Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crestinismul intre credinta si indoctrinare (3)


159 raspunsuri la acest subiect

#151
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 16:53

quote:
Originally posted by daro26

Flavia, sper ca nu te superi ca intervin in discutia ta cu Irina.

Cine a scris Noul Testament? L-au scris oameni (unii dintre ei apostoli, altii ucenici ai apostolilor), bineinteles fiind inspirati de Duhul Sfant. In plus, scrie si in Evanghelia Sf. Ap. Ioan ca daca s-ar fi scris toate cate a facut si a invatat Domnul Iisus Hristos cat a fost cu noi pe pamant, nu n-ar fi incaput in toate cartile:
"25. Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris. Amin.". Asta inseamna ca multe lucruri s-au transmis prin viu grai si s-au pastrat de-a lungul timpului prin Sfanta Traditie. Daca Hristos ar fi acordat importanta exclusiv Bibliei, in viata Sa pamanteasca ar fi scris-o cu mana Lui. Dar, asa cum a zis si Irina, Hristos a intemeiat Biserica "pe care portile iadului nu o vor birui" care sa administreze Sfintele Taine si care sa ii ajute pe oameni sa se mantuiasca.
De ce sa te gandesti ca de-a lungul istoriei Sfintii Parinti au adaugat reguli sa ne indoctineze, parca asa te-ai exprimat? Eu cred ca Sfintii Parinti au invatat si scris sub inraurirea aceluiasi Duh Sfant pe care l-au primit apostolii, a aceluiasi Duh Sfant care i-a inspirat pe cei care au scris Biblia.
Nu inteleg ce anume invataturi crezi ca indoctrineaza un ortodox? Eu ca ortodox nu ma simt chiar deloc "indoctrinata", ba simt Ortodoxia atat de fireasca (vorba parintelui Rafail "ortodoxia e firea omului") si-mi da atata libertate si atata bucurie. Si chiar sunt binevenite explicatiile si invataturile sfintilor parinti, ale Bisericii pentru ca sunt tot de la Dumnezeu, dar prin oameni mai luminati, mai apropiati de El decat mine. Mintea mea e prea ancorata in cele lumesti, n-as intelege cum trebuie, imi face bine sa stiu cum au inteles lucrurile oameni care se rugau mai tot timpul, care traiau mai aproape de Dumnezeu, care aveau si harul Duhului Sfant (fiind preoti, episcopi.
Ca sa citesc Sfanta Sciptura am nevoie de intelepciune, de luminare, pe care mi le poate da doar Dumnezeu. Exista chiar si o rugaciune ce se spune inainte de citirea sfintei Evanghelii. Voi cereti ajutorul lui Dumnezeu pentru a intelege Scripura sau va bazati doar pe ratiunea omeneasca?
Ce te-ar putea deranja la Ortodoxie?
Rugaciunile pentru morti? Diyanna a citat un articol atat de graitor! Ne rugam pentru ei din dragoste. Si "daca dragoste nu am nimic nu sunt".
De ce ne botezam copii de mici si nu ne rezumam la o binecuvantare? Tot din dragoste.Pentru ca prin botez devin si ei crestini, se pot bucura cu mult mai mult de Dumnezeu decat cei nebotezati. Ma gandesc doar la faptul ca botezati fiind Il pot primi pe Insusi Hristos in trupsorul lor plapand si in sufletelul lor prin impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos! Si ce intarire imensa pentru viata lor spirituala (dar si trupeasca) este aceasta! Dar daca un copilas moare, nu ajunge la varsta la care dupa parerea ta ar putea primi botezul? Nu inseamna ca lasandu-l nebotezat l-ai lipsit de impartasirea cu Hristos? Murind nebotezat, n-a murit ca un necrestin?

Inchinarea la sfinti? Noi ne inchinam lui Dumnezeu, pe sfinti ii cinstim si ii rugam sa fie mijlocitori pentru noi. Sfintii "pun o vorba buna" pentru noi. Uite, in parabola cu bogatul si cu Lazar, bogatul nu se adreseaza lui Dumnezeu (poate ca nici nu-L vedea din cauza micimii lui sufletesti) ci i se adreseaza lui Avraam "parinte Avraame, trimte pe Lazar....". Cine era Avraam? Un sfant.

N-am cautat sa-ti dau alte argumente din Scriptura pentru ca nu o stiu pe dinafara. Daca vrei, mai intreb, dar nu mi se pare asa important. Pentru ca tu oricum vei interpreta asa cum ai fost invatata.



Nu ma supar de interventie, e o discutie libera si sper eu si constructiva.
Nu am fost invatata sa interpretez Biblia, nu cred sa iti fi spus eu asa ceva. Insa am fost invatata sa fac deosebire intre invataturile care sunt scrise in Biblie si cele care vin de la oameni. Atata tot. Si mi se pare corect, din moment ce spunem ca Biblia pentru noi e sfanta. Atunci sa aratam asta si cu fapte, nu doar vorbe.

Uite, referitor la parabola cu Lazar si bogatul, eu nu m-am gandit. Insa titlul spune clar ca e o parabola, iar pildele si parabolele sunt exemple, nu pot fi luate ca atare. Isus vorbea in pilde ca sa se faca inteles. Iar in aceasta de fata, voia sa arate cum vor fi dupa moarte cei care in timpul vietii fac anumite fapte iar apoi isi asteapta judecata. Nu exista nici o explicatie in Biblie referitoare la faptul ca cineva ar trebui sa se roage pentru morti. Iar ca si mijlocitori...
Biblia spune clar ca Isus este singurul Mijlocitor intre om si Dumnezeu: (1 Timotei 2:5) "Cãci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor între Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos".


Daca un copil mic moare nebotezat, nu moare necrestin. Pentru ca nu botezul il increstineaza pe om. Sa ne uitam doar in tara noastra, la cati oameni sunt, majoritatea sunt botezati ortodocsi. Tu poti spune cu mana pe inima ca toti sunt crestini? Eu una ma indoiesc, un crestin adevarat nu ar face ceea ce face lumea in jurul nostru in ziua de azi!
In spusele lui Hristos, botezul este actul firesc care urmeaza credintei, sau a marturisirii publice a credintei. "Cine crede si se va boteza, va fi mantuit". Botezi copilul mic, dar inainte de botez cum verifici daca a crezut? Ca Isus asa spune, nu o spun eu, nu interpretez, ci scrie negru pe alb. La fel si cu faptul pe care l-am tot repetat, daca Isus ar fi vrut sa fie botezati copiii mici, i-ar fi botezat, nu binecuvantat. Ce e gresit in a urma exemplul Lui?

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#152
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:03

quote:
Originally posted by Elena
Irina, tu esti o draguta [flo] si am inteles ca tu ai cele mai bune intentii pentru mine si pentru ceilalti cu care discuti aici. Tu ma inviti "acasa", dar eu de fapt nu consider ca am plecat de "acasa", tu spui ca altii au invataturi gresite, si asa este, unii chiar au !! insa uite, ca nici macar BO pe care tu o prezinti ca intacta, nu a pastrat nemodificata invatatura Sfintilor Parinti, ci au modificat-o, Dumnezeu stie dupa ce criterii !! cand Domnul spune "binecuvanteaza-ti dusmanii si nu-i blestema", cand, uite, un Sfant Parinte zice la fel, sa nu blestemi OAMENI, biserica de ce blesteama ?? Cat despre Chiazna, sa stii ca nu m-a smitit deloc, doar ca m-a intristat sa vad ca un crestin blestema alti crestini si de aceea ti-am spus tie sa-i spui tu ce pacat ia asupra lui, ca probabil pe mine, ratacita, nu stiu daca m-ar asculta; asta am spus-o pentru el si pentru mantuirea lui sa-i fie de folos !Doamne ajuta !!_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Draga Elena,ce-ar fi sa pui intrebarea la topicul unde este predica Sfantului,sa vedem raspunsul cuiva mai induhovnicit ca mine.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#153
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:11

quote:
Originally posted by irina.c.





Md,ce spunem noi e "punct de vedere"...Repet,arata-mi versetul unde scrie clar "nu va rugati pentru adormiti" si gata,sunt de acord,ortodoxia contrazice Biblia.Pana atunci arata-mi unde scrie in Biblie de "studiu biblic",de grupa de tineret,de grupa copiilor,de "tabere crestine",de cor in adunare,etc..



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA










Pai Irina draga, de ce nu imi arati tu versetul unde scrie sa ne rugam pentru cei adormiti?:) Ca sa pot afirma eu ca ortodoxia e in acord total cu Biblia. Ca eu tot asta intreb...

Nu cred ca poti pune pe acelasi etalon exemplele date de tine, eu tind sa cred ca totusi a fost o gluma [:D]

Nu vad ce nu ar fi in conformitate cu Biblia sa cercetezi (studiezi) Scripturile (Biblia tocmai cere asta), la fel faptul ca Il oamenii Il slavesc pe Dumnezeu prin cantare (Biblia vorbeste despre cor de ingeri, instrumente de lauda, daca ai citit Psalmii sti ce spune David acolo:)



Mersi de raspunsul cu privire la casatorie, chiar ma interesa un punct de vedere oficial si concret. [flo]

(Ma bucur ca printre motivele acceptate pentru divortz nu este si acela ca barbatul nu isi ajuta sotia la treburile casnice, ca am inclinat sa o cred, la indemnul unor crestini care apara ortodoxia sus si tare dar incurajeaza lumea sa divorteze din motivu asta:)



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#154
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:11

quote:
Originally posted by impreuna

La fel si cu faptul pe care l-am tot repetat, daca Isus ar fi vrut sa fie botezati copiii mici, i-ar fi botezat, nu binecuvantat.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara




["25. Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris. Amin.Ioan 21:25



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#155
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:19

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by impreuna La fel si cu faptul pe care l-am tot repetat, daca Isus ar fi vrut sa fie botezati copiii mici, i-ar fi botezat, nu binecuvantat. Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara
["25. Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris. Amin.Ioan 21:25Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA
Dar ce a facut Isus cu copiii scrie [:D]Marcu 10:16 " Apoi i-a luat în brate, si i-a binecuvântat, punându-si mâinile peste ei."Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#156
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:29

Scrie in context. In aceeasi adunare, scrie cumva ca i-a botezat pe adulti ? Nu. Si atunci, de unde concluzia ca nu pot fi botezati copiii ? Boteza Iisus in stinga si-n dreapta de cite ori propovaduia ? Nu scrie asta in Biblie. Deci, faptul ca nu spune ca i-a botezat pe copii nu inseamna nimic, ca nici pe adulti nu zice ca i-a botezat in acea adunare.

#157
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:33

quote:
Originally posted by irina.c.
[quote]Originally posted by impreunaScriptura si Traditia au aceeasi autoritate pentru noi,acest concept de Sola Scriptura este o inventie umana recenta si nu are nici o legatura cu Apostolii si cu Biserica intemeiata de ei. Am vazut de mai multe ori in cadrul discutiei,dar se vede si in viata,ca fiecare adept al doctrinei Sola Scriptura are o alta interpretare a ei,trage o alta concluzie,rezultand o bulibaseala doctrinara,in care fiecare crede de fapt ce are chef.Adventistii zic una,baptistii spun alta,penticostalii vin cu alte invatii,etc.,ca te ia si durerea de cap daca stai sa-i asculti pe toti.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA
Te ia durerea de cap daca ii asculti? Pai nu ii asculta, fa ce scrie in Biblie.Si acum daca difera conceptiile de la o biserica la alta si asta e cat de cat explicabil, cum imi explici mie ca in cadrul aceleasi religii ortodoxe practicile difera de la o zona la alta? Ca nu gasesc 2 obiceiuri la fel. La mama la tara e una, Bucuresti e alta, la Sibiu e altceva. Pe cand in alte biserici regululie sunt aceleasi. Dar tocmai in BO e cea mai mare dezordine in principii, regului, practici. Si nu ma provoca sa dau exemple. Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 )[foto] Album Albert

#158
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:34

Haideti ca continuam la

partea a patra



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#159
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 17:36

quote:
Originally posted by impreuna










Pai Irina draga, de ce nu imi arati tu versetul unde scrie sa ne rugam pentru cei adormiti?:) Ca sa pot afirma eu ca ortodoxia e in acord total cu Biblia. Ca eu tot asta intreb..

..............

Si ti s-a raspuns,de foarte multe ori,si pe scurt,si detaliat,cu foarte multe versete din Scriptura si cu explicatii suplimentare.Invatatura de a ne ruga pentru cei adormiti nu contravine cu absolut nimic Scripturii,nu exista loc in Scriptura unde ea sa fie interzisa,asa ca degeaba spui ca nu-i asa.





.

Nu cred ca poti pune pe acelasi etalon exemplele date de tine, eu tind sa cred ca totusi a fost o gluma [:D]

Nu vad ce nu ar fi in conformitate cu Biblia sa cercetezi (studiezi) Scripturile (Biblia tocmai cere asta)

.........

Unde,in ce verset anume?(Soala Scriptura,te rog)



Mersi de raspunsul cu privire la casatorie, chiar ma interesa un punct de vedere oficial si concret. [flo]

(Ma bucur ca printre motivele acceptate pentru divortz nu este si acela ca barbatul nu isi ajuta sotia la treburile casnice, ca am inclinat sa o cred, la indemnul unor crestini care apara ortodoxia sus si tare dar incurajeaza lumea sa divorteze din motivu asta:)

.......................

O mare greseala a np,pe care am observat-o,este ca va informati despre ortodoxie de la nea Marin si tanti Violeta,care nu merg la Biserica decat din an in Pasti si habar n-au de fapt ce e ortodoxia si cu ce se mananca.Sau de la mai stiu eu cine,care toata viata a umblat prin carciumi si n-a stiut de Dumnezeu si de Biserica(fiindca n-a fost interesat sa afle,nu ca n-avea de unde),dar brusc se "pocaieste" si incepe sa le explice "fratilor" ca asta te invata ortodoxia,sa umbli prin carciumi.Voi spuneti ca noi nu citim Scriptura,dar uite cate citate din Scriptura au dat fetele ortodoxe aici.In Biserica noastra se citesc zilnic pasaje din Noul si Vechiul Testament,Sfintii Parinti si toti Sfintii si marii traitori ortodocsi citeaza Scriptura si indeamna crestinii s-o citeasca si s-o traiasca.Dogma Bisericii este curata,primita de la Apostoli si de la Sfintii Parinti,si cine traieste intocmai dupa invatatura BO ,se sfinteste.Voi va poticniti in lumanari si colive,ca babutele ignorante,de parca asta ar fi esenta invataturii ortodoxe.Esenta invataturii ortodoxe este Hristos si unirea cu El.Mergeti la Sfintii Parinti si la istoria Bisericii daca vreti sa cunoasteti ortodoxia,nu la vecinu' Costica care a fost la Biserica ultima oara acu' vreo 10 ani la botezu lu'ala micu.Si nici macar atunci nu s-a prins nimic de el.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -