ma angajez la o firma si sa platesc taxele din urma ?Am carte de munca, mi-am platit mereu toate taxele, insa niciodata n-am beneficiat de nimic.Mentionez ca sunt si studenta in ultimul an.Iti multumesc anticipat[gravi] 5+
Ce inseamna am carte mi-am platit taxele? Detaliaza te rogPagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 00:58

Citat:
citat din mesajul lui gadipetru
buna ziua! in legatura cu acest subiect as avea si eu o intrebare: sunt educatoare, norma didactica este de 25h/sapt.pe 1 sept 2008 am renuntat legal la concediul crestere copil, desi acesta nu a implinit varsta de 2 ani. pama se va intampla acest lucru se poate ca cele 2h/zi sa fie platite suplimentar in conditiile in care nu se poate sa plec de la serviciu mai devreme?mutumesc anticipat!
Nu.Pagina familiei / Mai multe...VideoPagina legislativa

#29
ertina

ertina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 313 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 09:12




Ma refer ca am carte de munca de 10 ani si cat am lucrat mi-am platit toate taxele. Din 1 ian 2008 insa nu mai lucrez. Doar am mentionat ca am carte de munca si tot timpul mi-am platit taxele , cat am lucrat, insa n-am beneficiat de nimic in acesti 10 ani. ( nu mi-a trebuit)
Multumesc


#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 16:33

In acest caz nu vei beneficia de 600 RON. Este gresita informatia cu 800 RON.

Ai dreptul la alocatie 200 RON lunar + ajutorul pt nastere sau cum vrei sa-i spunem, de la Primarie o singura data.

Pt a beneficia de cei 600 ron este necesar sa obtii venituri profesionale impozabile. Ori tu nu ai mai lucrat deloc. Nu se poate plati nimic din spate. Este o chestiune de evidenta fiscala.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -