Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului (de daniela_b),Capitolul 2


249 raspunsuri la acest subiect

#241
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 10:41

La mine leusteanul a mers destul de bine. S-a mirat mama tot anul trecut de el. Am avut 2 radacini de la cineva, dar au rasarit si seminte din plic. Acum am vreo 12 tufe (mici, da' 12). Daca vreti, cred ca as putea sa mai scot din ele. Stiu ca tu vrei, Ramona, da' cum sa-l trimit pana la tine?

#242
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 10:48

Vaaaai , ce rusine mi-e ! Martie , B.nica [iartama]

Aseara ,dupa ce s-a oprit ploaia am iesit afara cu unul dintre baieti si am analizat evolutia plantelor mele .Am numarat 6 narcise la care se vede bobocul,e mic ,dar e acolo [bis] Si la stinjenei am simtit la pipait ceva mai tare .[:-/]

GABI ,de 3 ori mama


#243
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 21:44

Georgeta ce seminte de leustean ai folosit? Romanesti sau unguresti?Si in cat timp ti-au rasarit?

#244
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 00:01

[:I]Sorry! Chiar nu mai stiu ce fel de plicuri erau (asta se intampla anul trecut). Stiu ca au rasarit foarte greu. Patrunjelul avea deja frunzute. Si nu toate semintele. Dintr-un plic am vreo 10 tufe micute.

#245
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 19:19

Mi-a rasarit o lalea galbena de-mi vine sa o pup de frumoasa ce e!
Este una care cred ca este alba si restul astept sa ma surprinda;Anul trecut am luat de la un targ de la Expo bulbi care se vindeau la bucata si nu imi mai aduceam aminte ce culori spuneau ca sunt;pana acum au iesit grena,violet,galben..si oi mai vedea.

#246
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 19:51

Mi-am luat azi din piata de la tarani o clematita rosie .E un lastar lung de vreo 3-4 m .Am pus-o in pamint ,linga gard, dar cum o prind ? O leg asa ca pe vita-de-vie ?

GABI ,de 3 ori mama


#247
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 20:19

Ce frumos! La narcisele mele nici n-am vazut boboci! E clar ca am pus bulbii prea tirziu.
Lalelele mele sint rosii-rozulii. Cind le-am cumparat erau diferite in poza aia, dar au rasarit cam la fel.
Din semintele mele de leustean puse direct in pamint n-a iesit nimic.
Clematita am si eu, dar inca e atit de mica - nu m-am gindit inca in ce fel s-o prind. E linga un stilp de la gard, probabil ca o leg cumva de el.
Rasadurile mele de nasturtium sint maricele, dar nu stiu unde sa le pun. Voi aveti? Dati-mi niste idei, ca tare au mai crescut si e cazul sa le transplantez.
Am vazut intr-o revista o idee care mi-a placut. Un jurnal cu plantele din gradina. Pe linga notite, pui plicurile plantelor sau poze si descrierea din cataloage.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

#248
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 09:50

Gabiarama, clematita o legi pur si simplu, ca pe vita de vie. Sa nu uiti la primavara sa o tunzi bine, adica sa lasi lastarii doar de vreo 40cm (sau pana la prima legatura)daca vrei sa se dezvolte bine anul viitor. Unele soiuri se mai tund odata vara, dar trebuie sa stii exact ce soi e.Sper ca anul asta sa ajunga si clematitele mele asa mari, le am doar de anul trecut. Oricum, acum in primavara, de cand le-am tuns au crescut neasteptat de mult.

#249
bebe03

bebe03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 14:13

Buna gradinareselor,
am descoperit de ceva timp subiectul deoarece de 4 ani de cind ne-am mutat la casa ne-am apucat de gradinarit( ca nu putem lasa terenul pe care cu greu l-am achizitionat cu buruieni la voia intamplarii).
V-am citit care ce a-ti mai cultivat asa ca vin si eu cu un raport( fara poze din pacate, ca nu am inca). avem un teren de 550 m.p, casa si aleile ocupa cam 200 m.p, restul e gradina,in spatele casei( aceasta fiind la mijlocul terenului,gradina cu copaci, inca mici si zarzavaturi, in fata flori si ceva gazon.
copaceii i-am plantat cu patru ani in urma cind am cumparat terenul si anul trecut au facut ceva fructe, avem asa: un piersic, un prun(care trebuia sa fie par[bang]), 2 meri, un visin , un cires, si un cais, legume am facut in fiecare in cantitati rezonabile, am pus asa: deocamdata ceapa, seminte de salata, ridichi,morcov, pastarnac,marar, telina , patrunjel pentru frunze dar si pentru radacina...urmeaza fasole de pastai, dovlegeisi mai tirziu rasaduri de rosii si ardei( de toate felurile) pe care le voi cumpara gata de plantat de la o sera.,
in fata terasei am plantat in urma cu trei ani vita de vie, anul trecut am mincat primii struguri, fiindca nu toti ne-au incintat ca si soi anul asta am mai plantat doi butugi cumparati din prakticher, sa vedem daca avem noroc cu ei... asta despre curtea interioara, in urmatorul mesaj va povestesc despre curtea din fata..despre flori..,
daca pot ajuta pe cineva cu informatii despre plante o fac cu placere, cred ca am acumulat ceva experienta de ceva ani sa fie vreo 4 de cind avem gradina
nicol

#250
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 15:47

Bine ai venit Nicol pe la noi, noi cele mai harnice si pricepute gradinarese [:)]!

Orice sfat, informatie, poza, subiect de inspiratie, aducere aminte, povestire ( acceptam si poezii![:D]) despre flori, gradini, albinute, pasarele, natura, iarba, legume, seminte, iepurasi [;)]( Cit m-a putut distra, Ramona! ...faza cu iepurasul din gradina ta...), iazuri, pestisori, arici,salbaticiuni, gindacei, obiecte decorative de gradina, casute pentru cintacioase, sortulete si manusi, unelte, ingrasaminte ecologice, composturi, design, ghivece ...si hai ca as mai scrie da' totusi...ar trebui sa ma opreasca cineva[:D], sint binevenite!!! Le asteptam cu drag.

Va invit sa deschidem un capitol nou dar sa nu va aud ca nu arata spilcuit, ca asa si pe dincolo... ( eu nu stiu decit sa folosesc copy/paste, nu stiu sa pun prescurtari catre subiectele anterioare...si inca haha cite nu stiu eu...[inec])...

www.helpsonia.com



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -