Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

IMI FAC CURAJ SA CONDUC (12)


202 raspunsuri la acest subiect

#1
ioana_p76

ioana_p76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.671 mesaje

Postat 07 august 2008 - 17:02

Bine v-am gasit la un capitol nou!

Sa auzim numai de bine si fara peripetii in trafic!

Fetelor care dau examen sau incep scoala , mult succes!

[grup][majoreta][majoreta][majoreta]

Si pentru toate soferitele [flo][floare3][floare3][floare3][flo]





DISCUTII PRECEDENTE:

PRIMUL CAPITOL

CAPITOLUL 2

CAPITOLUL 3

CAPITOLUL 4

CAPITOLUL 5

Sofer foarte incepator si foarte fricos

CAPITOLUL 6

CAPITOLUL 7

CAPITOLUL 8

CAPITOLUL 9

Dupa cat timp o sa scap de gol in stomac la volan?

CAPITOLUL 10

CAPITOLUL 11











Ioana [8**][sofer]

[foto][olala]animalutele mele iubite[il]



CAMPANIA NOASTRA

SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!





#2
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 08 august 2008 - 17:45

[hia] fetelor,

in curand o sa dau si eu de carnet si presimt ca o sa ma alatur voua....desi sunt o luptatoare si o fire razboinica imi e teama ca n-o sa ma pot concentra prea mult la volan...bineinteles din cauza traficului infernal si a soferilor necivilizati ...de fel sunt paranoica si nevrotica si sigur o sa-mi fie greu sa-mi stapanesc nemultumirile...cred ca din cauza asta nu am dat pana acum ...pana si in dreapta ma mai apuca nevroza cand vad cata nesimtire au uni in ei...nu am deloc tragere la condus,dar sunt nevoita din cauza copiilor...asta ar fi si un dezavantaj cred ...imi voi face griji de 1000 de ori mai mult pentru ca v-a trebui sa conduc cu copii ...



Va doresc condus placut si fara evenimente







Razvanel soricel&Co



Kokiy[roker] mami de [iepu]Claudia (12dec.2001) si [copil]Razvan (8 iunie 2007)

#3
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 09 august 2008 - 23:36

kokiy, bine ai venit pe topic! si bafta la ex! sigur il iei, nici nu gindesc altfel!

cit despre condusul cu copiii in masina, e tare complicat si la mine! imi este de-a dreptul groaza, nu altceva! pina acum cind am mai iesit la condus, tot cu amindoi in spate am iesit,ca nu am cu cine sa ii las, iar singura inca n-am avut curajul[bang].au si fost martori la o "criza de isterie" din partea mea, dupa care fii-mea imi tot spune:"nu-ti fie frica mami, ca nu trebuie, il asculti pe tati si va fi totul ok".

mai insist dar tare greu merge. saptamina viitoare sper ca vine masinutza noua si poate cu ea imi fac mai mult curaj(renault megane break).

pup toate soferitzele, mult curaj la "fricoase"!. poate imi iau si eu inima in dinti intr-o duminica dimineata devreme si plec singura[:D]



Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)

Poze noi



#4
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 11 august 2008 - 16:34

Fetelor, va rog din suflet, recomandati-mi un instructor bun si foaaaarte rabdator in zona Sura Mare, Sos Giurgiului (eventual pe PM daca aici nu se poate scrie).

Eu am carnet, dar am facut scoala in 2006 si de atunci n-am condus deloc. Acum mi-a ajuns cutitul la os si trebuie neaparat sa conduc. Si cum nu ma incumet sa plec la drum (stiu eu ce stiu, abia daca imi aduc aminte cate ceva, nici vorba sa conduc acum), am nevoie macar de cateva ore.

Va multumesc mult de tot [pup].



DaviDependenta



Children see. Children do.


#5
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 11 august 2008 - 18:03

Buna soferitelor!
Nici eu nu am inca curaj sa merg singura si tot pentru copil luai carnetul si tot cu el in spate peste tot ca n-am unde-l lasa...
Surpriza insa a fost sotul...muuult mai indulgent decat mi-am inchipuit si am sperat imi explica multe in dreapta fiind, pare mai stresat ca mine oricum [:D], dar nu ma critica, nu ma descurajeaza. [cool] Chiar ma impinge el de la spate sa conduc...
Deocamdata nu am curaj fara el increapta, dar pana incepe scoala si respectiv activitatile extrascolare musai sa incep si cingura, dar mai este o luna...
Va pup pe toate si bafta la examen pentru cele care va pregatiti.

#6
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 12 august 2008 - 10:15

filofteia, si eu ca si tine![:D][:D][:D]

vivela, ti-l trimit pe al meu instructor[:D][:D][:D]. de multe ori ma scotea din pepeni cu calmul lui[:D]. bafta la cautat si apoi la condus!

noi miine mergem sa luam masinutza,a sosit de la bucuresti[cool]





Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)

Poze noi



#7
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 12 august 2008 - 10:53

katika, multumesc de bunele intentii [:D]. da, asa il vreau, calm sa ma scoata din pepeni, ca destul ma ambalez eu. in trafic, cand sunt cu sotul (ca numai atunci sunt), eu sunt cea care "verbalizeaza" sentimentele de furie (adica eu ma mai trezesc vorbind ca la usa cortului [:I]). daca ar incepe si instructorul sa tipe la mine, cred ca ne-am lua la paruiala in masina[:o)]).



eu am avut un instructor care n-a fost chiar asa de rau, dar parca nu rezonam la unison, parca eram defazati. pe la jumatea cursului l-am intrebat eu cum si cand se schimba vitezele, ca el uitase [soc], iar eu le schimbam din intuitie mai mult.

cand am dat examenul (l-am dat in Ploiesti, ca acolo aveam buletinul), mi-am mai luat vreo 3 ore cu un instructor local, un suuuuuper instructor, eu zic ca a reusit in alea 3 ore sa ma dezvete de obiceiurile proaste si sa ma invete sa conduc, ca s-a mirat si el cum de am facut atatea ore si sunt atat de varza [ups]. s-a convins pana la urma ca nu era vina mea exclusiva, de vreme ce am reusit sa prind atat de repede ce ma invata el...). daca as fi in ploiesti, la el m-as duce, dar n-am cum.

plus ca a venit si bebe si depind de el acum, trebuie sa-l las cu cineva (si nu prea am cu cine) in timpul cat fac eu orele. de la 1 sept va merge la cresa si eu la servici, dar speram ca pana atunci sa fac deja orele (eu as vrea vreo 5-6 ore, poate mai mult daca e cazul). dar ce inocenta am fost, am dat cateva telefoane si mi-au zis ca au liber abia peste o luna [:(].

asta e, vad eu ce oi face...

totusi, orice idee despre un instructor bun m-ar ajuta enorm.



DaviDependenta



Children see. Children do.


#8
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 12 august 2008 - 10:59

da, greu de aranjat totul, si ore si bebe. si eu am facut scoala tot asa, cu ajutor de la o vecina care a stat cu copiii(cu cel mic, ca cea mare mergea la gradi).eu sunt constienta ca f mare lucru n-am invatat la scoala, din pacate. si asta nu ca sunt eu asa batuta in cap(chiar daca mi-s blonda[:D]). invat acu ce trebuia sa invat atunci, asta este. incet incet se rezolva toate.





Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)

Poze noi



#9
tatatushi

tatatushi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 12 august 2008 - 12:56

Fetelor, nu aveti un link spre cea mai recenta legislatie rutiera aplicabila in Ro? Nu stiu regulile noi, eu am permis de patru ani si nu am condus prea mult pana acum, dar nu mai am de ales, tre sa duc copilu la gradi :)
multumesc

#10
katik

katik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.739 mesaje

Postat 12 august 2008 - 14:35

tatatushi, vezi pe www.permisulauto.ro



Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)

Poze noi




Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Sarcină

    teg
    - Astăzi, 19:00

  • Sarcina si animalutul

    ElenaN96
    - Astăzi, 13:52

  • Legea bunului simt

    ClaudiaRamona24
    - Ieri, 16:57

  • Asteptarea de a ramane insarcinata

    Hera128
    - Ieri, 16:36

  • Prima miÈ™care

    DeeliaElena
    - Ieri, 16:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -