Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ALCOLISM SAU NU?


45 raspunsuri la acest subiect

#11
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 01 aprilie 2008 - 13:32

Nu e o solutie. Omul e dependent. Daca-i interzici, bea pe ascuns si atunci bea mai mult.Ca nu se stie cand mai prinde ocazia.
Repet, are nevoie de ajutor. Dar trebuie sa ajunga sa-l ceara el. Nu aveti pe cineva apropiat, nasi, parinti, care sa-ti sustina parerile?
Sau prieteni, care si ei au observat ca abuzeaza de alcool. Nu trebuie sa faci scandal, nici sa vii acasa in patru labe ca sa fi alcoolic.Intre a bea in fiecare zi cu convingerea ca poti oricand sa te lasi, dar nu te lasi niciodata, si a deveni betiv e doar o chestiune de timp. I-ai aratat postarile acestea? Si a ta, si ale noastre? Crezi ca ar fi o idee buna? Crezi ca ar ajuta la ceva?
Cu plecatul tau de acasa...Ori divortezi, ori stai.Plec cand bea, vin cand nu mai bea, ca a promis...Problema e serioasa, nu cred ca merge cu "hai sa vedem ce iese daca..." Iti doresc multa intelepciune. Nu stiu ce as face in locul tau.

#12
noltic

noltic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 11:46

Faptul ca bea de 11 ani(fara sa-si puna in cap!) si nu admite ca are o problema reliefeaza exact starea lui de spirit: normala. Ca tu nu accepti si vrei sa-l faci sa-si recunoasca dependenta de alcool iarasi este normal. Problema reala este de ce recurge la acest obicei!!!!!!!!!
Rutina, stresul, responsabilitatea familiala induce o stare de nesiguranta/disconfort teribila de care nu poti scapa(in absenta unei intelegeri corecte a starii de fapt) decat prin diverse artificii:alcool-droguri(care este cea mai comoda), munca in exces, hobbyuri cultivate la extrem, toleranta excesiva, etc. Probabil ca singurul mod de a-si gasi un pic de liniste/satisfactie dupa o zi de munca este paharul; de ce????? Banuiesc ca nici el nu stie de ce , dar daca vei incerca sa afli de la el motivatia, sunt convins ca vei avea o surpriza mare. Ideea este ca ai nevoie de foarte mult tact, rabdare si blandete sa-l faci sa se descarce(mai ales ca, repet, nici el nu constientizeaza real afinitatea fata de alcool, si inteleg ca este vba de tarie.....posibil sa aibe probleme cu stomacul, digestia si taria il ajuta....) Ideea este ca tu ai 2 posibilitati de a rezolva: sa continui in acelasi mod - didactic(esti anormal, tre sa recunosti si sa mergi la doctor) sau sa te apropii de el si sa-l faci sa vorbeasca singur, sa doreasca el sa cunoasca ce se intampla efectiv cu acest obicei. Cred ca de un real folos iti va fi familia lui...
Bafta multa si noroc!


Noltic

#13
ernestine

ernestine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 18:43

Credeti ma ca in acesti 11 ani am avut mii de discutii foarte profunde spuse pe cel mai cald ton posibil,am vorbit mult pe acest subiect abordind toate problemele.Nu am avut nici un rezultat pe masura.Si pe mine ma bate gindul sa i arat ce mi ati screis voi,dar am senzatia ca cu cit insist cu atit fac mai rau.Apropo de bautul pe ascuns si mie i mi este teama.Acum 2 ani a avut o perioada scurta in care nu a baut,asa am crezut eu pina am gasit sticle intr un dulap unde nu umblam prea des.Nu avem prieteni atit de apropiatii,nu avem nasii iar parintii nu stiu la ce nivel bea sotul meu.Prietenele mele de suflet stiu dar nu pot intervenii,iar partenerii lor au avut si ei probleme asemanatoare si nu vad situatia asa cum o vad eu.Are 2 zile in care nu abaut dar mi e frica de fiecare zii noua.

#14
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 11:19

Ernestine,
ca sa ai cea mai mica sansa de reusita trebuie sa intelegi si sa accepti un lucru foarte important: dependenta de alcool este o boala psihica. In momentul cand ai sa accepti asta vei cauta ajutor specializat pentru sotul tau si doar atunci vor exista sanse ca situatia sa se schimbe. Atunci cand un alcoolic este abordat pentru dezalcolizare se iau in vedere atat problemele fizice cum ar fi sevrajul cat si problemele psihice, dependenta psihica de alcool si problemele psihice si emotionale care apara in lipsa alcoolului.

#15
ernestine

ernestine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 16:54

Are 3 zile de cind nu bea nimic sau cel putin eu n am vazut si nici nu l banuiesc.Incearca sa si gaseasca diverse preocupari atunci cind vine acasa.A mai avut perioade de pauza de cel mult 2 saptamini.Nu am remarcat semne de sevraj.Comportamentul lui nu sa schimbat in aceste perioade.Aseara am facut dragoste.Credeti ma ca nu imi amintesc sa se fii intimplat vreodata fara sa bea ceva innainte,oricit de putin ar fii fost.Poate ca incearca sa mi demonstreze ca nu este alcoolic si se controleaza foarte bine,pentru ca stie ca m am documentat si ma astept la diverse reactii in aceasta pauza.Poate cantitatea de alcool pe care o consuma se raporteaza si la greutate?M ie teama de wekend.

#16
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 01:18

Iti tinem pumnii si fii alaturi de el. Sustine-l si incurazeaza-l, discret si elegant.In rest, subscriu la @bird70.

#17
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 06 aprilie 2008 - 02:15

Eu sunt barbat si am 43 de ani. Beau de vreo 5 ani, o sticla de vin (3/4) pe zi. M-am amagit ani la rand ca pot controla bautura, ca "nu e o problema".

De cateva luni insa am observat la mine un comportament aberant: iritabilitate, dorinta de a fugi cat mai departe, anxietate, tulburari de somn... dorinta cumplita de a bea si multe altele.

In realitate, nu cantitatea e cea care imi dauneaza, ci dorinta de a bea. Fie ca iti doresti sa bei un pahar de bere sau o sticla de votca pe zi, tot aia e. Inseamana ca AI PIERDUT CONTROLUL! Scuze pentru majuscule, nu stiu inca sa folosesc sublinierile.

Sfatul meu: afla de ce bea. Afla motivul real. Eu am inceput sa beau de frica, nu mi-e rusine sa recunosc asta. Sotul tau are o mare nemultumire, pe care probabil nu e dispus sa o recunoasca fata de el in primul rand.

Nu uita ca este tipic masculin sa te ascunzi atunci cand ai probleme. Psihicul masculin reactioneaza diferit de cel feminin atunci cand e vorba de crize. Tu probabil incerci sa vorbesti cu altii (dovada si forumul asta....) iar el se ascunde. Aia face bautura, il ascunde de propriile probleme.

Alt sfat (in sfarsit...): NU exista moderatie! In aceasta faza, ori bei, ori nu. NU exista "de maine beau mai putin"- pur si simplu nu se poate- trebuie taiat de tot cu bautura.

Mare atentie insa la sevraj! Nu e intotdeauna asa evident, insa poate fi extrem de dur in primele 24-48 de ore. Cam dupa 4-5 zile se linistesc lucrurile.

Cantitatile care "au crescut considerabil" indica prezenta alcolismului ca boala. Boala se trateaza, daca pacientul vrea. In ultimii 3-4 ani au aparut multe medicamente, nu e asa mare lucru.

Insa, pentru Dumnezeu! NU il forta sa nu mai bea! E fatal- demonstreaza faptul ca tu nu il intelegi, fapt ce va agrava boala, in loc sa o vindece.

In plus, nu am auzit de nici un caz de alcoolic care sa se fi lasat ca i-a ascuns nevasta votca...

Incepe printr-o vacanta- poate fara fetita- incearca sa te apropii treptat de problema lui.

Nu vorbi despre alcool!!! IN NICI UN CAZ! Incearca doar sa-i deschizi ochii cu privire la comportamentul lui care s-a schimbat. NU ii spune tu ca e de la alcool! Lasa-l pe el sa deduca asta- barbatii urasc sa-si arate slabiciunile, mai ales in fata femeilor.

In pasul urmator, imediat ce recunoaste ca e alcoolic, spune-i ce mult aprecizi curajul lui. Crede-ma, nu e o minciuna. Ziua in care am realizat ca sunt alcoolic e fost doar cu putin mai cumplita decat ziua in care am recunoscut asta fata de sotie.

Alcoolismul e perfid- nu uita insa ca 20% din alcoolici isi pot reveni singuri, fara nici o asistenta medicala.

Din pacate, pentru a avea succes, nu va mai trebui sa bea toata viata. Nici un strop. Altfel, re-caderea este ingrozitoare.

Am scris pentru ca nimeni nu intelege mai bine un alcoolic decat un altul...





#18
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 06 aprilie 2008 - 02:37

Ceva important- daca se hotaraste sa se lase, nu e neobinuit ca in primele luni sa ai re-caderi. Trebuie insa sa inteleaga ca re-caderile sunt prilejuri de a invata ce nu e bine in modul de viata, ca sunt normale prin urmare.

Si pentru tine: poti dezvolta ceea ce se cheama co-dependenta- adica un comportament de "auto-martirizare", cu trecerea accentului de pe propria persoana pe cea a sotului, care devine centrul intregii tale atentii - vei dori sa al scuzi fata de prieteni, sa i te alaturi in lupta sa "cu viata" etc.

Si fetita este influentata - ea va avea un set de comportamente induse de prezenta unui tata alcoolic, chiar daca nu e violent. Acel set de comportamente poate fi foarte periculos in socializarea sa, cu toate ca nu-i o regula.

Nu am de unde sa stiu in ce masura fetita a fost deja afectata, e chiar posibil sa nu fi fost deloc. Dar e un risc si cred ca e bine sa il stii.

Ce poti face? Indreapta fetita spre mai multe activitati cu alti copii (jocuri, spectacole, chestii de-astea).

Daca insa felul de a fi al sotului tau a ajuns cunoscut in societate (si cred ca e asa, pentru ca altii ne vad bine), atunci s-ar putea sa fie ceva mai greu.

Partea buna e ca societatea romaneasca acepta relativ usor alcoolismul la barbati, asa ca probabil poti iesi din situatii jenante cu tot felul de glumitze (gen citate din cantecele lui Stratan: "Beau si eu ca moldovanul/ doar de 4 ori pe an/ De Craciun, de Pasti, de hramuri si in fiecare zi" . ;-))).

Nu cred ca e cazul de dezalcolizare - sotul tau nu e (inca) in acea faza. Plus ca o internare acolo ii va distruge sigur intreaga viata si cariera (nu am incredere in discretia spitalelor din ROmania...).

Nu stiu ce varsta are- cred ca undeva intre 30 si 40- daca e asa, atunci poate ca ar fi bine sa gaseasca o provocare, ceva care s-i dea satisfactia luptei (un ideal, incalzirea globala, ocrotirea cainilor vagabonzi, habar nu am...). Barbatii au nevoie de cauze pentru care sa lupte, iar la varsta aia e fatal sa nu ai asa ceva.

#19
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 06 aprilie 2008 - 12:48

Urmaresc subiectul de cand l-ai deschis ernestine, si-nteleg perfect prin ce treci. Tata e alcoolic, acum e abstinent pt ca e fte bolnav, dar a avut perioade crunte, inclusiv baut spirt sanitar cand nu avea cu ce sa cumpere tarie. Fostul, la fel, insa era doar in a 2 faza. Si daca ne uitam in jur, intalnim destui oameni ce sufera de aceasta boala. Am un material in power-point despre alcoolism, e realizat de 4 medici care vb despre alcoolism - unul dintre ei mi-e cumnata, ii multumesc ca m-a ajutat sa `vad` - fazele lui, cu studiu de caz pe 2 pacienti. Insa nu stiu cum sa vi-l trimit. Materialul asta m-a facut in sfarsit sa inteleg ce e alcoolismul.
levantzoi ma aplec in fata ta [asia]

pupici si spor![flo]

P.S. Imi pun adresa de e-mail la profil, astept sa mi-l cereti.


#20
betiana

betiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 06 aprilie 2008 - 18:24

Da. Este ALCOOLIC.Dar nu va recunoaste niciodata.Dar ceea ce il sperie pe un alcoolic sunt urmatoarele :
1.impotenta
2.voma
3. diareea
In clipa in care s-au instalat punctele 2 si 3 inseamna ca s-a ajuns la ciroza.Incearca sa-l scoti din casa, la intalniri cu prietenii, la teatru, la film.Nu ii mai face observatii.Fii mai calina si gaseste-i si calitati si lauda-l.

betiana


Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Timpul trece, emoÈ›iile cresc

    DeeliaElena
    - Astăzi, 18:56

  • Trimestrul 3 sarcina

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:08

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 21:30

  • Vise in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - Ieri, 13:34

  • Saptaman 27 si "efectul de cuib"

    DeeliaElena
    - Ieri, 12:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -