Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Postul


103 raspunsuri la acest subiect

#91
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 30 noiembrie 2004 - 10:21

In Vechiul Testament,cartea Leviticului ,cap.12 si 15 Dumnezeu da porunci referitoare la acest lucru.Pe baza lor Sfintii Parinti au formulat canoanele care nu permit femeii sa intre in Biserica atunci cand este la ciclu( dupa canonul Sf. Dionisie si Pravila Bisericeasca).Evreilor li se interzicea sa intre in Locasul Sfant atunci cand erau necurati(femeia-la ciclu,dupa nastere)sub amenintarea pedepsei cu moartea.Pentru crestini lacasul lui Dumnezeu este Biserica si de aceea s-a pastrat aceasta porunca.

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#92
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 13:59

Mai sunt doar 2 saptamani pana la Craciun[pegeam].Cum inaintati cu postul?Ati fost la Spovedit ,v-ati impartasit?Daca da,Doamne ajuta si sa va fie spre mantuire!Daca nu,mai aveti inca un pic de timp.In post e un moment potrivit si pentru sfintitul casei.Un post cu bucurie in continuare![flo]

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#93
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 14:23

Eu stau bine, am reusit sa postesc pana acum. Inca nu m-am spovedit, dar vreau sa fac acest lucru. Ma simt atat de bine ca reusesc sa rezist tentatiilor culinare de pe langa mine ! Totusi Dumnezeu ne intareste sa fim puternici.

Post usor in continuare si sa va fie spre bucuria Craciunului !

#94
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 decembrie 2004 - 15:01

Draga Nicol,sa iti ajute Dumnezeu in continuare sa postesti si sa ajungi sa te spovedesti!Eu am fost de doua ori la spovedit in acest post si de fiecare data am avut cate o ispita.Ieri seara trebuia sa ajung la ora 18 la parintele,stabilisem de doua saptamani deja ca ma duc,si exact ieri seara sotzul a avut treaba la servici si nu a putut sa vina acasa la 17,sa stea cu Ilinca.Asa ca am luat-o in brate si am plecat cu ea;m-am gandit sa ajung macar pe acolo,sa-i spun parintelui ca vin in alta zi.Dar mi-a ajutat Dumnezeu si fetita a fost cuminte, a stat linistita la molifta si pe urma mi-a tinut-o cineva de acolo,asa ca [}:)]a esuat in planurile lui de data asta.[:D]Asa ca,daca se iveste ceva chiar inainte sa mergi la spovedit,nu te lasa intimidata si mergi neaparat.Doamne ajuta!


Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#95
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 09 decembrie 2004 - 15:38

quote:
Originally posted by irina.c.

Draga Nicol,sa iti ajute Dumnezeu in continuare sa postesti si sa ajungi sa te spovedesti!


Draga Irina, iti multumesc pentru incurajare. Stiu ca asa se intampla, se isca tot mereu cate o piedica. Asa am patit eu ca vroiam neaparat sa merg la slujba de la ora 5 si chiar atunci venea seful sa ne tina la discutii. Si nu puteam merge...insa tot am reusit, cu ajutorul Domnului.

Inca ceva : tu ai un preot la care te spovedesti tot mereu, sau la cine se nimereste ? stiu ca e foarte important sa avem pe cineva la care sa mergem constant, sa ne cunoasca problemele, etc. Si sotul tau de ce nu vine la spovedit ?[alcool]


#96
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 09 decembrie 2004 - 17:54

Servus Star! Ma bucur sa vad ca esti bine si ai reusit sa tii Postul pana acum. Dupa parerea mea nu postul alimentar e o problema...

Acum sa raspund la intrebarea ta! Da, e bine sa te spovedesti dar si mai bine e sa ai un duhovnic. Iti doresc din tot sufletul sa il gasesti.

Alina


#97
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 10 decembrie 2004 - 10:12

quote:
Originally posted by Vianne
[font=Comic Sans MS]Servus Star! Ma bucur sa vad ca esti bine si ai reusit sa tii Postul pana acum. Dupa parerea mea nu postul alimentar e o problema...
Draga Vianne, iti multumesc pentru raspuns. Asa cred si eu, nu este greu postul alimentar. Mai greu este postul gandurilor si faptelor...Post usor tuturor si sa va fie de folos!

#98
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 10 decembrie 2004 - 11:48

Da si noi avem ispite de tot felul, nu insa la spovedanie... la impartasit [batcap]. Si aproape in fiecare duminica dimineata plecam haraiti la biserica, dar ne intoarcem calmi si zambareti... offf...

Parca pe astia mici ii chinuie cel mai mult [drac] ca fac numai prostioare, plang, sunt irascibili, foarte agitati... imi trebuie o maaare doza de rabdare sa nu-i iau in seama...

Duceti-va la spovedit in Postul astia, cei care n-ati facut-o... ispite s-or gasi intotdeauna sa ne abata de la asta. [:)]



Adriana mamica lui Codrin[testoasa](19 aprilie 2002) si a Olgutei[hippi](6 decembrie 2003)



#99
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 23 decembrie 2004 - 17:45

Dragelor, postul este aproape pe sfarsite...sper ca acum va simtiti mai luminate, mai fericite si mai ocrotite, avandu-L pe Dumnezeu langa voi!

Va doresc un Craciun frumos, cald, cu cadouri multe si cu multa liniste in suflet alaturi de cei dragi voua.

La multi ani!

#100
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 26 decembrie 2004 - 18:38

Si eu am reusit, intr-un final, sa ajung sa ma spovedesc, cu o zi inainte de Craciun, am avut noroc ca l-am mai gasit pe preot in biserica...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -