Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)


154 raspunsuri la acest subiect

#131
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 04 septembrie 2005 - 18:41

Irina, te rog mult, fa abstractie de cuvintele mele si ia-le in consideratie numai pe cele ale preotului.

quote:
Elena, cred ca un preot priceput o sa-i dea fiecaruia cit poate duce, adica sfatul cel mai bun.

Amuleta, exact asa cred si eu.

#132
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 septembrie 2005 - 19:08

quote:
Originally posted by Elena
Irina, te rog mult, fa abstractie de cuvintele mele si ia-le in consideratie numai pe cele ale preotului.
Nu se poate,fiindca raspunsul sau e in contextul scrisorii tale.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#133
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 septembrie 2005 - 23:45

m-am intoooooors!!!





ftele, va povstesc eu maine, acu sunt finito, maine e prima zi de gradi pt Sofia....



in rest...suntem bine.







mai...Saramago mi-a placut f mult ca scriitor, nu dati, va rog.

eu cred ca isi doreste mult sa creada.

gata, o culc






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#134
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 septembrie 2005 - 23:51

Sabinelule,bine ai revenit![bis][bis][bis]Abia astept sa ne povestesti noutatile.[il]Doamne ajuta pentru maine![pup]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#135
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 01:18

inca una,ma culc si eu, in sfarsit.

am descoperit ieri la mare ca o prietena de-a mea e fetita despre al carei botez povesteste Steinhardt(pag 358, Domnica)



bunicu ei avea veri care erau veri cu NS.












Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#136
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 01:31

quote:
Originally posted by irina.c.
Parintele a dat un sfat ca pentru tine:adica,vazand cu ce usurinta te smintesti,nu a incercat sa apere pe cuviosul Paisie,ci te-a indrumat spre un preot de mir


Ma scuzati, ca io iar nu pricep[:D]. Adica daca Elena nu se smintea cu "atata" usurinta, ce sa inteleg, ca parintele il apara pe cuviosul Paisie si in felul asta enunta o parere diametral opusa celei pe care a enuntat-o, considerand ca ba nu, e bine sa ascultam ce zice parintele Paisie chiar daca e calugar?

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#137
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 04:22

quote:
Originally posted by Sabina

m-am intoooooors!!!


heeei, bine ai venit!! [pup]vezi ca dupa intalnirea voastra s-a lasat cu inimi frante (Ileeee[:-)))]), sper ca Sofia e okay din punctul asta de vedere :-)

si mai vezi/vedeti ca nu mai am YM si YMail,temporar, ca mi-am schimbat compu si parolele erau salvate pe ala vechi. mai dureaza nitel pana mi le aduc aminte (daca!) si pana instalez YM pe asta nou. asta ca sa nu ma dati dezertoare de ce nu mai apar pe nicaieri.

#138
mate

mate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 06:17

Fetelor lamuriti-ma si pe mine,la subiectul despre fetele musulmane v-ati declarat indignate de batic,feregea,tratamentul aplicat sotziei in islam,inegalitatea in drepturi intre barbat si femeie plus o mie si unul de alte chestii revoltatoare cu adevarat care fac din aceasta religie una de oprimare a femeii in general.De acord???
Uite ca citesc acum linkul catre interviul cu acest calugar Paisie care indeamna la rabdare din partea femeii abuzate de sotz,deci cu alte cuvinte in mintea lui femeia ar trebui sa rabde tot din dragoste pentru familie si dorinta de a tine familia unita,nici pe departe sa aspire la o viata mai buna departe de un sotz tiranic care ii face viata amara.
Conchita,tu parca erai una dintre aparatoarele cele mai inversunate a femeii(vorbesc la acel subiect despre musulmance) aici vad va evitzi sa-ti spui parerea,oare de ce...

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

#139
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 07:18

O sa-ti raspune eu, Mate, desi nu sint cea mai dusa la biserica : in viziunea crestina, mantuirea sufletului nu se poate impune. Valoarea ei consta tocmai in libera asumare a drumului. Nu esti pedepsit de autoritatea umana daca nu te supui ritualului, are cine sa te pedepseasca, la venirea vremii.
Citatul respectiv reflecta viziunea unui calugar asupra problemei, daca intrebi un preot obisnuit (de mir, cum se spune) este foarte probabil ca raspunsul va varia in functie de situatia particulara a femeii. Mai mult, indiferent ce zice chiar patriarhul si de ce scrie in Biblie, femeia este libera ca pasarea cerului sa faca asa cum crede ca-i mai bine pentru ea si la sfirsit va fi primita in biserica cu aceeasi dragoste.
Era un calugar demult, care a stat peste doua sute de zile pe un stilp, ca sa se mantuiasca. Si cica s-a si mantuit, in felul asta ciudat. Cam asa-i si cu mucenicia in casatorie. Pentru mine ar fi cam ca statul ala pe stilp dar pentru unele femei poate ca este o cale, atita vreme cit nu e impusa, ci liber asumata.

#140
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 07:41

Amuleta[flo], sint de acord cu ceea ce ai spus despre judecata lumeasca, insa cred ca postarea lui Mate viza altceva. Viza faptul ca la topicul cu musulmancele lumea s-a revoltat si le-a considerat pe fetele care dadeau ascultare barbatilor lor spalate pe creier - intelegi ideea. Iar acum ne reintalnim aici, si vedem ca aceleasi persoane, unele dintre ele, pretind ca acelasi principiu "la noi" nu mai e catusi de putin spalare pe creier, ci asa e crestineste. Deci?

_________________________________
In God we trust, all others bring data.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -