Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala 17 "Pia Bratianu"- pareri?


101 raspunsuri la acest subiect

#31
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 10 iunie 2010 - 16:26

Copilul meu termina clasa a 3 a la scoala 17 asa ca vorbesc in cunostinta de cauza.

Este adevarat faptul ca scoala este de aproape 2 ani in renovare dar aceasta renovare se face cu fonduri de la Banca Mondiala si trebuie urmati toti pasii necesari in astfel de situatii (autorizatie de constructive, etc). Unl dintre corpuri a fost déjà renovat, arata destul de bine. Intr-adevar clasele sunt micute in acest corp de cladire; intr-o sala de clasa intra maximum 25 de copii.
Referitor la after school, mancarea este proaspata si destul de variata; in mod cert meniul nu va satisface niciodata pretentiile tuturor parintilor.
Programul de after school prevede efectuarea temelor in intervalul orar 13.30-15.30, verificarea acestora, lucrul suplimentar la romana si matematica, joaca in sala de sport (mai ales in perioadele de toamna –iarna) cand este urat afara. O data cu imbunatatirea timpului copiii stau mai mult in curtea scolii si sunt supravegheati de pedagoaga sau invatatoare, ocazional sunt dusi in parcurile din apropiere. Faptul ca cei mici interactioneaza si invata jocuri gen Uliul si porumbeii, etc mi se pare un lucru bun dar exista si parinti care sunt de parere ca aceasta este o pierdere de timp.
Pana la intrarea scolii in renovare la after se faceau si engleza/germana (activitati optionale = cost suplimentar). Anul acesta, in fiecare saptamana, a fost prezent in scoala un vorbitor nativ de limba europeana care incerca sa-I invete elemente de baza ale limbii respective plecand de la engleza.
Este foarte adevarat ca se pot desfasura o multime de activitati optionale la after dar toate acestea vor aduce un cost suplimentar.
Activitatile in genul celor prestate la scolile particulare sunt defasurate in cadrul orelor de abilitati plastice (pictura, olarit, etc).
Referitor la spaga pot sa va spun doar ca eu nu am dus decat flori iar copilul este cotat ca fiind unul foarte bun.

#32
Artemis2010

Artemis2010
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 21:59

Pentru Lala,

Aproape ca nu te pot contrazice cu nimic. Dar am observat ca nici tu nu ai contrazis cu nimic afirmatiile mele. Probabil ca este o chestiune de perspectiva. O sa-mi permit sa subliniez doar 2 din afirmatiile tale: In clase incap maximum 25 de copii numai daca se renunta la tot mobilierul in afara de banci si invatatorul nu-si mai permite "luxul" sa umble printre banci - obicei demodat probabil...
Mi-a mai placut faza cu programul de after school. Foarte corect ai spus ca "prevede". Realitatea insa poate fi surprinzatoare...
Pana la urma, din postul tau nu am inteles decat faptul ca ai nimerit la o invatatoare decenta care se ocupa de copii (probabil ca si la after) si in plus nici nu pretinde cadouri. Este incurajator ca exista si asemenea carctere in scoala, desi eu stiu ca invatatorii care se respecta din aceasta scoala, refuza sa preia clase de after school in lipsa unor conditii decente.


#33
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 11:37

Artemis, este, asa cum bine spui, o chestiune de perspectiva.

Am vazut clasele din corpul renovat si am avut loc printre banci in ciuda faptului ca nu sunt o silfida. Mobilierul la care te referi consta din catedra si un dulap in care invatatoarea isi pastreaza lucrurile.

Referitor la after school tot ceea ce am spus dupa ‘prevede’ se si intampla la grupa in care este copilul meu.

Cand spui ‘conditii decente’ la ce te referi? Jocuri,jucarii, hartie igienica, sapun, dulapuri pentru haine/manuale?

Concursurile scolare organizate anul acesta pentru clasele I-IV au fost Euclid, Cangurul, un concurs de cultura generala dar nu imi aduc aminte numele si probabil ca cei din clasa a -IV-a au mers si la Olimpiade; anul trecut a fost organizat si Winnie.


#34
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 17:00

Buna ziua!

Ma intereseaza si pe mine recomandari invatatoare. Fiul meu va incepe clasa I in 2011! Va rog impresii despre invatoarele care acum termina clasa a III!

Multumesc anticipat si vacanta frumoasa!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#35
vioviju

vioviju
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 23:42

Si eu am intrebat acelasi lucru si nu mi-e raspuns nimeni, desi vad ca fetele (lala si Artemis) stiu multe despre scoala, o cunosc foarte bine. Lala, ne poti spune te rugam, macar e privat, la ce invatatoare din clasa a 3-a ai copilul? Eu ti-am dat si un PM dar nu mi-ai raspuns. Multumim pt. orice informatie concreta privind invatatoarele ce vor prelua 1-a in 2011.

#36
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 11:01

vio, ai PM

#37
nadi2010

nadi2010
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 august 2010 - 15:37

Lala,

Te rog frumos sa ne dai si noua numele invatatoarei.Avem o fetita care va intra in 2011 in clasa intai si nu stim la ce invatatoare sa o inscriem.

Multumim mult!

#38
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 12:07

lala te rog vreau si eu numele invatatoarei si alte amanunte.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#39
mama3baieti

mama3baieti
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 ianuarie 2011 - 19:12

buna lala/alte mamici cu copii la scoala 17,

azi dimineata am fost la scoala 17 sa o vad pe dna Nedelcu (recomandata pt clasa 1 la toamna). cine are copii clasa a 4a, ce parere aveti despre dansa? Mie mi-a placut
Bine, invatatoarea e cel mai important aspect. dar ar mai fi - organizarea scolii(dpdv admin, directoare), semi-internatul&afterschool (cum sunt?), calitatea claselor 5-8.
va rog mult sa-mi oferiti cateva pareri
multumesc mult :)

#40
mamimoni

mamimoni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 18 ianuarie 2011 - 13:49

Buna,
Dragi mamici care ati depasit stresul inscrierii copilului in clasa I, de fapt, al alegerii celei mai potrivite invatatoare, ajutati-ne cu informatii si pe noi cele care ne vom inscrie puii in clasa I in anul scolar 2011-2012.
Multumesc,
Mama lui Vladut


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -