Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poveste trista


4 raspunsuri la acest subiect

#1
BiancaDya25

BiancaDya25
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 09:40

Bună ziua,mamici! Am o poveste atât de trista,iar astăzi simt ca o sa clachez de tot..În luna aprilie am decis cu soțul sa avem un bebe,primul copil,am rămas insarcinata din prima încercare. De la începutul sarcinii am avut sangerari,am făcut repaus total,dar am dat peste un medic incompetent,care mai presus de toate ,mi a creat un hematom.fiindca în luna mai mi a făcut u ecografe și "m-a raschetat" in interior pana mi a făcut rana și a apărut hematomul. Pe data de 12 iunie m-am prezentat cu sangerari, iar diagnosticul a fost sarcina oprita în evoluție la 10s. Mi s a făcut chiuretaj clasic,extrem de dureros,fără anestezie,iar la 2 zile acasă,am eliminat copilul întreg mort.Am mers la controale în alt oraș,mi s a mai administrat tratament pentru ca eram plina de resturi. Pe 14 iulie am mers din nou la control și era totul în regula. Dr mi-a spus ca sunt la ovulație și ca deja pot merge acasă și încerca să rămân insarcinata căci nu vor fi probleme...așteptăm cu sufletul la gura sa fac testul de sarcina,dar astăzi a apărut menstruatia..mi a picat cerul în cap..ma simt fără speranța...tânjeam după momentul în care aflam ca sunt din nou insarcinata..mi e asa de greu...speram din suflet sa fiu.....voi la cât timp după chiuretaj ați rămas însărcinate? Parca mi am pierdut speranța,ma gândesc ca nu voi putea sa mai rămân asa de repede...din septembrie încep serviciul și am unul stresant cu o naveta extrem de grea...speranțele mele s au dus toate...


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 18:24

Sfatul meu este sa cauți un al treilea medic, și sa fie bun. După o pierdere de sarcina trebuie sa aștepți câteva luni (specialiștii recomanda minim 3 luni) sa se refacă organismul, sa se echilibreze hormonii. În cazul tău, pentru ca sarcina s-a oprit din evoluție și ai avut ceva complicații după chiuretaj, este cu atât mai indicat sa ai răbdare, sa mai aștepți, sa te refaci complet. 



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 01 august 2022 - 12:44

A scris foarte bine Corinadani, ai nevoie de un alt medic !

In niciun caz nu poti risca o noua pierdere , la o incercare atat de rapida.

Organismul tau are nevoie de repaos de minim 3-6 luni.

Histopatologcul ce a aratat ? Ce analize ti s-au recomandat ?



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 august 2022 - 08:00

Imi pare rau ca ti s-a intamplat asa ceva.

Daca ai nemulttumiri fata de medicul actual schimba-l si gaseste unul la care sa te duci cu toate analizele si care are capacitatea sa iti  poata transmite clar ce probleme ai.

Ca sa poti intelege ce ti s-a intamplat si ce ai de facut.

 

De exemplu exista sangerari de nidatie care pot provoca hematom intrauterin. Unele hematoame intrauterine pot duce la pierderi de sarcina.

nu prea e probabil ca dupa o ecografie transvaginala sa faci hematom. 

 

Dupa un chiuretaj se pot elimina cheaguri de sange masive.

 

Ai nevoie ca un doctor sa iti explice ce si cum.



#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 02 august 2022 - 11:05

Eu am pierdut doua sarcini oprite in evolutie inainte de a avea gemenii. E greu, e dureros, dar nu inseamna ca nu vei mai ramane insarcinata sau ca nu vei putea duce o sarcina la capat bine. Gaseste un medic in care sa ai incredere si ai rabdare. Foarte multe sarcini se opresc in evolutie, de unele avorturi spontane femeile nici nu stiu , le confunda cu menstruatia. E modul naturii de a respinge un embrion/fat ce nu era viabil din start. Mie asa mi-a zis medicul, ca lucrurile astea se intampla fara sa fie vina cuiva. Pur si simplu ceva nu a fost ok din start cu embrionul si corpul il respinge. Chiar daca acum iti e foarte greu (si e normal sa simt tot ceea ce simti) , va fi bine! 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -