Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea la Medlife (10)


195 raspunsuri la acest subiect

#191
miki_bubu

miki_bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 12 iulie 2008 - 14:01

Eu sunt la dr Mendez, despre care am auzit numai lucruri bune, ca de altfel si despre dr. Popa...oricum, am inteles ca ei sunt o echipa.
Si eu fac tot cezariana, dar din cauza mea, nu a lu' bebe...am avut o operatie la ochi acum 3 ani si mi s-a spus ca ar fi un mare pericol sa nasc natural. Bubu e deja cu capul in jos, de vreo 3 sapt...sper sa nu ne faca vreo surpriza pana pe 1 [:D]

#192
pierrine

pierrine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 iulie 2008 - 19:39

Carmen( si cine mi e interesta) iata rspunsurile la intrebarile tale:
1. M-am intalnit cu anestezisul cu 10 zile inainte de cezariana, am avut la mine tot dosarul de sarcina( ca asa imi spusese Mendez). Dr Persentia( nu mai stiu cum), foarte draguta, a fost anestezistul cu care am avut discutia si care mi-a cercetat cu maxima atentie tot dosarul( analize, eco, etc, dar mai cu seama pe analize s-a uitat foarte minutios). Mi-a spus ca in principiu tot ea va fi in echipa care ma va opera. Nu a fost asa, dar nu m-a deranjat, dr. Ganea, care intrat cu mine in operatie a fost cel putin la fel de buna.
2. Teoretic nu aveti nevoie decat de periuta de dinti...he, he!!!Practic: luati-va papuci si camasa de noapte de acasa, precum si, bineinteles, produsele preferate de toaleta. Sigur, primim de acolo si papuci si camasa, dar papuci au talpa f. subtire si aluneca tot timpul, iar camasa pe care am primit-o eu, desi teoretic era curata, practic la axila era decolorata de transpiratie si mi s-a parut ca mirosea vag a mancare. Oricum, mie mi s-a facut sila de ea instantaneu si, cum nu imi adusesem nimic de acasa, a trebuit sa stau in halat pana s-au dus mama si sotul sa-mi cumpere camasa de noapte.
De asemenea, zic eu, nu ar strica sa va luati la voi niste tampoane, chiar daca primiti de fiecare data cand veti solicita, fara nici un fel de nazuri din partea nimanui. Mie mi s-au parut utile, am avut Always de noapte, sunt un pic mai lungi, mai potrivite pt. primele zile de lohii. Ma rog, aici fiecare va aprecia dupa caz!
Cam asta ar fi, daca mai sunt intrebari, postati-le, eu intru zilnic pe forum si va citesc, iar daca pot fi de ajutor, intervin de fiecare data.

Pierrine

#193
pierrine

pierrine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 iulie 2008 - 20:03

Na, ca am uitat sa mai zic ceva. La discutia cu anestezistul...Te intreaba foarte detaliat o gramada de lucruri despre...hai sa-i zic "trecutul medical", boli genetice, antecedente de orice fel, cafea, tutun, droguri, eventuale alergii la medicamentele foarte uzitate, cam asta ar fi.
Cat despre cum m-am descurcat cu bebe...Va spun sincer ca mi-a fost o groaza cumplita in primele zile. Bebe are camera lui si prima noapte am dormit eu intr-o camera, sotul in alta camera, asa incat bebe sa fie la mijloc,in camera dintre noi, ca in caz ca plange sa-l auzim mai bine. Pe naiba, bebe a fost foarte cuminte, s-a trezit si el o data pe la 1 noaptea, dar am sarit amandoi ca arcul, ne-am intalnit pe hol, spre camera piciului, buimaci si speriati. Normal ca s-a potolit mititelul dupa ce a mancat. Acum dormim amandoi in aceeasi camera - eu si sotul vreau sa zic! - si bebe e supravegheat cu bebe sounds, cum scoate un sunet cum il auzim.
Alt stres al vietii mele - deh, vorba ta, primul copil! - a fost daca se imbolnaveste copilul, ce fac? Mi se parea asa probabil sa raceasca, sa faca febra( nebuna de mine, nu?!) ca m-am dotat de a doua zi cu toate produsele trecute de neontolog pe lista, inclusiv sirop de tuse, supozitoare de temperatura, etc. De parca copilul nu avea alta treaba decat sa pofteasca la ele!
Alta sperietura, in mintea mea, a fost prima baita. Imi era teama numai gandindu-ma, ca nu o sa pot tine copilul in cadita, ca o sa alunece, ca o sa-l doara buricelul...E drept ca in ultima seara la medlife iti face o baita demonstrativa, dar eu nu am crezut ca voi putea manevra vreodata bebele cu atat usurinta cum o facea asistenta, care l-a spalat singura, in timp ce imi explica ce si cum. Eu ma holbam toata si nu ma gandeam decat ce usor pare la ea. Bineinteles ca nu am retinut nimic din ce mi-a explicat femeia, dar am pregtit lista cu 20 de intrebari pt. neonatolog, a doua zi, la externare.Da, am uitat sa va spun, inainte de externare vine neonatologul care s-a ocupat de copil si petrece cu voi aproape o ora, in care va explica tot ce trebuie sa stiti despre nevoile lui bebe, reale sau imaginare.
Cu baita ne-am descurcat onorbil, in cele din urma, nu am chemat nici mama, nici soacra, vecina, bunica...i-am facut baie singuri, din prima seara. Sotul il tine - ca un profesionist, nu stiu cum a invatat asta- - iar eu il spal. Lui bebe ii place foarte tare in cadita si sta cuminte cat dureaza operatiunea.
Nu va faceti griji, mai disperata ca mine nu cred sa existe. In trei zile - maxim - o sa deveniti experte in nevoile lui bebe si cum pot fi ele rezolvate!
Dupa nastere primiti de la neonatolog un pliant de 4 pagini - eu ii zic "Instructiunile de folosire ale lui bebe" - in care scrie tot ce trebuie sa stiti despre bebe: alimentatie, imbracaminte, baie, camera, eventuale mici probleme de sanatate,etc, precum si o lista cu ce trebuie sa cumparati din categoria "toaleta, medicamente..."f.utila pt. mers la cumparaturi.
Nu va faceti griji, o sa va descurcati foarte usor, instinctul va spune multe. Si mai sunt si cartile, revistele de profil si nu in ultimul rand, forumul, unde oricand e cineva cu un sfat potrivit. Cel putin in cazul meu a functionat foarte bine acest forum.


Pierrine

#194
pierrine

pierrine

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 iulie 2008 - 20:16

Laura, eu am nascut prin cezariana, asa ca nu iti spun din experienta personala, dar luni de zile am devorat efectiv povestile despre nasterea la medlife, postate de fetele care au nascut normal. In principiu treburile decurg in felul urmator: cand simti ca au inceput contractiile sau, mai grav, s-au rupt membranele, te duci frumusel la spital, la camera de garda. Acolo spui cine iti urmareste sarcina, medicul de garda te controleaza si, daca simptomele de nastere se confirma, il anunta pe dr. tau. Daca e o alarma falsa, te trimite acasa. Presupunem ca e reala. Vei fi internata - sa ai la tine un act de identitate - cercetata "la locul cu pricina", in caz ca e vreun firisor prezent, va fi dat jos imediat. In mod sigur asistenta va gasit unul, ca eu m-am dus proaspat epilata, ca la carte(mai degraba ca in Playboy)de cosmeticiana si tot a mai avut cu ce sa-si faca de lucru:):)
In fine, pe durata travaliului ai voie sa stai cu sotul sau cine mai vrei tu, ca dureaza cateva ore. Vei fi permnent monitorizata tu si bebele si supravegheata de personalul medical. In ultima faza intri in sala de nastere, sotul nu are voie, unde o echipa intreaga se ocupa de tine. Nu stiu exact cand anume se monteaza cateterul pt. epidurala, cred ca atunci cand diltatia atinge 4 cm - parca asa am auzit. Oricum, pana se face epidurala o sa simti o parte din contractii, e drept ca pe cele mai usor de suportat.
cam asta e tot ce stiu, sper sa-ti spuna mai multe cineva care chiar a trecut prin asta.
P.S. Tu chiar esti din Olanda? Si ai venit sa nasti aici?

Pierrine

#195
vali_delide

vali_delide

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.161 mesaje

Postat 13 iulie 2008 - 00:20

Va invit la capitolul11



Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)



printesa roz



steluta mamei






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -