Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim astazi? Cap.106


835 raspunsuri la acest subiect

#111
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 27 mai 2023 - 16:58

Buna idee, dar ai varza ca in Romania?  .
Da, e peste tot in magazine, cumpăr si o rădăcina de hrean.. pun niște bobițe de muștar, mărar uscat, sare  si o las o garaj sa se facă.

L am disperat pe William cu “ facaciunile “ noastre.



#112
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 29 mai 2023 - 07:59

Si iar e luni [bis]

 

Am reusit sa gatesc sambata de toate pt toti: 6 caserole de racituri, supa de pui (din legume am facut salata de boeuf), snitele de porc si pui, zucchini, conopida, vanata - pane, niste ficatei cu usturoi; care se vor manca cu cartofi noi trasi la tigaie, orez, ciuperci sote` sau cartofi dulci. Desert am facut chec cu niste visine ofilite de prin congelator, nuca si ciocolata alba.



#113
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 29 mai 2023 - 19:15

Am facut in weekend ciorba de sfecla, cu cartofi si legume, dreasa cu smantana. Si un pilaf scazut cu doua pulpe de pui. Ne ajung felurile astea 2-3 zile.

 

Am niste capsuni si rubarba, vreau sa fac un "compote", cum ii zice aici, un gen de gem mai lichid si cu foarte putin dulce, cred ca pun sirop de artar.

 

Apoi cred ca iau un pui rotisat la care fac garnituri de legume verzi, cartofi noi si resturile le transform in salata, cu telina sau maioneza.



#114
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 05:04

Mi-am scos o măsea , trăiesc cu piure, crema de vanilie… maine poate o supa crema .

azi sotul a făcut chiftelute, William care nu maninca prăjeli a gustat una dar si a făcut bbq de pui la prinz si de vita la dinner . 
Maine isi face carne tocata de vita pt burrito. 



#115
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 09:54

Szi,

fantastic meniul, ca deobicei. Mie pofta de racituri, dar nu le gatesc decat cand e rece afara. 
 

Azi o supa de legume cu ou si chiftele de linte. 



#116
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 09:56

Eu raciturile le fac oricand e cerere pt ca pun gelatina, merg la sigur, nu ma risc.  [:-)))]

 

Ce bine suna chiftelele alea ! Nu scrii te rog reteta ( ce fel de linte si cum o prepari, multumesc [flo] ).



#117
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 13:41

Szy,

 

nu stiu daca reteta mea e vreo referinta. Am pus doua cani linte la fiert, dupa scurs apa si pasat. (am facut mai demult si cu linte nefiarta, doar inmuiata si nu mi-au placut, mi s-au parut tare crude) .

La compozitie adaugat : morcovi rasi, o ceapa, sare , piper, 2-3lg pesmet, 2 lg faina.
Le am lasat la frigider sa absoarba faina. Date prin faina, inainte de a le praji. 

Problema e ca mi s-au parut putzin sfaramicioase si ca inghit destul ulei la prajeala.

La gust sunt super.  [:D]

 

cu raciturile, nu mie frica de inchegat, doar cand e cald n-as manca decat salata de rosii cu feta. asta mai mult a aperitiv de craciun aduce.  [aerob]



#118
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 17:46

Si eu fac racituri doar iarna, si prin traditie dar si pentru ca fierb mult, multa caldura si abur in bucatarie. Am descoperit in schimb piftii la caserola la magazinul moldovenesc, de pui sau de vita, iau cateodata una de pofta.

 

Azi nu am felul doi, sa vad ce cumpar, ori pui rotisat (fiu-meu nu e prea amator de pui), ori niste cabanos.

 

Suna bine chiftelele de linte, Judoka, chiar cautam retete cu linte, e foarte recomandata diabeticilor. Cred ca le incerc si eu, dar la cuptor. Nu mai fac demult feluri prajite in ulei, foarte rar doar snitele de pui, ca la cuptor nu ies tocmai grozav.



#119
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 18:07

Ca tot veni vorba de magazine moldovenesti( nici nu stiam de ele) dar mi-a zis sotu' ca atrecut pe langa unul cand a dus masina la un garaj si omg cate mancaruri preparate au, de la snitele la tot felul, plus nenumarate feluri de placinte .

 

Eu am gatit o sheperd's pie ca asa a vrut copilul si ca sa nu mearga cuptorul in gol am mai adaugat chiftele de naut ( chiflelele a la Judoka dar cu naut in loc de linte) , o varza curried si muffins cu afine.Linte am avut, abia am terminat-o.

Si la noi acasa se face piftie( racituri) de cocosh la toate sarbatorile, Pasti , Rusalii, ...

 

Am inteles ca pentru diabetici fasolea alba e o minune, la fel brocoli.

 

https://www.theguard...es-smarter-food

 


Editat de Collins20, 30 mai 2023 - 19:36 .


#120
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 30 mai 2023 - 22:59

Eu fierbeam piftia la oala minune, deci nu ieșea abur sau caldura. Însă nu mi-au plăcut niciodată foarte tare, am renunțat demult sa fac.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -