Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spitalul EUROCLINIC


148 raspunsuri la acest subiect

#141
flowerbee

flowerbee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.019 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 16:05

Pentru ca, de regula, de programarile drului Herghelegiu se ocupa o anumita domnisoara sau doamna. Dar daca fata de la receptie ti-a facut legatura, inseamna ca ti-a dat-o pe ea.

Eu nu am facut niciodata programare prin receptie, ci printr-un nr de mobil la care raspunde aceasta dra/dna.

Eu m-am mai linistit in legatura cu zvonurile privind faptul ca nu primesc mamici care nasc inainte de 36 s pentru ca m-am interesat si depinde f mult de medic, practic el este cel care decide daca te primeste sau nu, el evaluaeaza riscul. Sunt unii medici care lucreaza numai in Euroclinic si ei au garzi si sunt acolo tot timpul. Alti medici vin doar la consultatii si nu pot asigura permanenta. De asemenea, am aflat ca au si aparate pt ventilatie, in caz ca bebe are probleme (Doamne fereste).

Oricum, eu voi mai vorbi cu medicul meu si cred ca el va decide unde va fi mai bine sa nasc, atat pt siguranta lui bebe, cat si pt siguranta mea.

Bee[gravi]24+[biz]
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

#142
Melek

Melek

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 18:49

Draga ille, ma intristeaza cele povestite de tine. Eu cand am nascut prin cezariana la ei, personalul a fost de vis - mai ales asistentele de la neonatologie (in special dna. Mariana). Au stat dupa mine pana am invatat cum sa`l "pozitionez" pe bebe la san si mi`au dat o tona de sfaturi. Mai mult, am primit si numerele de telefon ale catorva dintre ele, sa le sun in caz ca dau de greu. Am avut extrem de mult de invatat de la ele si am apreciat faptul ca veneau din proprie initiativa, cand era bebe in rezerva cu mine, desi sectia era super plina (aveau pacienti si pe alte etaje ale clinicii). Pacat daca actul medical s`a deteriorat in doar cateva luni....
Sa`ti traiasca bebelusul!

Melek - mama lui [bibe]TUDOR STEFAN [bibe]

#143
ipearina

ipearina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 17 octombrie 2008 - 17:35

Ille, si eu sint surprinsa de ceea ce povestesti! Am nascut prin cezariana, aveam dureri, abia gaseam pozitia de alaptat, mameloane mici, bebe puturos, nu vroia sa suga. M-am chinuit sa-l invat, n-am reusit. O asistenta a venit cu ideea acelor mameloane de plastic, dar mai rau l-a speriat. Cum dadea de tzitzi, cum adormea. [:D] Insa asistentele nu m-au descurajat, ba dimpotriva, m-au incurajat sa-l tot pun la san; mi-au adus si o pompa electrica, scoteam lapte de la mine si il puneam in bieron. Abia acasa, peste 2-3 saptamani de la nastere, a invatat bebe sa suga la tzitzi; asa am scapat de biberon si a fost alaptat pana la aproape un an jumate. [:D]

#144
ille

ille

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 17 octombrie 2008 - 23:43

da, ce sa zic, am avut si eu parte de doua asistente mai dragute (Ileana si Maria) care mi-au sugerat mameloane de silicon, au stat cu mine rabdatoare, una mi-a adus in ultima seara o pompita electrica, dar din pacate nu prea aveam lapte, desi sanii ma dureau si se umflasera.
Ce nu mi-a placut la restul asistentelor a fost ca nici macar nu aveau rabdarea sa imi arate cum sa il tin si ce sa fac.
Una dintre ele intr-o dimineata chiar mi-a sugerat sa stau pe fotoliul din camera si sa il tin la piept ca se intoarce ea in 10 min si ma ajuta sa ma ridic si sa vedem ce mai facem si dusa a fost! Ma durea atat de rau operatia ca abia am reusit sa ma ridic de pe fotoliu dupa 20 min si am apasat pe butonul de help, bineinteles ca a aparut alta asistenta care si ea mi-a promis ca revine si nu a mai revenit, la a treia apasare a venit a treia asistenta si tot asa, dupa vreo ora (eu tot cu speranta ca bebele trage, pt ca se vedea miscarea) a venit a patra care mi l-a luat, usor nervoasa si mi-a spus ca ii da biberon.
Nu mai zic ca medicul neonatolog a aparut abia a treia zi sa imi zica ce e cu bebele.
Oricum povestioare mai sunt dar nu mai continui, poate nu am avut eu nici lapte suficient la inceput si...nici carisma[8D]
Oricum, dupa ce am ajuns acasa, intr-o seara, la vreo 2 zile de la externare, aveam sanii atat de umflati si durerosi si nu mai reuseam sa scot nimic cu pompita, incat a trebuit sa dau fuga la o maternitate sa ma ajute sa scot laptele. Bineinteles ca nu m-am dus la Euroclinic, m-am prezentat la camera de garda a acelui spital, unde m-a intrebat daca am nascut la ei si le-am spus cu rusine ca nu, dar ii rog ma ma primeasca. Am avut fantasticul noroc sa dau de o moasa extraordinara care m-a eliberat, mi-a desfundat canalele si curgea lapticul....ca la tasnitoare :)
Concluzia si sfatul meu referitor la Euroclinic: cere si ti se va da!
Fara sa chem eu dr pediatru, fara sa chem asistentele sa imi dea informatii sau o mana de ajutor, nimeni nu nu aparecu vreo initiativa.


#145
flowerbee

flowerbee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.019 mesaje

Postat 20 octombrie 2008 - 17:21

Ille, e prima data cand aud asa ceva despre EC, insa e bine sa fii pus in garda. La cati bani o sa dau, ma astept la toata atentia posibila si chiar voi cere in mod expres acest lucru: si eu, dar mai ales bebele meu.


Bee[gravi]25+[biz]
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

#146
flowerbee

flowerbee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.019 mesaje

Postat 07 noiembrie 2008 - 11:13

Stiti ceva despre Scoala Parintilor de la Euroclinic? In cei 400 lei, intra si participarea sotului? Sunt utile? Te invata tehnici de alaptare?

Bee[gravi]27+[biz]
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

#147
Melek

Melek

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 10 noiembrie 2008 - 10:55

Am vrut si eu sa particip la aceste cursuri, dar intrucat eu am lucrat pana in luna a 8`a pe la jumatate si sotul este un om ocupat, am realizat ca nu as fi avut timpul necesar sa particip la acele cursuri. In schimb, am citit un pogon de carti de specialitate si - in urma cu 3 ani - l`am crescut (practic) pe finutul meu timp de 2 saptamani (mamica a avut cezariana si nu se putea ridica). Dupa toate aceste "experiente" pot spune ca DEGEABA ai citit si ai mai participat la ingrijirea unui bebe, cand e vorba de BEBE AL TAU, parca nu mai stii nimic la inceput, si apoi instinctul preia controlul si te descurci singurica de minune. Hai ca am luat`o razna... eu cred ca sunt utile, macar ca te linistesti tu si ai senzatia ca esti pregatita [:)]

#148
anacami

anacami

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 10 noiembrie 2008 - 14:42

Buna!

eu am facut unul la Municipal, acum vreo 5 ani..

Parerea mea este ca e bun pt. a te pregati pentru nasterea naturala, considerand ca daca esti informata cu privire la ce ti se intampla treci mai usor peste (chiar era o teorie cum ca frica determina secretia unui hormon care inhiba actiunea unui alt hormon menit sa suprime durerea- ati inteles ideea [:D][alcool]?..)



Ref. la "manipularea" copilului, consider ca experienta este cel mai bun indrumatoar- la inceput ai impresia ca ai doua maini stangi,apoi incet-incet faci totul din instinct.



Cand este vorba de copilul tau,totul se amplifica..teoria e teorie, practica te omoara... [pk]



Spre ex. , am o vecina cu o fetita de 11 luni; este asistenta la un spital de copii (Sectia de Arsi- deci va inchipuiti ce vede si la ce trebuie sa faca fata acolo..), acum este si studenta la Medicina.

Cand a facut fetita ei prima data febra (fara alte simptome) a intrat in panica,nu stia cica ce sa ii faca..ii era frica sa nu fie ceva mai rau, ii era mila sa o vada asa



Ar mai fi problema alaptatului- poti gasi multe materiale si filmulete si pe net..important este sa nu intri in panica la prima problema ivita



Poti sa iti iei si sotul cu tine, pentru responsabilizare si/sau obtinerea certificatului de puericultura (daca are nevoie de el..).

___



In rest, traiasca DCul !!!



mami de Sebastian [bonjovi] si Stefania [bibe]

______



" Life is a journey! Enjoy the trip!"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -