Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

idee afacere


91 raspunsuri la acest subiect

#81
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 03 august 2009 - 20:07

Citat:
citat din mesajul lui amnro

buna, eu as vrea sa-mi fac o casa de moda, in special rochii de seara. problema e ca momentan sunt "legata" in casa cu cele doua fetite. asa ca pentru moment singura varianta ar fi sa fac rochile acasa, la comanda, dar iarasi e cam neplacut ca trebuie sa-mi intre persoane straine in casa. si in final varianta cea mai apreciata ar fi sa fac rochiile si sa le vand in magazine in sistem de consignatie. dar aici m-am blocat. pentru ca nu stiu unde as putea sa le vand. mi-am propus sa merg din magazin in magazin eventual in unirea, titan, obor etc si sa intreb daca primesc rochii in regim de consignatie. dar de vreo doi ani m-am blocat la "mi-am propus". asa ca singura mea consolare este ca am facut rochii pentru toate prietenele. as aprecia orice sugestie pentru vanzarea rochiilor. a, ma mai gandisem la un magazin online dar pare un pic cam improbabil sa cumpere cineva rochii de seara fara sa le probeze.

Depinde mult de cat de multe rochii poti face, daca de exemplu se vinde un model si este nevoie/cerere sa mai faci 7 la fel, in diverse marimi, bineintel;es, poti duce? Sau faci un fel de rochii unicat? Te intreb pentru ca matusa-mea are magazin de haine de seara, si ea are deja clientii ei...ai fi dispusa sa lucrezi in sistem de consignatie, adica atunci cand vinde sa iti dea banii pe ele? Si poti face si pe comanda? Adica in anumite culori, marimi...modele...astept un raspuns, cine stie, poate iese ceva frumos de aici!
A, si inca o chestie: ai niste poze ceva sa vedem cam ce gen de rochii sunt? Ar fi foarte util...
"Trust no one!"[pup]

#82
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 04 august 2009 - 04:16

amnro, eu am un online cu articole pt copii...diverse, de la biberoane la haine...cel mai bine s-au vandut hainele si incaltamintea! da, nici mie nu mi-a venit a crede, caci nu intelegeam de ce ar cumpara cineva ceva pe nv...acum am decis sa ma orientez pe partea asta, sa las in planul 2 restul.
ca sfat: fa-ti un catalog de modele, o plansa de culori, si o grila de dimensiuni pe care sa ti le dea clientul.
gasisem pe e-bay, la chinezi, rochii de ocazie/mireasa, unde aveau un tabel cu poze pt masuratori. erau foarte exacte, asa ca eventualele erori cred ca nu erau prea mari.

sper ca nu e o problema ca pun link-ul aici, daca e ceva rog moderatorii sa-l stearga:
http://cgi.ebay.com/...id=p3286.c0.m14

in partea de jos a paginii se afla tabelul de care ziceam


Practic nu ai nevoie de un e-shop (care e mai scump), ci de un site de prezentare, care sa cuprinda modelele si un formular de comanda, unde clientul sa treaca datele cerute.
Apoi, o buna optimizare pt google, asta fiind secretul succesului la afacerile on line. plus alegerea numelui domeniului, care sa reflecte ce contine acel site... daca ai nevoie de cineva sa te ajute cu siteul, in caz ca te hotarasti, poti sa-mi dai un pm sa te pun in legatura cu baiatul care se ocupa de siteurile mele.

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"




#83
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 05 august 2009 - 00:55

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Citat:
citat din mesajul lui amnro

buna, eu as vrea sa-mi fac o casa de moda, in special rochii de seara. problema e ca momentan sunt "legata" in casa cu cele doua fetite. asa ca pentru moment singura varianta ar fi sa fac rochile acasa, la comanda, dar iarasi e cam neplacut ca trebuie sa-mi intre persoane straine in casa. si in final varianta cea mai apreciata ar fi sa fac rochiile si sa le vand in magazine in sistem de consignatie. dar aici m-am blocat. pentru ca nu stiu unde as putea sa le vand. mi-am propus sa merg din magazin in magazin eventual in unirea, titan, obor etc si sa intreb daca primesc rochii in regim de consignatie. dar de vreo doi ani m-am blocat la "mi-am propus". asa ca singura mea consolare este ca am facut rochii pentru toate prietenele. as aprecia orice sugestie pentru vanzarea rochiilor. a, ma mai gandisem la un magazin online dar pare un pic cam improbabil sa cumpere cineva rochii de seara fara sa le probeze.

Depinde mult de cat de multe rochii poti face, daca de exemplu se vinde un model si este nevoie/cerere sa mai faci 7 la fel, in diverse marimi, bineintel;es, poti duce? Sau faci un fel de rochii unicat? Te intreb pentru ca matusa-mea are magazin de haine de seara, si ea are deja clientii ei...ai fi dispusa sa lucrezi in sistem de consignatie, adica atunci cand vinde sa iti dea banii pe ele? Si poti face si pe comanda? Adica in anumite culori, marimi...modele...astept un raspuns, cine stie, poate iese ceva frumos de aici!
A, si inca o chestie: ai niste poze ceva sa vedem cam ce gen de rochii sunt? Ar fi foarte util...
"Trust no one!"[pup]


Si eu am cumnata mea care are 2 magazine si in unul din ele ti-ar putea baga rochiile. Este foarte bine cotat si rochii de ocazie in el ar fi foate bine venite.Oricum, cam asta e linia magazinului.Da un semn daca esti interesata. Ar fi bine pentru ambele parti.

#84
amnro

amnro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 05 august 2009 - 20:14

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Citat:
citat din mesajul lui amnro

buna, eu as vrea sa-mi fac o casa de moda, in special rochii de seara. problema e ca momentan sunt "legata" in casa cu cele doua fetite. asa ca pentru moment singura varianta ar fi sa fac rochile acasa, la comanda, dar iarasi e cam neplacut ca trebuie sa-mi intre persoane straine in casa. si in final varianta cea mai apreciata ar fi sa fac rochiile si sa le vand in magazine in sistem de consignatie. dar aici m-am blocat. pentru ca nu stiu unde as putea sa le vand. mi-am propus sa merg din magazin in magazin eventual in unirea, titan, obor etc si sa intreb daca primesc rochii in regim de consignatie. dar de vreo doi ani m-am blocat la "mi-am propus". asa ca singura mea consolare este ca am facut rochii pentru toate prietenele. as aprecia orice sugestie pentru vanzarea rochiilor. a, ma mai gandisem la un magazin online dar pare un pic cam improbabil sa cumpere cineva rochii de seara fara sa le probeze.

Depinde mult de cat de multe rochii poti face, daca de exemplu se vinde un model si este nevoie/cerere sa mai faci 7 la fel, in diverse marimi, bineintel;es, poti duce? Sau faci un fel de rochii unicat? Te intreb pentru ca matusa-mea are magazin de haine de seara, si ea are deja clientii ei...ai fi dispusa sa lucrezi in sistem de consignatie, adica atunci cand vinde sa iti dea banii pe ele? Si poti face si pe comanda? Adica in anumite culori, marimi...modele...astept un raspuns, cine stie, poate iese ceva frumos de aici!
A, si inca o chestie: ai niste poze ceva sa vedem cam ce gen de rochii sunt? Ar fi foarte util...
"Trust no one!"[pup]


Eu pana acum am facut rochii strict la comanda, adica ce dorea clienta. Dar pentru ca avand doi copii mici e destul de dificil sa mai chem clientele acasa, si pentru ca inca nu sunt in postura sa inchiriez un sediu pt afacerea asta, m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa fac rochii si sa le vand in regim de consignatie. adica, cum spuneai si tu, cu banii la vanzare. Asa ca daca matusa ta ar dori o colaborare ar fi super. O sa caut si niste poze sa-ti arat ce am facut, cu mentiunea ca au fost modelele clientelor (cum sa fac cu pozele, ti le trimit pe mail sau sa le pun aici?). Astept un mesaj de la tine.

#85
amnro

amnro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 05 august 2009 - 20:16

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Citat:
citat din mesajul lui amnro

buna, eu as vrea sa-mi fac o casa de moda, in special rochii de seara. problema e ca momentan sunt "legata" in casa cu cele doua fetite. asa ca pentru moment singura varianta ar fi sa fac rochile acasa, la comanda, dar iarasi e cam neplacut ca trebuie sa-mi intre persoane straine in casa. si in final varianta cea mai apreciata ar fi sa fac rochiile si sa le vand in magazine in sistem de consignatie. dar aici m-am blocat. pentru ca nu stiu unde as putea sa le vand. mi-am propus sa merg din magazin in magazin eventual in unirea, titan, obor etc si sa intreb daca primesc rochii in regim de consignatie. dar de vreo doi ani m-am blocat la "mi-am propus". asa ca singura mea consolare este ca am facut rochii pentru toate prietenele. as aprecia orice sugestie pentru vanzarea rochiilor. a, ma mai gandisem la un magazin online dar pare un pic cam improbabil sa cumpere cineva rochii de seara fara sa le probeze.

Depinde mult de cat de multe rochii poti face, daca de exemplu se vinde un model si este nevoie/cerere sa mai faci 7 la fel, in diverse marimi, bineintel;es, poti duce? Sau faci un fel de rochii unicat? Te intreb pentru ca matusa-mea are magazin de haine de seara, si ea are deja clientii ei...ai fi dispusa sa lucrezi in sistem de consignatie, adica atunci cand vinde sa iti dea banii pe ele? Si poti face si pe comanda? Adica in anumite culori, marimi...modele...astept un raspuns, cine stie, poate iese ceva frumos de aici!
A, si inca o chestie: ai niste poze ceva sa vedem cam ce gen de rochii sunt? Ar fi foarte util...
"Trust no one!"[pup]


Si eu am cumnata mea care are 2 magazine si in unul din ele ti-ar putea baga rochiile. Este foarte bine cotat si rochii de ocazie in el ar fi foate bine venite.Oricum, cam asta e linia magazinului.Da un semn daca esti interesata. Ar fi bine pentru ambele parti.


ma bucur tare mult ca am primit atatea mesaje, ma intreb ce nu m-oi fi gandit mai devreme sa deschid un post aici pe tema asta...dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Asa ca ... sunt deschisa la orice variante si magazin, si consignatie , am si site-ul facut mai trebuie sa rezolv cu domeniul, pe care il am deja dar nu e activat.

Asa ca astept detalii. Eu as putea sa ma apuc sa fac cateva rochii (desi poate ar fi bine sa ne sfatuim inainte despre modele, marimi etc?) Poate vorbim pe PM sau pe mail.


#86
kid

kid

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.183 mesaje

Postat 06 august 2009 - 16:55

Am gasit cateva articole cu idei bune de afaceri aici, poate gasiti ceva interesant.







Teodora, [mamica] de [bonjovi] Vladut (15.05.2007)





Si noi in albumul de ratuste ->>> ki2 & ki2 [pk]







Vreau sa nu mai fiu diferit!




[am]Bazar pentru Mihaita[flo] [comoara]

[am]Bazar pentru Bogdan[flo] [comoara]

[am]Bazar pentru Sebi[flo] [comoara]

[am]Bazar pentru Ema[flo] [comoara]

#87
ardeleanu

ardeleanu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 07 august 2009 - 11:51

buna.o idee de afacere este vanzarea perdelelor,metrajelor scumpe,a tapetului,corpuri sofisticate de iluminat...intr-adevar,pe criza asta mai nimic nu este sigur,insa va pot spune ca asa ceva se vinde.omul poate nu mai are bani sa isi cumpere o casa noua,insa de renovat sau schimbat putin prin ea se gaseste.eu am o firma de montaj tapet si pot spune ca tapetul si perdelele in ton se vand.spor la idei!

http://good-times.we...tm_medium=email

#88
ardeleanu

ardeleanu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 07 august 2009 - 11:52

as mai face un centru pentru copii,unde sa primesca lectii de inot,tenis,dansuri,pictura,muzica.bineinteles asta inseamna costuri foarte mari,dar cred ca ar merge.orice parinte vrea sa isi duca copilul sa invete multe.

http://good-times.we...tm_medium=email

#89
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 08 august 2009 - 00:49

Amnro, ti-am trimis cateva PM-uri. Da-mi un semn te rog cand ai vreme!


#90
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 12 august 2009 - 12:18

amnro, pune linkul catre poze aici sa vedem si noi rochiile. Daca ne place, poate iti comandam ceva.[:)]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Vara 2009


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -