Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoli bune in Bucuresti - Tineretului?


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Kiara

Kiara
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 aprilie 2007 - 19:54

Poate cineva sa recomande o scoala buna in Bucuresti? Eventual in zona Tineretului? Daca da, spuneti-mi va rog si de ce!

De asemeni, va rog spuneti-mi cum se procedeaza la inscrierea unui copil la scoala? Care sunt etapele de parcurs? Care sunt documentele necesare?

Am auzit ca trebuie sa mergi sa "discuti" ( a se intelege cu plocon) la directoare inca din Octombrie... Este adeverat? Care ar fi "subiectul discutiei"? (un buchet cu flori / bani / cosmetice/ altceva?)

Va multumesc pentru raspunsuri.

#2
Chan

Chan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 22 aprilie 2007 - 03:50

O scoala buna este scoala 79, se afla in apropiere de Unirea, langa circa 14 politie, in curte cu liceul Creanga.
Elevii din scoala au rezultate bune la concursuri si examene, in scoala exista disciplina, au profesori buni, directoare tinere si cu dorinta de a face lucruri bune. Si la aceasta scoala este loc de mai bine (mult..) ca in tot invatamantul romanesc.
Nu mai tin minte exact dar parca ne-au trebuit urmatoarele doc.: copie dupa certificatul de nastere, fisa de evaluare de la gradinita, copii dupa cartile de identitate ale noastre (parintii) si am completat la scoala o cerere tip.
Trebuie, daca vrei sa fi sigura ca gasesti un loc, sa mergi sa vorbesti inca din octombrie deorece zona in care se afla scoala este o zona tanara, cu multi copii si presiunea pe scoala este foarte mare. De la inspectorat nu le aproba decat un anumit numar de clase. Anul trecut, am auzit ca ar fi fost de doua ori mai multe cereri decat locuri.
Cel mai bine ar fi sa mergi la sfarsitul acestui an scolar (daca copilul nu intra anul acesta la scoala), sa intrebi care sunt invatatoarele care termina cu clasele a IV-a si sa mergi sa vorbesti cu una din ele. Pentru anul scolar 2007-2008 este deja cam tarziu...
Oricum, pentru clasele I - IV exista invatatoare bune (cel putin una, doua pe serie) cam in fiecare scoala. Problema apare la clasele V - VIII cand nu prea se mai face carte si cand este important sa fie o scoala cu profesori buni.

#3
Kiara

Kiara
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 mai 2007 - 20:54

multumesc mult de raspun s si informatii. Am o mare intrebare/problema: noi locuim in zona dar in buletin avem alta adresa (din alt sector). Este asta vreun impediment de a ocupa un loc la scoala 79????

#4
Chan

Chan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 15 mai 2007 - 01:22

Nu, nu cred ca este un impediment.
Stiu ca au prioritate copiii care mai au frati/surori in scoala.



#5
PurSiSimplu

PurSiSimplu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 noiembrie 2022 - 09:51

Este un subiect inepuizabil acesta: scoli bune din Bucuresti. N ar fi rau ca tema sa se discute mai mult. Din fapte reale, ca sa zic asa. Si sa nu ne raportam musai la cum arata scoala (e important si acest lucru), ci la cat sfinteste omul (dascalul) locul! Va spun eu una slaba: 193/Orizont! Gimnaziul se vrea a fi un "Oxfort", dar toate acestea pe munca asidua a copilului si pe buzunarul parintilor care baga in ei meditatii. Da, nu putem face minuni in clase in care exista peste 30 de copii. De acord, insa se simte o nevoie acuta de pregatire-n plus inca de la clase mici pt ca totul e stufos, exagerat, iar pretentiile cat Casa Poporului. Ah, si se merge pe principiul "copilul trebuie sa fie bun la tot", iar notele de 7,8 sunt rusinoase...Profesori subiectivi, aer medieval, energie proasta si o directoare comunista, inchistata!

succes!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -