Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


325 raspunsuri la acest subiect

#21
irinush

irinush

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 26 iunie 2008 - 17:39

stiu Flory, nici mie nu imi vine sa cred ca sunt asa de norocoasa, sa primesc exact ce mi-am dorit intotdeauna. mie imi cam era teama ca o sa fie tot baiat, si ce ma fac eu cu 3 barbati in casa?! asa ma gandeam mereu ... acuma ... astept urmatoarea eco, poate ma trezesc ca-mi zice ca i-a mai crescut ceva undeva ... [:D]
oricum, nu conteaza, sanatos sa fie, ca in rest ...

pupici.

Irina, mami de David (15.07.2005) si in asteptarea Sofiei (DPN 04.11.2008)

#22
flo1980

flo1980

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 27 iunie 2008 - 08:29

Fetelor eu merg sa nasc azi.....peste cateva zile am sa intru sa va povestesc!

[pup] si sarcini usoare!



Flory mami de Alex 23.02.2006 si David Gabriel






#23
pusyketa

pusyketa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 28 iunie 2008 - 12:13

Flo,nastere usoara si sa fie totul bine!

Tinem pumnii si te asteptam!



[gravi] 10+



VINE BEBE!

#24
flo1980

flo1980

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 30 iunie 2008 - 08:52

Fetele sunt acasa....

Sa va zic de spital....
Sunt conditii bune, personalul e ok....mai gasesti si cate una...

Am dat 1000 ron la dr. 200 la anestezit, la asistentele de la reanimare cate 5-10 roni. si celelalte de la copii cate 5 roni pt. spalat bebe, etc....
La neonatolog nu am dat caci nu l-am vazut....
Intru pentru alte detalii cand am timp mai mult!
Va pup!



Flory mami de Alex 23.02.2006 si David Gabriel






#25
Nausica

Nausica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.242 mesaje

Postat 30 iunie 2008 - 13:58

Salutare tuturor.

Acum am descoperit topicul, eu mai intram pe celalalt. Dar e mai bine sa ne intilnim aici.

Eu o sa nasc la Municipal, pe la mijlocul lui octombrie, cu Dr. Iulian Badea. Bebe cica e fetitza (uraa!) si va fi prima mea nastere. Am rezervat loc in rezerva de 2 locuri, dar sint cam sceptica de valabilitatea acestei rezervari. Cica o sa coste cca. 50 euro pe zi.

Sint curioasa cum e in saloanele normale, am inteles ca stai cu bebe in camera. Rog mult pe cine a nascut de curind acolo sa ne zica.

Ce-mi place chestia asta cu "hai ca ma duc sa nasc" si apoi, imediat "fetele sint acasa". Promit solemn ca, odata ajunsa acasa cu bebe sanatos, voi scrie cu lux de amanunte cum a decurs nasterea. De fapt, promit orice.

Va imbratisez pe toate.

Nausica [gravi]24+

#26
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 01 iulie 2008 - 22:38

Fetelor, am nascut pe 23 iunie, pe 24 eram acasa deja (am cerut eu pt. ca totul era ok si muream de cald in spital). Merg sa caut mesajul de la odisee in care am spus cam ce era cu Municipalul.



[:)]





Diana, [bb] Andrei (23.06.2008) si Iulia [majoreta](15.07.2005)

#27
Olgutzika

Olgutzika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.975 mesaje

Postat 01 iulie 2008 - 22:46

Nausica, si in rezervele cu plata, si in saloanele "normale" de la Municipal stai cu bebe langa tine. Politica spitalului, cu care personal sunt foarte de acord. Chiar si cu cezariana, tot cu bebe stai in salon ( ma rog, mai putin in postoperator, unde iti este adus la san la fiecare doua ore )! Eu am nascut prin cezariana, la douasprezece ore dupa ea eram in salon cu Sophie. Nu e usor, insa te descurci, iar la trei zile eram acasa amandoua.



Pe scurt insa: nota 10 de la mine pentru toata lumea. Am dat cat a dat si Flory ( Felicitari! Bine ai venit pe lume, David Gabriel! ), asistentelor de cele mai multe ori cand ieseau de pe tura, pentru ca nu aveam ochi decat pentru fii-mea si nu realizam ca a aparut cineva nou pe langa noi, si pot sa spun ca la fel de bine as fi putut sa nu dau un leu, la fel de frumos s-au purtat si pana sa le pun banii in buzunar. Cu diferenta ca la noi a venit Dna Doctor Jianu ( neonatolog ) in fiecare zi in salon. De la ea si de la asistentele de neonato am invatat tot ce am avut nevoie sa stiu despre ingrijirea lui bebe si despre alaptare ( alaptez exclusiv din prima zi, nu am avut ragade pentru m-au invatat cum sa o pun corect la san...)!



Intr-adevar, in saloane nu ai decat chiuveta si buda, dusurile sunt pe hol, insa este extrem de curat pe peste tot!



Si astazi ma pup ca m-am incapatanat sa nasc acolo [:D]!



Sarcini usoare si nasteri asemenea tuturor!!!



Olga [hippi] mamica de [fetita] Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu POZE

#28
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 01 iulie 2008 - 23:00

Copiez ce am scris la Odisee:



"Am nascut la Municipal, cu dr. Badiu, in aripa A1. In salon am avut 3 paturi, fiecare salon cu toaleta. Pe hol e si camera cu dus la care aveti acces si mi-a prins taaare bine, am prins zile caniculare. Sala de nasteri e impartita in 2, intr-una e masa de nasteri si in partea cealalta un pat cu aparat de monitorizare. Este aer conditionat care e mana cereasca.



Personalul a fost f.f. ok, incepand de la infirmiere pana la doctori. Eu am prins 3 moase, toate 3 au fost dragute, cea cu care am nascut mi-a refuzat vehement banii.



Dr. meu a fost plecat duminica din Bucuresti, mi-a zis ca se intoarce si ca isi va ruga un coleg (dr. Udrea) sa vina sa ma vada pana ajunge el. Acesta si-a terminat garda duminica la 19 dar a stat cu mine pana luni dimineata cand a ajuns si dr. meu si au asistat amandoi la nastere.



Nasterea si restul peripetiilor...le voi scrie in poveste.



Epidurala: am cerut-o luni spre dimineata ca simteam ca mor. Insa ceea ce mi-au zis dr. m-a convins. Duminica s-au nascut f. multi bebelusi, cei cativa care au fost cu epidurala au avut APGAR 8 si mai mic. E o problema cu anestezicul din spital si din afara nu vrea echipa ATI sa primeasca. Mamicile respective nu au mai simtit niciun fel de contractie, au avut col rupt, una bebe cu fractura de clavicula fiindca a impins aiurea, un bebe cu APGAR 5 ca se blocase...Doamne fereste. Eu nu am mai vrut sa risc si am zis ca daca n-am murit pana atunci nici n-o sa mor. Alternativa era cezariana cu anestezie totala, dar am avut noroc si am scapat de ea.



Epiziotomie: a fost micuta de data asta, 3.5 cm, dar am avut si o mica ruptura vaginala. La exterior am cerut fire clasice fiindca am avut probleme cu cele resorbabile la Iulia. Ma mai tine un pic dar e f. ok, pot sta in fund, ma mai doare seara dupa o zi de stat in picioare si diverse. In spital se face toaleta de 2 ori pe zi. Acasa fac dus des si doar seara imi dau cu betadina, Tantum Rosa si un pic de Baneocin pudra. De spray-ul cu lidocaina nu am avut nevoie deloc, nici de colac.



Dupa nastere m-au mutat in A4, la lauze, tot salon cu 3 paturi, personal f. dragut, nu am dat bani decat dr. neonatolog care a venit de cateva ori la bebe. Este dus si aici, nu ezitati sa-l folositi...eu as fi stat numai acolo.



Laptele: duminica dimineata am inceput sa iau Galactogil, seara aveam deja colostru, bebe s-a nascut la 8.40 si la 10 a papat prima oara. Nu a scazut deloc in greutate fiindca lapticul a venit repede. Ieri am avut sanii angorjati, azi la fel, ma mulg cate 20 ml dupa ce il pun pe el la san, cat sa golesc canalele din lateral, spre axila, acelea mi se blocheaza. Problema e ca nu ma incape niciun sutien, aveam un Jolidon cupa D si e mic, nu am cum sa-mi pun tampoane de san si ma schimb de 20 de ori pe zi."



Astazi am fost sa-mi scoata firele, e totul ok, sanii incap in sutien [:D], bebe e f. cuminte, mananca si doarme si a inceput sa faca falcute (s-a nascut la 37 de saptamani si a fost mai micut). [:)]



Daca mai aveti intrebari, sunt pe aici.







Diana, [bb] Andrei (23.06.2008) si Iulia [majoreta](15.07.2005)

#29
pusyketa

pusyketa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 01 iulie 2008 - 23:35

Sa va traiasca,sa va bucurati de ei.

Uf.....cate povesti.....



[gravi] 10+



VINE BEBE!

#30
Nausica

Nausica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.242 mesaje

Postat 02 iulie 2008 - 16:38

Sa va traiasca ingerasii, Flo si Diana, si multumim pentru relatari.

Totusi, ce-i chestia asta cu caldura insuportabila in spital, ca am tot auzit (si nu numai in iunie-septembrie, cind ar fi oarecum normal)?

E normal sa fie asa? Nu se deschid geamurile? E pentru bebelusi?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -