Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cazare in Paris


54 raspunsuri la acest subiect

#21
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 18:18

Mai exista pe aici, pe undeva, un subiect despre Disneyland, Paris.

Melania si Ana, incerc sa va raspund...

Daca vreti sa stati mai multe zile in Disneyland e mai bine sa luati cazare la hoteluri Disney. Este mai bine si ca pret, ca timp (drumul cu RER din Paris nu este prea scurt si copiii se plictisesc) si exista si alte avantaje - poti intra in parc inaintea celor care nu locuiesc la hoteluri Disney sau sa stai mai mult - este vorba de "happy hours", poti lua si micul dejun in parc...

Melania, mai exista cate ceva de vizitat in Paris cu copiii, exista doua gradini zoologice si doua acvarii (si mai exista un acvariu la Val d'Europe, la o statie de RER de Disneyland - unde exista si un complex comercial cu un Auchan de unde te poti aproviziona...).

De la 3 ani incepe sa-i impresioneze si Tour Eiffel si plimbare pe Sena, pe sub poduri. Daca sunt un pic mai mari copiii exista si o plimbare cu vaporul prin ecluze (dar daca sunt mici se plictisesc, mi se pare ca sunt 8 ecluze pe traseu). In muzeul "La Villette" exista o sectiune speciala pentru copii mici...

Aaa si mai exista si Parc Asterix...

Melania, e bine sa faci rezervarile cat mai repede, mai ales pentru perioadele de varf: Halloween, Craciun si vara, iulie si august. Perioadele de varf au avantaje si dezavantaje...dar la hotelul Santa Fe, cel mai ieftin dintre hotelurile Disney, se ocupa locurile si cu doua-trei luni inainte...

#22
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 18:48

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Mai exista pe aici, pe undeva, un subiect despre Disneyland, Paris.Melania si Ana, incerc sa va raspund...Daca vreti sa stati mai multe zile in Disneyland e mai bine sa luati cazare la hoteluri Disney. Este mai bine si ca pret, ca timp (drumul cu RER din Paris nu este prea scurt si copiii se plictisesc) si exista si alte avantaje - poti intra in parc inaintea celor care nu locuiesc la hoteluri Disney sau sa stai mai mult - este vorba de "happy hours", poti lua si micul dejun in parc...Melania, mai exista cate ceva de vizitat in Paris cu copiii, exista doua gradini zoologice si doua acvarii (si mai exista un acvariu la Val d'Europe, la o statie de RER de Disneyland - unde exista si un complex comercial cu un Auchan de unde te poti aproviziona...).De la 3 ani incepe sa-i impresioneze si Tour Eiffel si plimbare pe Sena, pe sub poduri. Daca sunt un pic mai mari copiii exista si o plimbare cu vaporul prin ecluze (dar daca sunt mici se plictisesc, mi se pare ca sunt 8 ecluze pe traseu). In muzeul "La Villette" exista o sectiune speciala pentru copii mici...Aaa si mai exista si Parc Asterix...Melania, e bine sa faci rezervarile cat mai repede, mai ales pentru perioadele de varf: Halloween, Craciun si vara, iulie si august. Perioadele de varf au avantaje si dezavantaje...dar la hotelul Santa Fe, cel mai ieftin dintre hotelurile Disney, se ocupa locurile si cu doua-trei luni inainte...
Multumesac mult de informatii!Sunt binevenite![asia]Sincer am cautat prin forum despre Disney,dar asta e cam tot ce am gasit....poate nu am fost eu atenta.In alta ordine de idei...o sa zici ca sunt tzaca,cu pluta pe conducta,fara tigle la mansarda[:D]....cum vrei tu sa spui,insa imi permit sa te rog mult sa dai mai multe amanunte.[flo]Inteleg din cele scrise de tine ca ai mers deja acolo cu copilasii sau copilul tau si sti foarte bine despre ce-i vorba.Asa ca,daca nu-mi e prea mare indrazneala,te rog sa descri aici,daca ai chef si timp,pas cu pas cum ai procedat cu excursia,de la planificare si pana la revenire acasa.[pup][:)][flo]E important....Multumesc mult si iti doresc o zi minunatat![asia]Ana-Maria,mami deAlex&Luana

#23
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 23:29

Pai, da, am fost la Disneyland Paris....de 8 ori (da, opt).

Mie mai mult si mai mult imi place sa merg la Paris cu trenul. Dar este mai scump decat avionul (cuseta, ca sa nu mai vorbim de vagonul de dormit...). Dar ai atat la dus cat si la intors o zi plina la Viena....

Indiferent cu ce ajungi in Paris, avion sau tren, iei RER pana la Disneyland (in orice statie de metrou exista harti foarte clare).

Daca te decizi la o cursa de avion care ajunge foarte tarziu in Paris (MyAir, de exemplu), exista riscul sa pierzi ultimul RER si atunci iei un taxi care costa, de la aeroport, cam 100 euro...

Cazare la hotelurile Disney cumperi de la orice agentie de turism care este operator DerTour sau Neckermann (Paralela 45, Marshall, Exim Tour, de exemplu). Exista hoteluri in Disney Village si hoteluri "partenere". Dupa parerea mea nu exista un motiv din care ai locui la hotelurile "partenere" (cu exceptia situatiei in care nu gasesti bilete la celelalte...). La prima vedere preturile la aceste hoteluri par foarte mari, dar ele includ intrarea in parc cu o zi in plus fata de numarul de nopti de cazare (adica la 4 nopti de cazare, 5 zile intrare in parc, de fapt in ambele parcuri, Disneyland si Disney Studios). Hotelurile din Disney Village sunt de diferite categorii, cele superioare sunt mai aproape de parc si mai scumpe. Depinde cam ce iti permiti tu.

Nu prea stiu ce sa-ti mai spun. Depinde mult si de varsta copiilor, oricum, de pe la 2-3 ani in sus nu se mai plictisesc, indiferent cat ai sta la Disneyland.

E dragut daca sunteti familiarizati cu personajele si filmele Disney, nu numai Mickey si Donald, dar si Peter Pan, Buzz Lightyear, Alba ca Zapada, Pinocchio, Frumoasa din Padurea Adormita, Alice in Tara Minunilor....

Exista site-ul www.disneylandparis.com si e partial tradus si in romana.

Si incepand din 7 noiembrie pana in februarie, cu exceptia sarbatorilor, sunt niste oferte de pret fabuloase ale Air France - avion+cazare, cred ca le gasesti la Carrefour

#24
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 12:01

Ana, uite aici subiectul despre Disneyland: http://forum.desprec...077&whichpage=9



Cornelia

#25
karfe

karfe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 22:24

Noi am stat la Hotel Sequoia Lodge,un hotel f.frumos care este in parc.
Cat despre Happy hours cam toate jocurile se deschideau la 10.
Cauti o agentie care are contract cu DERTOUR.
6 zile cazare,intrare in parc(inclusa in cazare) bilete avion transfer aeroport hotel ,2 adulti 1 copil 3000 euro.
Acum cred ca este mai ieftin.

#26
Melania 14

Melania 14

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.458 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 02:05

Va multumesc pt informatii tuturor [flo].



Carmen cu [hippi] Melania Ioana(14.01.2005) si [bebic] Serban Andrei(11.06 2008)









[cit] ASA DA-ASA NU !

#27
Melania 14

Melania 14

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.458 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 11:16

No hai ca am mai dormit o noapte si intre timp mi-au mai venit in cap niste intrebari:



1.daca hotelul iti oferta mic dejun exista posibilitatea sa mananci tot acolo paranzul si cina?Daca da,cam cat costa.

2.Exista ceva hipermarket pe acolo sau supermarket de unde poti sa-ti faci cumparaturi alimentare sau trebuie sa iesi din parc?Eventual si o farmacie?

3.Imi imaginez ca fastfooduri sunt,mergand cu copiii as vrea sa stiu daca servesc supe si felul II asa ca si la noi sau numai felul II si restul hamburgher,hotdog,etc.Si bineiteles cam cat costa[:D]?

4.In conditiile in care ai intrarea asigurata in pret,toate distractiile de acolo sunt free sau mai platesti?Daca se mentioneaza ca pt copii pana in 7 ani totul e gratis ,inseamna ca nu mai platesti nimic in interiorul parcului pt distractii?



Imi cer scuze daca sunt insisitenta si pt faptul ca poate daca mergeam la o agentie imi raspundeau ei la aceste intrebari.




Carmen cu [hippi] Melania Ioana(14.01.2005) si [bebic] Serban Andrei(11.06 2008)









[cit] ASA DA-ASA NU !

#28
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 01:24

1.Poti manca la hotel (contra cost) si pranz si cina. Habar nu am cat costa, eu nu am incercat (dar cred ca agentiile iti ofera si varianta cu demipensiune).

2.In parc nu exista supermarket. Exista "Relay" in statia de RER si treci chiar pe acolo in drum spre parc, asa ca te poti aproviziona. Mai exista Auchan la o statie de RER de parc. Exista in parc un loc unde gasesti borcanele de bebe (la pret piperat, cam ca in farmaciile noastre!), lapte pentru bebe. Acolo au si cuptor cu microunde pe care il poti folosi gratuit sa incalzesti mancarea lui bebe. Au si pampers, la bucata, la pret piperat...Si poti cere o lingurita (gratis!). Farmacie nu exista in parc, dar e punct de prim-ajutor. Eu am fost de doua ori, o data ca eram racita si mi-au dat ceva foarte eficient, dar habar nu am ce si alta data ca era fetita mea foarte constipata. Medicamentele sunt gratuite, dar iti dau o singura doza, maxim doua si iti spun ca poti reveni daca mai ai probleme.

3.Sunt multe restaurante in parc, eu nu am fost, sunt destul de scumpe. Ma refer la restaurante adevarate. In general am mancat la restaurante gen McDonald's, adica stateam la coada si ceream ce doream. Nu cred ca am vazut supa pe acolo...

4.Toate distractiile sunt gratuite (dupa ce ai platit biletul!). Nu mai platesti ca sa te dai in carusele, sa te plimbi cu vaporul sau sa intri in "casa bantuita" (mai platesti la jocuri electronice si la tras cu pusca...). Si nici la spectacole nu platesti. In schimb, jucarii, costume de diverse personaje, acadele, bomboane....Of, e o minune la Disneyland...Mi-e dor...


#29
LigiaN

LigiaN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 20:06

Ma lipesc si eu la discutia de aici :)

Doresc sa plec impreuna cu sotul pentru 4 zile la Paris - in decembrie, inainte de sarbatori.

A mai fost cineva in decembie acolo? E ok ca perioada de vizitat - in sensul ca sunt deschise atractiile turistice?

Imi puteti recomanda in ce zone sa caut un hotel (sau chiar hotelul unde ati stat si v-a placut)?

Mersi,
Ligia

#30
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 23:30

http://www.quai-mont...dispotarifs.php
Eu am stat in apt de 3 cam si a fost excelent (curat, dotat cu de toate, pozitie excelenta - linie directa aeroport CDG, vedere catedrala ND, securitate). Si studioul e la pret bun zic eu...macar nu are 9m2 cat au in general camerele de hotel de 2-3 stele in Paris.


mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.co...s/23738993@N08/


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -