Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinita Prikindel (str Sf Ilie) ?????


34 raspunsuri la acest subiect

#11
Indra

Indra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 17:31

Astazi este a 3-a zi de cind fetita mea merge la Prikindel. Mie mi-a placut ce am vazut, iar ea este incintata in primul rind de atentia pe care o primeste. Spatiile au fiecare destinatii clare, este curata, personalul amabil. Aici sunt 13 copii in grupa, la gradinita de stat la care a fost pina acum erau 40.



Suntem proaspeti acolo, daca subiectul mai prezinta interes peste ceva vreme voi reveni cu informatii pe masura ce vom evolua.



Noi suntem la programul lung de la 8 la 17.30, 1185RON la care se mai adauga transportul (inca nu stiu cit 20-30 euro)



Dana & Anisia [zana]





#12
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 21 februarie 2008 - 14:33

Buna ziua,



Nepotica mea merge la gradinita Prikindel, incepand cu varsta de aproape 2 ani (acum deja este in al doilea an de gradi). Din ce mi-a povestit cumnata mea, este foarte bine. La fiecare sfarsit de saptamana, parintii primesc o informare despre "evolutia" copilului, atat dpdv al invatarii cat si al socializarii. Iar activitati au cat se poate de diverse, mai putin la grupa de "prichindei" (2-3 ani). Dar chiar si ei participa la serbari (de Craciun, de Haloween), invata poezioare si cantecele in engleza (li se vorbeste preponderent in engleza).



In ceea ce o priveste pe nepotica mea, foarte evident a fost progresul in dezvoltarea limbajului: in mai putin de jumatate de an, nepotica mea a inceput sa vorbeasca foarte bine (mult mai bine decat majoritatea copiilor de varsta ei) si, cu siguranta, mersul la gradi a favorizat asta.



Si noi vom incepe din toamna, asa ca loren@, cred ca Dudu va fi coleg cu fetita ta.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...

O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor



Povestea merge mai departe...

#13
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 21 februarie 2008 - 18:35

Stiti cumva cat costa programul scurt de la Prikindel Unirii (la sediul din Bosianu preturile am inteles ca sunt mult mai mari...de ce, nu stiu, probabil fiindca este cu predare in germana, fiindca sediul nu mi se pare deloc mai frumos)? Stiu ca pana anul acesta a existat si varianta 8-12 fara masa care era 500 lei, dar acum ar fi renuntat la ea.

Adriana, v-ati inscris deja pentru la toamna? Ai idee cati sunt in grupa celor de 2-3 ani? Si pe noi ne bate gandul sa o inscriem pe cea mica dupa ce va implini 2 ani sau cel tarziu din ianuarie anul viitor, dar inca nu m-am lamurit ce activitati au pentru grupa de prichindei. Desi trec zilnic pe langa gradinita nu am reusit pana acum sa intru sa vorbesc cu directoarea si sa vad despre ce e vorba.



#14
diaconuelena

diaconuelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 22 februarie 2008 - 16:16

salut! pe mine ma intereseaza in continuare acest subiect.am fost sa o vizitez si gradinita mi sa parut OK numai ca era cam frig, iar grupa de germana era amestecata cu cea de engleza si asta ma cam demoralizat. stie cineva ceva de limba germana?

gaza

#15
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 22 februarie 2008 - 18:31

E, am fost azi la Prikindel si nu m-a convins deloc. Chiar ma gandeam cat de diferite sunt perceptiile noastre. Poate m-am dus cu asteptari prea mari, nu stiu. Sa va spun ce nu mi-a placut.
In primul si in primul rand prestatia Dnei manager! Trecand peste faptul ca si-a aprins tigara cum am intrat in birou fara sa ma intrebe deca ma deranjeaza, a avut un discurs deloc convingator, plin de banalitati si umplutura. Cand am intrebat-o despre activitatile celor de la grupa de 2-3 ani, mi-a spus ca nu fac mare lucru ca sunt prea mici, eu am insistat ca sa stiu macar in mare ce se intampla acolo, dar nu mi-a dat NICI un detaliu (ma bate gandul ca nici nu stia ce se face acolo). Mi-a spus ca ii invata sa manance singuri si ii dezvata de pampers (dupa ce tocmai spunea Adriana ca acest lucru ramane exclusiv in sarcina familiei).
Am intrebat-o apoi despre programul scurt, fara masa de pranz, care m-ar fi interesat pe mine (mai ales ca la 2 ani copiii obosesc mai repede iar unii au nevoie de somn la ora 12, nu la 13-14) si mi-a raspuns ca l-au scos fiindca unii parinti isi aduceau copiii la ora 10 si ii luau la 12 si ca dadeau banii de pomana pentru 2 ore[:D] sa inteleg ca ii era de banii parintilor[bruta] La argumentul meu (de mai sus) mi-a replicat ca se obisnuiesc ei pana la urma cu programul, nu-i problema daca la inceput le este somn.
Auzisem de la o mamica care avusese copilul acolo ca ar fi optional nu stiu ce cursuri in sistem step by step, in fine, am intrebat-o si mi-a raspuns ca step-ul e o tampenie, ca nu are continuitate in scoala. I-am spus ca exista pana in cls a IV-a, dar ea a continuat sa ma contrazica, apoi a lasat-o mai moale si a zis ca ar fi 2 scoli in Bucuresti (de fapt sunt vreo 9, 10) si ca oricum sistemul e o porcarie, ca ajung copiii sa iasa din clasa pe strazi[bang] Ca au avut o directoare de la sc 5 in gradinita, dar a dat-o afara....in fine, chestii confuze, ca au pastrat totusi din sistemul step programul de dimineata (lucrul pe proiecte).
Sincer, nu stiu ce studii are aceasta dna manager, dar pe mine m-a impresionat tare neplacut.
Am mai intrebat-o despre modul in care sunt pedepsiti copiii...raspuns: "Pedeapsa? Ce e aia pedeapsa?" Pana la urma a spus ca copiii care nu vor sa participe sunt lasati deoparte pe un scaunel pana la trece si vin sa se alature celorlalti.
Mi-a relatat in treacat despre parintii care ar trebui mai degraba educati - unul si-a adus copila cu paduchi si nu a vrut sa recunoasca si sa o tina macar o zi acasa...
Despre pretul mare (dupa mine muuuuuult prea mare pentru ce ofera) mi-a spus ca se impune deoarece educatoarele sunt foarte bine platite (1700 ron/luna - eu am auzit insa altceva din surse neautorizate, e adevarat...700 ron/luna, in fine, iar pe cele de la Prikindel germana le aduce de la Sibiu si trebuie sa le plateasca casa). Teza ei era ca daca nu educatoarea bine platita, nici nu isi da silinta si atunci trebuie si ea sa le stimuleze...ca sa se poarte cum trebuie. Nasoale texte, nu stiu cum poate spune asa ceva!
S-a laudat ce mana de fier e dansa si cum le monitorizeaa pe toate, mi-a aratat ecranul iar in clase nu se aude musca (intr-adevar era foarte liniste), cum face sedinte peste sedinte ca sa tina in mana personalul (ulterior am aflat ca acolo sunt niste certuri la nivel superior, ca le pleaca educatoarele pe capete si ca iau pe cine apuca - nu stiu daca e adevarat, sunt tot info din surse neautorizate)
Am vizitat gradinita si spre deosebire de cum arata pe site....e o mare diferenta. Intr-adevar e foarte curat. Dar clasele sunt mult mai mici decat se vad pe site si decat cred eu ca ar trebui sa fie (parea totul inghesuit). Cel putin clasele de la grupele mici. Apoi sunt foarte foarte intunecate.
Iar ce m-a impresionat cel mai tare in mod NEPLACUT a fost ca la grupa mica cand am intrat am dat peste o educatoare antipatica care ordona niste hartii pentru cei cativa copilasi din grupa (nu erau mai mult de 6,7) Aveau niste banci in forma de masinute, destul de inghesuite si de uzate. In fine, pe o bancuta intr-un colt era o fetita, ghemuita, cu fata la perete, nu i-am vazut fata cat am stat acolo. Statea chircita si suspina. Educatoarea nu ii dadea NICI o atentie, isi vedea impasibila de treburile ei. Nici chiar cand dna manager a atentionat-o ca fetita plange si a intrebat-o ce are, nu a dat mare importanta evenimentului. A raspuns sec ca fetita e suparata, ca nu a vrut sa manance banana. Apoi a intrebat-o dna manager cine e fetita, a zis niste nume pe care nu le-am retinut, si s-a intros catre mine cu explicatia: A, e o fetita noua.... Fetita era in pantaloni de culoare rosie parca. Poate ii recunoaste vreo mamica semnalmentele. Imaginea a fost jalnica, fetita parasita si neconsolata in colt, ghemuita.
Nu, nu imi trebuie asa ceva.

Nu e prima gradinita pe care am vizitat-o, si fata mea cea mare a mers la 2 gradinite, stiu in mare cam cum ar trebui sa se poarte o educatoare. Intr-adevar, asta este prima impresie, dar conteaza al naibii de mult.

Voi mai astepta un an pana face 3 ani si o voi da la Pisicile Aristocrate unde este si sora-sa, unde educatoarele sunt OAMENI, iubesc copiii si se poarta cu gingasie cu ei. Desi sunt 40 in grupa nimeni nu este neglijat. Pana la anu vor avea o cladire nou nouta, cea mai moderna din Bucuresti, fiecare clasa va avea sala de mese si dormitor separat de sala de activitati, vor fi laboratoare separate si piscina. Si, da, e o gradinita de stat, unde educatoarele sunt prost platite, dar asta nu le impiedica sa iubeasca copiii si sa ii educe frumos.


#16
diaconuelena

diaconuelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 17:29

mersi M! eram un pic incurcata dar asta m-a convins. eu nu am dat peste doamna manager, nu mai stiu cum o cheama dar din cate mi-am dat seama era educatoare. eu am vizitat sediul din rondul cosbuc pt ca aici au spus ca au grupa de germana.nu stia sa-mi dea prea multe detalii referitoare la programul de lucru la grupa mica. mi-a dat rspunsuri ambigui, nesigure....nu mi-a placut ca era frig in gradinita iar despre copii eu nu pot sa spun decat ca era o singura grupa de maxim 10 copii care dadeau un interviu la radio. in rest nu mai era nimeni. serban merge momentan la gradinita Ursuletul de Plus car are un sediu nou pe alunisului. Pana acum este OK. sunt 7 copii la grupa baby si 2 ingrijitoare si o educatoare. a inceput sa faca la olita decand merge acolo si si-a dat drumul la vorbit. invata povesti, le pune muzica de relaxare, picteaza (cu stampilute), fac sport (nu ceva complicat dar unele miscari mi le arata singur iar eu nu l-am invatat)fac inclusiv engleza o data pe saptamana(ii invata animale-ma rog nu ceva complicat- mi-a spus la iepuras cum se spune in engleza dar spontan fara sa-l intreb pt ca eu nu stiam ca fac engleza)si alte activitati usoare, pentru ei. fiul meu se simte bine acolo dar mentionez ca la inceput a mers la Ursuletul de Plus de la Adesgo(pt.ca nu era formata grupa baby pt. alunisului) si nu am fost incantata, ba ma batea gandul sa-l retrag. aici e mult mai bine. e alt personal. nu vreau sa-i fac reclama dar sunt multumita si probabil ca am fi ramas incontinuare aici daca nu as fi vrut sa faca gradinita in limba germana. am gasit una dar e cam departe de noi de aceea tot intrbam de prikindel. mersi mult!!!! acum m-am hotarat......o zi buna va doresc!

gaza

#17
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 18:56

Elena, cea mai buna gradi de limba germana este din cate stiu Max und Moritz (s-a scris si aici pe forum acum cateva zile despre ea), are tarife rezonabile iar copiii chiar sunt invatati germana. Gradinita este undeva pe langa Timpuri Noi.

#18
diaconuelena

diaconuelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 24 februarie 2008 - 15:44

da am auzit de aceasta gradinita insa am vorbit la telefon si mi s-a spus ca varsta minima este 3 ani (serban are 1an si 10 luni)ca nu au program lung si intradevar tarifele sunt mici in conditiile in care nu au nicio masa inclusa. e cam aiurea sa-l trimit cu un pachetel la el...sau cel putin asta e parerea mea. la gardi la care e are 3 mese (mic dejun, fructe si masa de pranz)si mancrea e variata...am auzit ca e buna....nu am fost sa o vad si din cate mi sa spus nu se face nici un compromis...m-am hotarat sa-l duc la Marienkafer. am auzit de bine de ea si am fost sa o vad si chiar vorbeau copiii in germana, iar cei de la grupa mica cantau in germana(chiar erau haiosi)...e departe si e destul de scupa(1200 ron la program lung)-nu mai scumpa decat prikindel-dar pana la urma merita efortul....o dupamiaza placuta! pupiciiiii!!!!!!

gaza

#19
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 26 februarie 2008 - 18:00

Buna ziua,



Matahut, eu nu am informatii directe, si nu am mers niciodata sa vizitez gradinita. Ce am relatat, sunt aspecte pe care le-am auzit sau observat la nepotica mea. Si ne-am bazat foarte mult pe asta in decizia noastra de a alege aceasta varianta pentru Dudu (mai ales ca l-ar fi ajutat si dpdv al acomodarii). Nu mai stiu ce sa cred!



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...

O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor



Povestea merge mai departe...

#20
bebita06

bebita06

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 17:06

Corect Matahut, aceeasi parere mi-am facut-o si eu!
Mie mi s-a parut mizerie, mochete murdare, tarana cat cuprinde peste tot, un miros de neaerisit. Cand am venit eu un copilas alerga pe coridoare doar in strampi, prin tarana aia, fara ca cineva sa vina dupa el. Doamna manager la fel, nu mi-a dat prea multe detalii, s-a marginit sa-mi deschida niste usi si intr-un final sa aprinda si becurile sa vad si eu - era seara. Am intrat intr-o camera unde cativa copii marisori stateau la masute dar nu mi-am dat seama daca faceau ceva si am spus "hello" ca asa le zisese si directoarea. Nu ne-a raspuns nimeni, nici macar educatoarea. Daca nici sa raspunda la salut nu ii invata....atunci ce pretentii sa mai am?
Directoarea mi-a bagat si mie placa cu programul scurt, pentru ca eu il voiam pe asta, si mi-a zis ca nu mi-l recomanda ca ii fac rau copilului....de unde, le fac lor rau la venituri. Mobila uzata, jucarii am vazut mai multe....Nu m-a convins!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -