Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Simona si dopajul in sport


30 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 decembrie 2022 - 21:19

Probabil se va afla și denumirea suplimentului. Înțeleg ca acesta a fost contaminat accidental, în fabrica de medicamente care îl produce (asa apare în alt articol din presa online) adică în mod normal nu conține roxadustat. 



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 10:22

Telenovela continua.

 

Simona care stie cate teste antidoping face, se risca sa ia  niste suplimente alimentare.  [batcap] 
Sunt curioasa ce firma produce suplimentul asta. E iar grecul implicat? 

 

Industria suplimentelor alimentare, pastileleor de slabit, etc e una cu multe zerouri profit si cu rezultate minime si putzin reglementata.



#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 11:14

Judoka, e absolut normal sportivii sa ia suplimente alimentare (vitamine, minerale, substante care le sustin efortul si le ajuta corpul). Toti o fac, nu este ilegal, nu este interzis.  Substantele ce se gasesc in mod normal in suplimente nu sunt interzise de nici o agentie anti-dopaj.  S-a intamplat sa fie flacoane contaminate din fabrica, nu e vina ei si nu avea de unde sa stie, nu scria nicaieri ca ar contine altceva decat substante care sunt ok din punctul de vedere a oricarei agentii anti-drog.   



#24
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 11:57

Judoka, e absolut normal sportivii sa ia suplimente alimentare (vitamine, minerale, substante care le sustin efortul si le ajuta corpul).  

Tot raman semme de intrebare, pt ca la inceput nu lua decat euthyrox si pilula anticonceptionala. Acum ar fi luat si suplimente. 

Medicamentele cu substanta interzisa am inteles ca nici macar nu se produc in europa. 



#25
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 12:16

 


Medicamentele cu substanta interzisa am inteles ca nici macar nu se produc in europa. 

 

Mie mi se pare perfect plauzibila varianta aceasta, chiar daca nu se produce medicamentul in Europa , nu inseamna ca nu pot fi contaminate acele suplimente. Ingredientel sunt produse in diferite locuri si apoi " asamblate" 

Va las sa cititi un articol care explica multe

https://www.google.c...GAyUpdbmaqItr_c



#26
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 12:28

Mie mi se pare perfect plauzibila varianta aceasta, chiar daca nu se produce medicamentul in Europa , nu inseamna ca nu pot fi contaminate acele suplimente. Ingredientel sunt produse in diferite locuri si apoi " asamblate" 

 

Asta arata cat de idioti suntem, ca depindem pt orice de chinezi sau indieni.

Iar echipa Simonei, la cati bani invarte puteau sa fie mai atenti si mai profesionisti la ce furnizori aleg.



#27
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 12:49

cand a spus de eutyrox si anticonceptionale (nici macar nu a spus ea, ci s-a trezit vorbind un medic)  a fost vorba despre medicamente.  Suplimente nutritionale iau toti, e de la sine inteles. Oare crede cineva ca in shake-urile preparate de echipa lui Djokovic cand isi dadea duhul pe teren era suc de merisoare? Faptul ca multe din preparatele (supliemntele) folosite de sportivi sunt facute in fabrici din India, China sau mai stiu eu de unde, e din nou normal, la fel ca multe medicamente care se produc doar acolo. 

Au fost siropuri de tuse contaminate cu nu stiu ce substante. Substantele alea crezi ca a stiut vreun medic ce a prescris siropul ca sunt prezente ?  Contaminare inseamna accident, neglijenta in procesul de fabricatie. Nu cred ca altcineva in afara celor din fabrica si a celor indreptatiti sa ii controleze are de unde sa stie . La fel cum nu cred ca sta vreo echipa a oricarui sportiv, oricat de bogat ar fi , sa analizeze chimic absolut orice flacon ce il da sportivului. Se merege pe citit prospect, etichete, pe ce scrie producatorul. 



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 decembrie 2022 - 18:33

Judoka, Simona nu a luat medicamente contaminate cu roxadustat, ci suplimente despre care nimeni din staff-ul ei nu avea habar ca au fost contaminate accidental in procesul de fabricație. Acele suplimente, conform listei de ingrediente/specificații, nu sunt interzise atâta timp cât nu conțin substanțe aflate pe lista antidoping. Doar nu îți imaginezi ca stătea cineva din staff sa ducă la analize la laborator fiecare supliment, ca poate conține și altceva decât ce scrie pe eticheta. 

Ca Simona lua anumite medicamente, e perfect normal atâta timp cât nu sunt interzise de comisiile antidoping. Ele au fost aduse în discuție ca parte a investigațiilor efectuate, au încercat sa determine cum a putut ingera Simona acel roxadustat și au luat în calcul toate pistele și variantele posibile - medicamente, alimente, băuturi, suplimente, unde, când și cum a avut loc momentul în care acea substanță a ajuns în organismul ei. 

 



#29
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 07 decembrie 2022 - 08:20

Laura,

nu un medic s-a trezit vorbind, e vorba de Dana Safta consilierul medical pe care l-a avut pana inainte de us open si care avea acordul Simonei sa vorbeasca. Asa citisem in presa, nu mai stau acum sa caut erticolul.
 

Corina, nu imi imaginez nimic. 



#30
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 decembrie 2022 - 16:13

Mie personal aceste explicatii mi se par un pic confuze. Daca lucrurile se transeaza in presa - pentru ca desigur Simona are multi fani, reprezinta un simbol pentru Romania - trebuie mai multe detalii.

E o chestiune publica deja - ar trebui sa spuna - ce supliment, ,unde a fost produs etc.

 

Ar fi mult mai corect asa - decat lasat la liber pentru toti sa speculeze. Ceva nu se leaga in mintea mea si as vrea mai multe informatii - si cred ca nu mai e o chestiune personala ci si de integritate sportiva.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -