Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prenatal pt persoane cu handicap


6 raspunsuri la acest subiect

#1
mamiseli_11

mamiseli_11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.259 mesaje

Postat 12 august 2008 - 00:09

Buna ziua, sunt gravida in 25 de saptamani si am grad de handicap accentuat permanent (gradul 2). Va rog daca stiti sa-mi explicati cum se procedeaza cu concediul de sarcina si lehuzie pt persoanele cu handicap. OUG 158/2005 spune asa: "ART. 24



(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile înainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.



(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa între ele, în functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, în asa fel încât durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.



(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, începând cu luna a 6-a de sarcina."



Daca mi se acorda prenatal din luna a 6-a, ce se intampla cu cele 42 de zile obligatorii in postnatal ca nu imi mai ajung zilele ca sa respect legea. Va multumesc anticipat.



Mihaela [gravi]25+ [baietel] Mihai Cosmin

Gargarita lui mami

Pozele mele

#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 august 2008 - 09:47

Pentru persoanele cu handicap, concediul NU este 126 de zile *cf. art.1-2) , ci 126 de zile plus restul (inapoi) pana la 6 luni de sarcina. Socoteala este la fel, doar ca cel de dinainte de nastere este mai lung.

Mai mult decat atat, mamele cu handicap pot ramane in concediu pentru cresterea copilului (sanatos) pana la 7 ani si sunt indemnizate (cateva milioane, nu stiu exact cat).



Oricum, toate lamuririle le primesti la Directia de Munca.



Pagina familiei / Mai multe...

Video

Pagina legislativa

#3
mamiseli_11

mamiseli_11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.259 mesaje

Postat 12 august 2008 - 13:11

Multumesc foarte mult pt raspuns. In orasul meu la Casa de Sanatate nu stiau despre ce este vorba. Sper sa nimeresc acum drumul cel bun.



Mihaela [gravi]25+ [baietel] Mihai Cosmin

Gargarita lui mami

Pozele mele

#4
mariana78

mariana78
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 august 2008 - 01:40

Daca nu am stiut de aceasta lege si copilul are mai mult de doi ani si ne-am reluat serviciul se mai poate reveni la acest concediu de maternitate ... in baza acestei legi ? :(

#5
mariana78

mariana78
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 august 2008 - 01:50

Si inca ceva ... mi-am schimbat locul de munca dupa oesirea din CIC ... Multumesc !!

#6
georgianachirica

georgianachirica
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 04:52

Am luat concediu de maternitate din luna a 6-a, avand certificat de handicap mediu. Am nascut pe 5 ianuarie 2015. Medicul de familie refuza sa imi acorde cele 42 de zile de concediu post-natal pe motiv ca nu se incadreaza in cele 126 zile totale de concediu de maternitate. Medicul de familie nu poate deduce din lege cum ca persoanele cu handicap beneficiaza de un concediu mai mare de 126 zile.
 
In OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate. Actualizata 2013. Cap. IV Art. 24 Alineatul (3) spune ca: "(3)Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepand cu luna a 6-a desarcina ." 
 
dar nu PRECIZEAZA nicaieri ca aceasta luna este "suplimentara" adica se cumuleaza cu cele 126 zile ale mamicilor fara handicap. Legea nu spune nicaieri clar, negru pe alb: "persoanele cu handicap beneficiaza de 156 de zile de concediu de maternitate".
Lipsind aceasta precizare clara, "toata lumea", de frica, interpreteaza legea in detrimentul mamicii cu handicap, ca sa fie in folosul statului.
 
Ce ma sfatuiti. Ce argumente sa aduc medicului de familie?
 
Va multumesc,
Georgiana


#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 12:27

Am citit si ce am scris eu acum 7 ani insa acum CASS nu acorda in plata mai mult de 126 de zile pt concediul de maternitate cf. OG 158 specificat. Atat plateste maxim. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -