Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarcină sau altă afecțiune?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
AlCh

AlCh
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 iulie 2023 - 13:10

Bună ziua!

 

Mă bucur enorm că am aflat de această comunitate și sper să beneficiez și eu de ajutorul și experiența voastră.

 

Am un ciclul menstrual regulat de când mă știu, la 31 de zile. Ultimele menstruații pe 3 luni au fost în data de 30 (martie, aprilie, mai). În 30 Mai am avut prima zi a ultimei menstruații, care a durat 4 zile (până în 2 iunie) - perfect normal și obișnuit.

 

În 4 și 5 iunie am avut contact sexual neprotejat cu partenerul meu, fără intenția de a rămâne însărcinată la acel moment. Conform calculelor perioadei fertile, aceasta ar fi trebuit să aibă loc în intervalul 12-18 iunie. Nu am mai avut contact sexual neprotejat în perioada fertilă, până în 25 iunie.

 

În jurul zilelor de 19-20 au început niște dureri ascuțite și continue în ovarul stâng, destul de deranjante și pe parcursul a 3 zile, după care au dispărut brusc. Am presupus că este o ovulație întârziată.

 

Menționez că la ultimul control mi s-a spus și că am sindromul ovarelor polichistice pe ovarul stâng, dar atâta timp cât menstruația este regulată, nu ar trebui să am niciun fel de problemă și nu necesită tratament.

 

Nu am avut alte simptome, scurgerile au fost normale, obișnuite, slabe cantitativ și fără miros, nu am sesizat alte dureri sau posibile simptome premenstruale sau chiar ale unei posibile sarcini.

 

Următoarea menstruație trebuia să vină pe 30 iunie, deci am o întârziere de 4 zile. Pe 1 iulie am avut un spotting maroniu (extrem de slab - o picătură) și am presupus că este menstruația - care nu a venit, sau o mică rană probabil datorată epilării din aceeași zi. Apoi au apărut niște arsuri gastrice care persistă după ce mănânc (nu am avut niciodată probleme) și uneori bufeuri. De asemenea, ovarul stâng care prezenta durere pare să fie puțin umflat și crescut în volum față de cel drept, observabil cu ochiul liber.

 

Nu am alte senzații, nu mă simt însărcinată, și bănuiesc că ar putea fi vorba de un chist sau vreo dereglare hormonală pe bază de stres (lucrez foarte mult și am un program extrem de încărcat în această perioadă), dar iau în calcul și o posibilă sarcină-surpriză.

 

Ce părere aveți? Am o programare la un control ginecologic (dar am reușit să o fac abia peste o săptămână și jumătate), iar un test de sarcină mi-e frică să fac, aș mai amâna puțin verdictul.  [:D]

 

Mă gândesc și la varianta în care sunt însărcinată, cum aș putea să-i dau vestea partenerului meu? Nu cred că este pregătit, nici eu nu sunt, cu toate că lucrurile dintre noi se întâmplă asumat și avem un sprijin și un context prielnic pentru acest posibil viitor bebeluș. Suntem 2 oameni maturi și cred că putem gestiona și această surpriză.

 

Am nevoie de părerea și îndrumarea voastră. Vă mulțumesc! [flo]

 



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 05 iulie 2023 - 09:08

Sa fie cum va doriti voi !

 

Pana atunci poti face analiza de sange betahcg si asa afli sigur daca esti sau nu insarcinata. Daca "scapi" recomand sa folosesti metode cotnraceptive sa nu mai stai cu asa stres aiurea.



#3
roxanaboieru11

roxanaboieru11
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 iulie 2023 - 12:20

Eu cred ca sunt destul de multe schimbari fiziologice ca sa iti poti da seama fara un control. In orice caz, ar trebui tratat si acest sindrom al ovarelor polichistice, dar daca este o sarcina va trebui urmarita cu grija.

Pot doar sa ti recomand dr meu, un dr exceptional, care m-a ajutat si pe mine in aceleasi situatii, dr. Silviu Istoc. E important sa poti apela cu incredere in dr tau ori de cate ori este necesar. Si, stim toate ca este necesar destul de des :)



#4
gsolvehik

gsolvehik
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 noiembrie 2023 - 03:35

Deși sarcina mea este în a 21-a săptămână, nu am mai văzut niciodată o ecografie 4D la o sarcina atât de

doodle jump

mică. Este ciudat pentru mine, deoarece, în ciuda faptului că este

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -