Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Nasterea la Medlife ( cap 6 )


197 raspunsuri la acest subiect

#11
MikyM

MikyM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 01:03

Buna, fetele, si felicitari proaspetelor mamici! Eu tocmai azi am fost la prima consultatie la dr. Predoi si mi s-a parut ok. Am vziitat apoi si spitalul, i-am vazut si pe bebei la acvariu, erau f f frumosi. Era acolo si fetita d-rului Predoi, sotia lui a nascut acum 2 zile. Rezevele aratau f bine, iar asistentele care m-au plimbat pe acolo incredibil de dragute. Doar ca eu nu prea m-am lamurit inca daca sunt sau nu utilati pentru copii prematuri, in caz ca se intampla, Doamne fereste...dar din punctul asta de vedere, cred ca stau mai bine ca euroclinic, eu am 2 prietene care aveau programare sa nasca in euroclinic, si amandoua au fost respinse pe diferite motive, si au fost trimise tot la spitale de stat...desi aveau abonament si platisera bani grei la consultatii...asa ca nu stiu ce sa zic, parca e mai bine in medlife.

Mihaela 18+ cu bebe Raluca

#12
LigiaN

LigiaN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 10:19

Buna!

Am nascut NATURAL cu dr. Mendez pe 27.01.08 o fetita tare dulcica (3150 gr si 51 cm). Cat am stat eu in maternitate a mai nascut natural inca o mamica, tot cu dr Mendez.

Ieri am ajuns acasa asa ca va scriu mai telegrafic.

Puteti naste natural la Medlife, daca asa optati. Tot personalul m-a sustinut in timpul travaliului si al nasterii. Am nascut cu epidurala (simiti contractiile, dar fara dureri) si epiziotomie.

Daca nu este cazul nu va obliga nimeni sa faceti cezariana. Eu am nascut repede (la 10.30 eram la camera de garda pt monitorizarea contractiilor, la 12.00 a inceput sa mi se dilate colul, la 14.00 am ajuns la dilatatie 3cm si mi-au montat epidurala si la 15.00 se nastea bebelusa). Cealalta doamna a stat 2o ore in travaliu (datorita faptului ca avea colul lung), dar a optat pt nastere natural si pt ca nu au intervenit probleme, au ajutat-o sa nasca natural

Daca vreti sa stiti anumite informatii va rog sa ma intrebati :)

Pt mamicile care deja au nascut:
- e normal ca bebe sa mai stranute din cand in cand (adica de vreo 3-4 ori in 12 ore)?
- eu o hranesc mixt (nu se satura doar de la mine). E ok sa pape cam 70 ml la fiecare masa (san+formula)?
- imi puteti recomanda un pediatru (fie la Medlife, fie in Militari) dispus sa vina acasa?

LigiaN

#13
zeririlouiza

zeririlouiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.046 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 12:37

freshanana, bubulina mea a fost cuminte pe drum, si sa stii ca doamnele de la bebei m-au intrebat daca am vreun biberon sa-mi puna laptic in el daca s-o trezi bubulina pe drum, si daca te hotaresti cand o fi ele o sa-ti dea mai mult laptic in cazul in care bebica se trezeste, si eu am luato pe bubulina in port bebe deci a stat dreapta si fara probleme acum si doarme in el



Andrei, ce mai faci tu, bravo iepurasului, creste creste, si noi am luat cam 300 gr pana acum, ne-am cantarit acasa ca la pediatra mergem pe 12 februarie.





Louiza mamica de Yasmin - Elena [fetita]



poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara



poze bubulina



asa cresc eu



#14
clauclau

clauclau

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.151 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 17:49

Zarala, fara suparare, dar daca te-ai hotarat la Euroclinic , nu vrei sa scri la subiectul respectiv? Banuiesc ca nu doresti sa ne faci sa ne razgandim sa nu mai nastem la Medlife si sa mergem la Euroclinic. Dupa cum vezi, noi toate aici suntem multumite de doctorii nostri si nu ne-am plans de un tratament urat!

Nu are sens sa ne racaim aiurea, este alegerea fiecareia sa nasca unde doreste si nu-i frumos sa aruncam cu noroi.

Te rog, nu te supara, iti urez nastere usoara si bebe sanatos. [flo][flo]

http://community.web.../user/claudel77

CLAU [gravi]35 + cu [fetita] Rebecca

AMR 26 ZILE !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!


#15
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 18:09

Zarala, pe langa faptul ca-s de acord cu ce a zis Clau, intr-adevar este parerea ta , treaba ta si decizia ta! pe de alta parte, fiecare dintre noi, cand ne-am hotarat sa mergem la privat si nu la stat, am consultat piata, adik inclusiv oferta Euroclinic, asa ca nu-i nevoie sa ii ridici in slavi aici, dak ne-ar fi interesat, am fi mers acolo...in definitiv, doar astea 2 sunt variantele, dar eu am auzit lucruri fff neplacute despre Euroclinic in general, stiu persoane care au nascut acolo, si lucrurile nu sunt asa roz cum le descrii tu, d-aia am optat pt Medlife. Fiecare are dreptul la parerea ei, si eu o respect...nu ai lezat pe nimeni cu nimic, dar aici noi vorbim despre conditiile si medicii de la Medlife, nu Euroclinic!..dak ne-ar interesa subiectul, ne-ar da prin cap sa intram pe topicul dedicat informatiilor despre ei, sau un Google..
iti urez o sarcina usoara si fara probleme!

LUNY[9cer],[gravi] in 34+ cu bebe MATEI CRISTIAN[bebic] DPN 11.03.2008
http://www.flickr.co...97488@N05/sets/
http://community.web...m/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

#16
softurela

softurela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 19:16

quote:
Originally posted by luny

Zarala, pe langa faptul ca-s de acord cu ce a zis Clau, intr-adevar este parerea ta , treaba ta si decizia ta! pe de alta parte, fiecare dintre noi, cand ne-am hotarat sa mergem la privat si nu la stat, am consultat piata, adik inclusiv oferta Euroclinic, asa ca nu-i nevoie sa ii ridici in slavi aici, dak ne-ar fi interesat, am fi mers acolo...in definitiv, doar astea 2 sunt variantele, dar eu am auzit lucruri fff neplacute despre Euroclinic in general, stiu persoane care au nascut acolo, si lucrurile nu sunt asa roz cum le descrii tu, d-aia am optat pt Medlife. Fiecare are dreptul la parerea ei, si eu o respect...nu ai lezat pe nimeni cu nimic, dar aici noi vorbim despre conditiile si medicii de la Medlife, nu Euroclinic!

Life is to precious to worry about stupid Shit!




Sa stii ca nici la Medlife nu e totul perfect. Daca comparam cu sistemul de stat DA e mult mai bine dar si organizarea lor lasa mult de dorit. Dar eu prefer sa-mi amintesc clipele minunate petrecute in clinica. Cel mai important e ca am avut o nastere usoara si am nascut un copil sanatos.
Dar daca auziti si la alte persoane ca li s-au umflat facturile pentru anumite servicii extra sau ca maternitatea a ramas fara lenjerie , fara chiloti de unica folosinta, ca un pat era stricat si au cazat o mamica cu cezariana acolo, sa stiti ca nu sunt calomnii.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, cel mai important este serviciul medical si nu aceste deficiente care tin mai mult de imagine. Una peste alta am fost multumita de atitudinea medicilor si a asistentelor.

Multa sanatate

#17
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 20:50

bineinteles ca n-o fi perfect, si tocmai d-aia am deschis si noi acest topic, sa aflam si bune si rele, nu e in interesul niciuneia dintre noi sa facem totul roz daca nu e!! vrem sa stim si problemele pt a sti cum stau lucrurile in realitate si pt a le evita daca putem, si asta se poate intampla numai cu ajutorul vostru, al celor care ati nascut acolo, prin sinceritate...si eu va multumesc tuturor pt informatiile pe care ni le dati..dar oricum e mai bine ca la stat, asta e clar...si prea multe optiuni nu avem, nu?!..
este adevarat ca e de luat in calcul si partea financiara, nu toate fetele au banii astai,asa..usor...incat sa nu conteze 10, 20 de mil in plus, poate unele dintre cele de aici nu si-ar permite ceva mai scump...si asa eu zic ca este destul de mult...

LUNY[9cer],[gravi] in 34+ cu bebe MATEI CRISTIAN[bebic] DPN 11.03.2008
http://www.flickr.co...97488@N05/sets/
http://community.web...m/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

#18
clauclau

clauclau

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.151 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 21:17

Ligia, felicitari pentru puiuta ta! Super ca ai nascut asa usor!
Sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea toata viata!

Miki, am auzit ca aici sunt dotati si pentru nasteri premature , dar este scump. Fiecare zi in plus petrecuta de bebe aici ustura la buzunar. Nu stiu ce sa zic..., am incercat sa nu ma gandesc la o nastere prematura...Doamne ajuta sa nu fie cazul!

http://community.web.../user/claudel77

CLAU [gravi]35 + cu [fetita] Rebecca

AMR 26 ZILE !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!


#19
stancutza

stancutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.323 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 21:30

Buna fetele,

stiu ca aveati intrebari referitoare la nasterea bebelinei mele la Medlife, si sper sa gasiti raspunsuri in Povestea nasterii - am link la semnatura.

Si o mica corectie va rog: am nascut cu dr Luis Mendez, nu cu Mirela Popa.

[pup],


Stancutza, [mamica]de [zana] Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276
Poze nastere Sofia:
http://good-times.we...562227330iHoRWh

#20
inuta12

inuta12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 23:06

Softurela ce ai vrut sa spui cu facturile umflate? problema asta se remediaza intr-un final...sau ramane asa si platim toate "nebuniile" de pe factura? poti te rog sa detaliezi..

Inca ceva...acum vreo 2 sapt am fost la control si era o mamica ce-si astepta fata din operatie ceza..in fine, cat am stat acolo se terminase operatie si mamica respectiva imi spusese ca a cazat-o pe fata ei intr-o camera cu un pat...desi programarea initiala a fost facut pt o camera cu 2 paturi....ce se intampla in cazul asta? cum putem actiona?

[gravi]am 37 saptamani [baietel]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -