Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sistem MLM


59 raspunsuri la acest subiect

#51
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 17 august 2008 - 13:00

Citat:
citat din mesajul lui ramonav23
Linkul urmator spune multe despre "supararea" mea. Cititi la pagina 2, stanga jos.
http://www.rodsa.ro/...Newsletter3.pdf

Nimic nou sub soare. Orice MLM (ABC, etc) jubileaza cand un alt MLM este inlaturat de pe piata.

Principiul MLM al excluziunii: bazele oricaror doua piramide nu se pot intersecta;
Corolarul MLM al conservarii: largirea bazei unei piramide nu se poate face fara diminuarea bazei unei alte piramide;

#52
lilianasoare

lilianasoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 287 mesaje

Postat 17 august 2008 - 14:10

Draga Ramona, si...altceva ce mai spui...despre vis nimica-nimicuta?[:D]
Asta este ultimul mesaj pe care ti-l adresez; zau ca nu am nici timpul nici energia necesare pentru a purta discutii sterile.
Nu-mi spune despre vorbire hipnotica, dezvoltare personala, NLP...sunt chestii pe care le-am fumat demult. In ceea ce priveste conceptul de spalare pe creier, vezi ca mai sunt pe la Sufletul credintei persoane care cred ca cei de alte religii si confesiuni decat cea ortodoxa sunt spalate pe creier[:D]
Si in ceea ce priveste clasele de planuri de marketing...iarasi, am citit demult cartile lui Richard Poe, nu vii cu nimic nou.
Iti atrag insa atentia ca nu planul de marketing este atat de important. Poti sa ai un plan infailibil din toate punctele de vedere si totusi sa intalnesti oameni care nu vor sa ti se alature. Pentru ca ei se alatura tie, ca peroana, nu unei firme. Intelegi? Oamenii sunt emotionali, nu rationali. Daca ar fi rationali, nu ar mai fuma nimeni, de exemplu[:D] Exista un singur plan de afaceri realizat in '59, restul sunt variatiuni pe aceeasi tema.
Nu te amagi singura. Nu vreau sa te jignesc, dar companii ca a ta apar cu sutele lunar in toata lumea. Fiecare pretinde ca vine cu planul de afaceri perfect, ca este cea mai mare oportunitate de pe piata. Stai, asteapta sa treci testul timpului (de cifra de afaceri mi-e si frica sa intreb)[:D]

In legatura cu link-ul dat de tine, nu te supara, dar nu ma intereseaza asociatiile jucatorilor marunti pe piata vanzarilor directe. Iti faci reclama lovind in companiile grele de pe piata; asta se cheama sindromul provincialului, care nu poate functiona decat prin comparatie cu altcineva si altceva. Sa mai amintesc de conflictul, nici astazi incheiat, dintre Pepsi si Coke, la ce metode neortodoxe si ce campanii denigratoare si mincinoase au facut una la adresa celeilalte? Deci iarasi, nimic nou.
Ma asteptam sa amintesti de procesul dintre Amway si statul austriac, de exemplu, in perioada in care sistemele MLM erau ilegale in multe tari. Amway a avut potenta financiara si prestigiul de a se lupta in instanta cu cateva state europene pentru recunoasterea legalitatii acetei forme alternative de comert, facand totul mai usor pentru comapnii ca a ta. Asa ca datorita acestei firme existati voi acum pe piata.

In fine, iti urez cu sinceritate mult succes in afacerea ta.
[recevere]

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

#53
ramonav23

ramonav23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 17 august 2008 - 23:53

Liliana, am sa vorbesc singura din moment ce a fost ultimul mesaj adresat mie.

Spui ca "ai fumat de mult" NLP-ul. Inainte de toate NLP-ul nici macar nu e intrat in Romania cum trebuie... apoi, faci prea multe violari de limbaj ca sa te cred ca l-ai "fumat":

"vezi ca mai sunt pe la Sufletul credintei persoane care cred ca cei de alte religii si confesiuni decat cea ortodoxa sunt spalate pe creier" - violare de limbaj - cine spune si pe ce se bazeaza???

""In legatura cu link-ul dat de tine, nu te supara, dar nu ma intereseaza asociatiile jucatorilor marunti pe piata vanzarilor directe. Iti faci reclama lovind in companiile grele de pe piata""

....deci...."nu ma intereseaza" este un pretext. Unul dintre fondatorii RODSA este firma Forever, care este NUMARUL UNU in mlm-ul romanesc. Dar e clar ca pentru tine toti sunt "marunti in afara de unul"

""Exista un singur plan de afaceri realizat in '59, restul sunt variatiuni pe aceeasi tema.""

--nu pot nega acest lucru, primul plann de marketing stiam ca a fost realizat in '44... insa nu conteaza asta foarte mult. Ceea ce e clar e ca prima data in MLM s-au vandut filtre de apa. si asta a fost dupa razboi cand o fabrica de filtre de apa era amenintata de faliment. Pe de alta parte "gurile rele" spun ca chiar inainte de asta, un matematician roman a conceput primul plan de marketing. Totusi in istorie raman filtrele de apa ca pionieri ai mlm-ului.

""Nu te amagi singura. Nu vreau sa te jignesc, dar companii ca a ta apar cu sutele lunar in toata lumea. Fiecare pretinde ca vine cu planul de afaceri perfect, ca este cea mai mare oportunitate de pe piata. Stai, asteapta sa treci testul timpului (de cifra de afaceri mi-e si frica sa intreb""

.....Dumnezeule!!!! Cate violari de limbaj poti face in 4 randuri!!!

1. Compania nu este a mea
2. Cine pretinde ca vine cu planul de afaceri perfect, ori este un tampit ori un fanatic!
3. Daca asteptam sa trec testul timpului, probabil ca nu as fi avut acum 10.000 de persoane in aceasta afacere... si... chiar si Amway a avut un inceput. Dar... a fost serioasa, si a devenit mare.

""Ma asteptam sa amintesti de procesul dintre Amway si statul austriac, de exemplu, in perioada in care sistemele MLM erau ilegale in multe tari. Amway a avut potenta financiara si prestigiul de a se lupta in instanta cu cateva state europene pentru recunoasterea legalitatii acetei forme alternative de comert, facand totul mai usor pentru comapnii ca a ta. Asa ca datorita acestei firme existati voi acum pe piata.""

--stai asa, ca vorbim doua limbi total diferite. MLM-ul a fost interzis nu datorita caracterului asa zis "piramidal" ci pentru protectia populatiei impotriva "vanzarilor de vise". Desi presa a preluat in mod eronat motivul interzicerii companiilor MLM. Ca atare, in toate acele tari unde s-a interzis MLM-ul (si in unele este interzis si astazi) companiile MLM au in statut... vanzare directa...desi functioneaza mai departe tot ca MLM. Or fi prosti ei politicienii, dar nu chiar atat cat sa confunde MLM-ul cu afacerile piramidale (desi in "folclor" asa se zice)

""Pentru ca ei se alatura tie, ca peroana, nu unei firme. Intelegi?....""

---...aha. Deci daca in 2 ani am 10.000 de oameni, ce tre sa inteleg din asta?



"Fie ca te gandesti ca ai sa reusesti sau nu, in ambele cazuri, ai dreptate."
http://community.web.../user/ramonav23

#54
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 18 august 2008 - 02:10

Citat:
citat din mesajul lui ramonav23
---...aha. Deci daca in 2 ani am 10.000 de oameni, ce tre sa inteleg din asta?

Ca visele vandute de tine sunt sarate. [:D]

#55
lilianasoare

lilianasoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 287 mesaje

Postat 18 august 2008 - 13:49

Here we go again[:D]
Acest vast arsenal argumentativ[:D]chiar m-a convins ca vorbim limbi diferite si ca discutia nu merita continuata. Ori nu intelegi, ori te prefaci ca nu intelegi. Citeste-ti mesajele si vezi cine a folosit termeni precum fanatici si spalati pe creier in asociatie cu persoane care sunt asociate unei anumite companii. Apoi, unde am sugerat eu ca firma in care activezi iti apartine? Apoi, daca eu am violentari de limbaj, despre limbajul tau ce termen am putea folosi?[:-/] Apoi, eu vorbeam (cand aminteam de primul plan de marketing elaborat ca politica a unei companii) despre firme care isi desfac produsele exclusiv in sistem de vanzari directe, nu despre firmele care folosesc atat comertul clasic, cat si pe cel in retea (care au fost, sunt si vor fi destule). Eu stiam ca Nutrilite, prima firma de suplimenti nutritivi, a fost prima care si-a desfacut produsele exclusiv in acest sistem in perioada interbelica. Ma rog, nu asta e important. In legatura cu faptul ca un matematician roman ar fi realizat primul plan de marketing, nu m-ar mira sa se gaseasca si prin manuscrisele lui Da Vinci ceva asemanator.[:D]
In legatura ca ai un anumit numar de oameni in retea, iti dai seama ce incurajator este pentru oricine acest lucru? Daca tu ai putut, atunci poate oricine, nu?[:D]
P.S. Sper ca nu te uiti la JO. Este la limita deranjului intelectual cum toti campinii astia olimpici isi permit sa vorbeasca despre vise si, culmea, mai apar si vanzatorii astia infami de vise, precum parintii si antrenorii[:D] Spalati pe creier de-a dreptul.
Iti urez mult succes inca o data!

Capcaunule, ce cauta un tip inteligent ca tine pe un topic de doamne care vand una-alta: vise, sapun sau mai stiu eu ce?[:D]

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

#56
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 23:10

NU in toate MLM-urile se plateste ca sa te inscri si nu e vorba de fraierit in nici un caz. Cred ca multi confunda cu sistemul de demult in care unii bagau azi 3 miliaone si maine scoteau 9 milioane de exemplu, in timp ce alti fraieri tot bagau si bagau si cand sa le vina vremea sa scoata se darama sandramaua si ramaneau fraierii cu buzele umflate.

Insa d eaici si pana la ajunge cu prejudecata ca din MLM nu se poate castiga decent daca te agiti cat de cat, e cale lunga. Eu am inceput recent o activitate de genul asta si pana acum am obtinut profit strict achizitionand produsele la pret de depozit si vanzandu-le la pret de catalog, momentan lucrez la construirea unei retele personale. Si eu sunt inechipa cuiva si nu am platit nimic si nici nu voi plati ceva in viitor. Punctele pe care eu le realizez lunar se pun si celui care m-a inscris in echipa lui cat si mie, se impart..nu pot acum sa tin o dizertatie, pt ca tocmai tre sa plec sa prezint niste produse unor cunostinte. Ce vroiam sa spun e ca nu trebuie privit cu prejudecata sistemul MLM, nu bagi mana in buzunarul nimanui, fie ca distribuitor poti sa te bucuri de achizitionarea produselor lor la preturi de depozit, si cum is si calitattive mie imi convine, apoi poti sa vinzi produse si sa obtii profit din diferenta de pret intre pretul de depozit si pretul de catalog, fie in paralel cu asta sa si iti dezvolti o retea de minim 5-6 cunoscuti seriosi care sa faca la fel ca tine si sa fie interesati sa vanda si sa adune puncte, toata lumea are de castigat, doar ca fara sa te misti si sa insisti nu merge nici o afacere, oricat de micuta ar fi ea...


#57
arleena

arleena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 15 august 2009 - 16:46

eu cunosc persoane care traiesc din MLM mai bine decat cand erau angajati....muncesc....au un scop si treaba merge. si-au schimbat casele, masinile, merg in concedii ...pt multi doar astea conteaza.....nu poate ajunge toata lumea "diamant" e ceva normal, nu??....

sunt in lume multe MLM si toate merg...au un sistem bun, si normal ca faci bani doar muncind.....

eu sunt consumatoare doar....si sunt multumita de produse din cele 3 retele ...adevarat ca unele sunt scumpe....dar au meritat pt sanatatea mea.

#58
n_radu

n_radu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 septembrie 2009 - 18:16

Daca vrei sa lucrezi intr-un MLM, trebuie mai intai sa iti placa produsele. urasc spalarea de creieri din cadrul sedintelor si a modelului de promovare agresiv importat din afara, insa una peste alta sunt si avantaje. pastreaza-ti capul pe umeri si propria personalitate si mai ales nu iti propune obiective gen milioane de euro peste noapte.
Ca sa fiu sincer eu am intrat doar pentru a obtine discounturi semnificative pentru produsele consumate de familie (suplimente nutritive GNLD, al naibii de scumpe dar si foarte bune. bunica mea este dependenta!) si apoi lucrurile au mers oarecum de la sine.
Este preferabil sa vorbiti cu oameni angrenati in sistem inainte de a incepe o astfel de activitate si deasemenea sa va uitati un pic si la piata produselor respective (concurenta, canale clasice de distributie, etc.)
Eu va recomand GNDL, in primul rand produselor, seriozitatii firmei si nu in ultimul rand a filosofiei de business a acestei companii. Sunt factori foarte importanti in reusita voastra, oricare ar fi reteaua pe care o alegeti!

#59
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 21 septembrie 2009 - 16:43

Citat:
citat din mesajul lui n_radu
Daca vrei sa lucrezi intr-un MLM, trebuie mai intai sa iti placa produsele. urasc spalarea de creieri din cadrul sedintelor si a modelului de promovare agresiv importat din afara, insa una peste alta sunt si avantaje. pastreaza-ti capul pe umeri si propria personalitate si mai ales nu iti propune obiective gen milioane de euro peste noapte. Ca sa fiu sincer eu am intrat doar pentru a obtine discounturi semnificative pentru produsele consumate de familie (suplimente nutritive GNLD, al naibii de scumpe dar si foarte bune. bunica mea este dependenta!) si apoi lucrurile au mers oarecum de la sine.Este preferabil sa vorbiti cu oameni angrenati in sistem inainte de a incepe o astfel de activitate si deasemenea sa va uitati un pic si la piata produselor respective (concurenta, canale clasice de distributie, etc.)Eu va recomand GNDL, in primul rand produselor, seriozitatii firmei si nu in ultimul rand a filosofiei de business a acestei companii. Sunt factori foarte importanti in reusita voastra, oricare ar fi reteaua pe care o alegeti!
Ne cunoastem? Tot in GNLD sunt si eu.Sunt total de acord cu tine, daca nu iti plac produsele, nu crezi in ele, in GNLD nu poti intra.Crinuta si [bonjovi] RayanFara Dumnezeu nimic nu e.Cine se increde in sine, cade rau!Asculta


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -