Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

copii deranjanti...?


192 raspunsuri la acest subiect

#11
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 22:43

sabina,
sau altfel spus, alt copil nu aveti??

Eu nu i-as schimba pe ai mei pt tot aurul din lume!!!
Si cred ca mai sunt si altii!!

Kari



#12
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 23:09

Pt. ca ati pus-o la zid pe Pisigri o sa incep spunand ca sunt mama de 15 ani,deci am experienta cu carul.
Am aceeasi problema ca si ea.Exista din ce in ce mai multi copii prost educati.Nu e problema mea ca parintii nu au timp sau nu stiu sa-si educe copiii.La asta trebuia sa se gandeasca inainte de a face copil.
Acum ma intreb de ce fata mea nu s-a dat cu fundul de pamant niciodata,pt. nimic?de ce fata mea nu sarea in toate directiile in tren,in magazin,pe strada si de ce azi oriunde ma duc si se vorbeste despre ea primesc numai laude?
Raspuns:
Pt. ca atunci cand am hotarat ca vreau copil prima data m-am gandit cum voi face fata,daca am timp suficient pt. ea si am inceput sa invat pur si simplu tehnici de educare.Am renuntat la multe vise si la ani in care puteam sa-mi construiesc o cariera pt. a da lumii un copil extraordinar(fara lipsa de modestie)Azi au inceput sa apara rezultatele celor 15 ani de adevarat parinte si sunt un parinte fericit.
Mai ganditi-va putin cand puneti niste oameni la zid numai pt. ca asteapta sa vada un copil educat.E mai comod sa zici "ea e defecta" decat sa recunoasteti ca tot ce a spus ea nu se incadreaza in limitele unui comportament normal.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#13
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 23:25

draga Alina, sunt convinsa ca ai un copil exceptional.La fel am si eu.Am o mandrete de fata pe care mi-o lauda toata lumea.

De la oamenii de pe strada care pica in fund cand o vad cat de frumoasa e, (http://www.fotomozai...eg=0&idstory=52) pana la personalul gradintei care o considera model de inteligenta si cumintenie.



Si cu toate astea cand e obosita face crize de nervi,si se razbuna pe noi parintii.

Eu nu cred ca un copil de peste 8 ani sa zicem face tot ce a descris pisigri.

Asta fac copii MICI, care au lumea lor si limitele lor.



Pisigri, pana "gasesti alt glob", iti urez cultivarea empatiei. Pune-te in piela copilasilor respectivi, si simte mai multa iubire fata de semenii tai :)






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#14
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 23:36

quote:
Originally posted by alinaxeni

sunt mama de 15 ani,deci am experienta cu carul.
Nu e problema mea ca parintii nu au timp sau nu stiu sa-si educe copiii.La asta trebuia sa se gandeasca inainte de a face copil.
Acum ma intreb de ce fata mea nu s-a dat cu fundul de pamant niciodata,pt. nimic?de ce fata mea nu sarea in toate directiile in tren,in magazin,pe strada si de ce azi oriunde ma duc si se vorbeste despre ea primesc numai laude?
Raspuns:
Azi au inceput sa apara rezultatele celor 15 ani de adevarat parinte si sunt un parinte fericit.
Mai ganditi-va putin cand puneti niste oameni la zid numai pt. ca asteapta sa vada un copil educat.E mai comod sa zici "ea e defecta" decat sa recunoasteti ca tot ce a spus ea nu se incadreaza in limitele unui comportament normal.




Da-mi voie sa iti spun ca a creste un singur copil nu inseamna experienta cu carul. Un singur copil inseamna o singura personalitate, un singur exemplu. Experienta cu carul o pot avea parinti cu mai multi copii, o invatatoare, o educatoare. Dar daca tu consideri suficienta experienta ta, sunt mai mult decat doritoare sa imi impartasesti din tehnicile de educare ale copiilor needucati care sar in tren si nu stau 3 ore nemiscati intr-un scaun. Tare as fi curioasa, nu de alta,, dar se pare ca eu am fost un astfel de copil "perfect" si sincer cunosc si "tehnica de educare" atunci cand nu stateam asa.

Nu cred ca a spus cineva ca Pisigri e defecta, dar exact asta spui tu despre toti copiii care nu se comporta asa cum vor adultii sau cei din jurul lor. Cu toate acestea, prefer un copil "defect" din punctul de vedere al celor care nu au copii sau le pretind sa fie altfel decat este posibil varstei lor, dar cu cu sanse cel putin egale cu ale unui copil asa zis "educat" de a deveni un adult normal, fericit si realizat, decat un copil "perfect" care sa devina un adult lipsit de incredere, timorat si vulnerabil.

Pana una alta, din partea unei mame de copil "defect", iti doresc mult succes in perioada adolescentei! [;)]

Rox [gravi] 23+[baietel]
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)



#15
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 23:42

Personal cred ca sint prea putini copii in ziua de azi care urla, fac sotii, se alearga prin magazine, prea putini copii in restaurante si pe strada si in copaci. Prea multi copii se comporta "social" sint prea preocupati de linistea si echilibrul celorlalti de la invatatoare pina la vecinul de la 3.

Si mai cred ca nici un alt popor nu priveste cu atita intoleranta virstele cele mici.

In Romania, copiii sint abandonati, nu au voie in restaurante sau sa se joace afara intre 2 si 4, sint plezniti cind scapa covrigul si cind claxonul de la bicicleta trezeste pisica cuiva, zgomotul cel mai urit e considerat plinsetul unui copil, sint batuti pe strada si nimeni nu ia atitudine.

Citesc o carte despre copilarie si metodele de educatie traditionala in citeva tari civilizate (vestice si Japonia) de pe glob. In nici una dintre tarile mentionate in carte copilul nu e mai putin respectat ca in Romania.

Si ca sa raspund la intrebare, pisigri, copiii nu pot fi dati "mai incet" sau pe "mute" de fiecare data cind treci tu sau catelul tau, iar intr-un mediu social ne tot "deranjam" unii pe altii,

A





L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#16
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 23:52

quote:
Originally posted by Andrada

Citesc o carte despre copilarie si metodele de educatie traditionala in citeva tari civilizate (vestice si Japonia) de pe glob.





Ce carte? Ce carte? Zi-mi si mie, pliiiiz![flo]


Alina

#17
simply

simply

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 23:56

adevarul e ca sunt multi copii needucati[biz]va suparatati sau nu:)
Si eu am copil mic si nu sta locului o clipa, of Doamne cata energie are,... de teama ca deranjeaza nici nu merg in restaurante cu el sau in locuri unde ar putea deranja prea tare si pe altii mai sensibili:)
O inteleg pe Pisigri intr-un fel ca e obosita de copii, insa ii acord circumstante ca nu ii are:) inca!!! sa se bucure si sa se relaxeze ca inca nu ii are, deoarece atunci cand vor venii pe lume sunt convinsa ca isi va schimba parerea total.

#18
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 00:04

quote:
Originally posted by copiloi
quote:
Originally posted by AndradaCitesc o carte despre copilarie si metodele de educatie traditionala in citeva tari civilizate (vestice si Japonia) de pe glob.
Ce carte? Ce carte? Zi-mi si mie, pliiiiz![flo]Alina
O gasesti si online la National Academy Press:International Comparative Studies in EducationAL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu

#19
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 00:18

Merci![flo]



Alina

#20
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 00:18

Alinaxeni, deci a vorbi cu copilul tau intr-un restaurant-altceva decit filosofie, e comportament anormal? Plinsul copilului meu intr-un loc public deranjeaza? Daca obraznicul meu copil face bau la ciinele respectabilei doamne de mai sus, il pun la zid? Prin mesajul tau acuzi toate mamele ai caror copii pling, tipa, alearga, deranjeaza- de nepasare, de lipsa de preocupare fata de copiii lor. Tu ti-ai sacrificat cariera si copilul tau nu s-a dat niciodata cu fundul de pamint, n-a vorbit tare, n-a spart un geam, n-a mincat corcoduse din pomul vecinilor, n-a speriat ciinii, n-a vijiit masinutele. Felicitari! Dar experienta cu copiii nu ai, ai un experiment cu fiica ta, un model dupa cartile pe care le-ai citit. Nu te ironizez. Ai dat lumii un om extraordinar. Eu si mamele din jur vom da lumii alti oameni extraordinari, altfel decit fiica ta, ca nu sintem robotei. Nu apar proasta crestere, nu spun ca trebuie sa-i permiti copilului orice, dar niciunul dintre exemplele date de initiatoarea topicului nu sint dovezi de proasta crestere. Sint numai dovezi ca sintem intoleranti cu tot ce iese din "normalitatea" noastra, ca ne enerveaza o mama care vorbeste cu copilul ei, ca plinsetele ne deranjeaza karma, ca facem un subiect despre cit de rau de deranjeaza copiii in restaurante sau pe strada si cum ar trebui sa fie spatii speciale in care brutele astea mici si zgomotoase sa nu intre (evident nu copilul tau si alti citiva perfecti de genul copiilor care nu pling niciodata!). Nu vorbim despre mitocania barbatilor care urineaza pe strada, care-si baga organul undeva la trei cuvinte pronuntate, care scuipa la doi pasi, nu vorbim nici despre toate cucoanele simandicoase care put a transpiratie amestecata cu parfum, pe noi ne deranjeaza copiii care pling! Trist rau de tot!


Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Timpul trece, emoÈ›iile cresc

    DeeliaElena
    - Ieri, 18:56

  • Trimestrul 3 sarcina

    ElenaN96
    - Ieri, 07:08

  • Sarcina

    teg
    - iun 19 2024 21:30

  • Vise in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - iun 19 2024 13:34

  • Saptaman 27 si "efectul de cuib"

    DeeliaElena
    - iun 19 2024 12:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -