Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 7 voturi

Moaste de Sfinti Ortodocsi - filmulet


219 raspunsuri la acest subiect

#1
larissa_79

larissa_79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.670 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 14:11

Am gasit un filmulet cu moastele Sfintilor Ortodocsi ( o parte dintre ei).







Doamne ajuta!



Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006)



http://www.flickr.co...s/32393475@N00/



S-o ajutam pe Sonia!

#2
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 14:27

Uaaa sa dea dracii!!!

Cât de zärghit trebuie sa fii ca sa te zgâiesti zbârlit la zgârciurile astea zbârcite!?!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!


#3
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 16:18

Mai Larisa, tu nu mai ai nici o limita? [bang] Ai ajuns sa pui pozele alea infioratoare cu morti si maini de morti pe DC?? Vai de capul bietilor vostri sfinti! :-((

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


#4
eugcem

eugcem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 19:32

quote:
Originally posted by xenocid

Uaaa sa dea dracii!!!

Cât de zärghit trebuie sa fii ca sa te zgâiesti zbârlit la zgârciurile astea zbârcite!?!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!



Nu imi place sa ma bag in discutii care se fac in astfel de termeni, dar mi se pare neadmisibil ca un moderator mai ales sa vorbeasca in felul acesta. Moastele sunt SFINTE pentru ortodocsi si nu mi se pare frumos, normal, uman sa vorbesti astfel. Am vazut persoane care au luat semne de exclamare rosii pentru mult mai putin, pe aici pe forum. Inteleg sa nu intelegi, sa nu iti placa, sa vrei sa iti spui parerea, dar nu in felul acesta...

Pe de alta parte, Larisa tu esti sigura ca tot ce e prezentat in filmuletul acele sunt moaste de sfinti ortodocsi? Eu nu am vazut niciodata astfel descoperite prin bisericile ortodoxe sfintele moastele, asa cum sunt in filmul acela. Mai degraba am vazut un film pe Discovery (sau ceva de genul asta) in care incercau sa gaseasca explicatii pentru mumificarea naturala si in care apareau moaste de sfinti catolici prezentate astfel.

Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006)

#5
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 19:53

Eugenia, atunci cand intram pe taram religios, orice este permis. Venerarea cadavrelor, tortura, uciderea cu sange rece, amenintarile cu focul iadului si pedeapsa vesnica, daramarea propriilor biserici. Orice!
Asta nu inseamna ca, pe un forum public putem pune orice imagine si orice comentariu.
Mie mi se pare ingrozitor de trist sa pretinzi ca iubesti pe cineva si, in numele acestei iubiri, sa-i expui cadavrul dezhumat pe un forum a carui tematica nu e constituita in jurul practicii de venerare a acestora, pe un topic special deschis pentru asta. Ca sa nu mai vorbesc de impresia pe care o lasa imaginile respective.
Daca pentru voi aceste cadavre sunt sfinte, apai respectati-le si nu le mai expuneti pe unde apucati.


Daca voua va plac aceste imagini, daca va plac discutiile care au creat numai tensiuni pe aici (ortodocsi-grozavi, restul- aberanti), v-as sugera sa cereti administratorilor sa va faca un topic numai al vostru, cu parola, in care sa puteti privi ce doriti si discuta dupa placul inimii.
Nu cred ca pe un forum ca DC, ar trebui sa existe usitze care, odata deschise, dau fiori de groaza cititorului.


Daca se mai pun imagini din astea, nu vad de ce cineva, in numele dragostei pentru animale, nu ar pune poze cu cadavrele cainilor ucisi saptamanal pe autostrada Bucuresti-Pitesti.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


#6
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 24 mai 2008 - 03:20

Niciun caine n-a murit pe autostrada Bucuresti-Pitesti!
[Silogismul tau are o premisa adevarata (cainii mor pe autostrazi loviti fiind de masini) dar cealalta este falsa (nu exista autostrada cu pricina [;)]). QED]
In rest te sustin [flo].

#7
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 24 mai 2008 - 14:47

ptiu drake!!!! mai sa fie!!!!
har mie ca nu ma sperii cu una cu doua, dar la noapte....nush ce voi visa!
eu am o mare nedumerire.....FOARTE
cum poate un om inteligent, luminat, cu ceva minte si judecata in cap, din secolul 21 sa se inchine la ceva mort!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! e ILOGIC!!!!! fara sens!!!!
larissa, poate ar trebui sa citesti Biblia mai mult, sa vezi ce spune acolo, care e adevarata inchinare!!!!!! foarte sincer iti spun!!!!


Kari

#8
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 24 mai 2008 - 14:49

la "evaluare subiect" ar trebui sa se mai introduca un paragraf, "infiorator".


KAri

#9
carli1617

carli1617

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 24 mai 2008 - 15:32

Este normal sa nu intelegeti despre ce este vorba numai dintr-un filmulet. Totusi, trupurile acelea sunt sfinte. Conteaza cum arata (de altfel de cele mai multe ori sunt acoperite cu vestminte)? Conteaza ca sunt de foarte mare ajutor celor care cred. Cati oameni nu s-au vindecat de boli inclurabile, cati nu si-au gasit alinare in necazuri dupa ce s-au rugat la sfintele moaste ale unor sfinti. De ce ar fi iscat conflicte intre natiuni niste simple corpuri moarte (asa cum s-a intamplat cu moastele Sfintei Parascheva). Sfintii au fost oameni ca si noi iar sufletele lor sunt acum in bucuria cea vesnica alaturi de Dumnezeu in vreme ce trupurile lor nu putrezesc pentru ca s-au umplut de Duhul Sfant aici, pe pamant, prin asceza. Aceste moaste au parfum de mir iar aspectul lor este ca de ceara. Nu sunt ca niste cadavre descompuse.

De ce sa ne ingrozeasca moartea cand Iisus Hristos a venit sa ne salveze din moarte si sa ne aduca Invierea?

Surpriza este ca, in Iisus Hristos, noi toti suntem chemati sa fim sfinti, iar moartea nu este pentru noi decat o trecere spre Viata Adevarata si Vesnica. La Inviere vom fi chemati cu sufletul dar si cu trupul nostru.



Cu drag,

Carli



Sa ne vindecam iertand

Carte de rugaciuni

Sfaturi

#10
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 24 mai 2008 - 16:58

quote:
Originally posted by denizel

Ai ajuns sa pui pozele alea infioratoare cu morti si maini de morti pe DC?? Vai de capul bietilor vostri sfinti! :-((




asta da mostra de toleranta si respect!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -