Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

test RT-PCR din saliva, non-invaziv


26 raspunsuri la acest subiect

#11
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 aprilie 2022 - 09:24

 adica nici vorba sa infiga batzul pana in creieri si sa numere 1 mississippi ... 10 mississippi si sa se si poticneasca pe drum, ca aici.

 

 

[fri]



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 aprilie 2022 - 18:01

din cate stiu eu, Italia nu mai cere nici un test de intrare  - de la 1 aprilie.



#13
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 26 aprilie 2022 - 19:44

din cate stiu eu, Italia nu mai cere nici un test de intrare  - de la 1 aprilie.

 

De la 1 mai, poate.

Deocamdata, sunt in vigoare o serie de restrictii:

 

MĂSURI PE PLAN INTERN:

  • Rămâne obligatorie până la 30 aprilie 2022, purtarea dispozitivelor de protecție respiratorie (măști) de tip FFP2, în următoarele cazuri: acces în mijloace de transport, acces în telecabine, telegondole și telescaune, acces pentru spectacolele deschise publicului care au loc în interior sau în aer liber, cât și în alte locuri interioare, altele decât cele enumerate mai sus, cu excepția locuințelor private. Nu sunt obligați să poarte dispozitivul de protecție respiratorie copii sub vârsta de șase ani, persoanele cu patologii sau dizabilități incompatibile cu utilizarea măștii și persoanele care desfășoară activități sportive;
  • În perioada 1 - 30 aprilie 2022, pe întreg teritoriul național,  accesul în mijloacele de transport (aeronave, nave și feriboturi, trenuri, autobuze), este permis numai persoanelor care prezintă unul dintre certificatele digitale UE Covid-19 care atestă vaccinarea, recuperarea sau testarea;
  • În perioada 1 - 30 aprilie 2022accesul la următoarele servicii și activități este permis, în toată țara, exclusiv celor care dețin permis digital UE Covid-19 de bază (obținut în urma vaccinării, trecerii prin boală sau testare): cantine, servicii de catering efectuate la ghișeu, la masă sau în interior, cu excepția serviciilor de catering din hoteluri si alte unități de cazare rezervate exclusiv clienților cazați, concursuri publice, cursuri de formare publice si private, participarea la spectacole deschise publicului, precum și la competiții și evenimente sportive, care au loc în aer liber; 
  • Până la data de 30 aprilie 2022, pe întreg teritoriul național, accesul la următoarele servicii și activități este permis numai persoanelor care dețin certificate digitale UE Covid-19 pentru vaccinare sau trecere prin boală: piscine, centre de înot, săli de sport, sporturi de echipă și de contact, centre wellness, inclusiv în cadrul unităților de cazare pentru activități care se desfășoară în interior, precum și spații utilizate pentru vestiare și dușuri, conferințe și congrese, centre culturale, centre sociale și recreative pentru activitățile care se desfășoară în interior cu excepția centrelor de învățământ pentru copii, inclusiv a centrelor de vară, și a activităților de alimentație conexe, săli de jocuri, săli de pariuri, săli de bingo și cazinouri, activități care se desfășoară în săli de dans, discoteci și locuri similare, participarea publicului la spectacole deschise publicului, precum și la evenimente și competiții sportive, care au loc în interior;
  • Certificatele verzi COVID-19 eliberate după administrarea celei de-a treia doze, au în prezent, în Italia, valabilitate nelimitată. Același regim se aplică și persoanelor care s-au vindecat în urma infectării cu COVID-19, după finalizarea schemei de vaccinare primară (cele două doze) și în mod echivalent cu administrarea celei de-a treia doze.

ATENȚIE! Având în vedere legislația italiană adoptată în contextul pandemiei de COVID-19, accesul în aeroporturi este condiționat de prezentarea Certificatului Verde COVID-19 (Green Pass) obținut prin vaccinare, vindecare sau testare. Pentru detalii suplimentare, vă sugerăm să contactați autoritățile aeroportuare, anterior deplasării la aeroport.

 

https://www.mae.ro/t...conditions/3711



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 08:46

ioana, si la ce iti mai trebuie PCR test? Eu am fost in Italia in martie si nu cereau decat pasaport de vaccinare  - nimic mai mult.



#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 09:29

Pentru ca certificatul de vaccinare este valabil 9 luni de la doza 2 si nu toata lumea are doza 3 facuta. Cei care si-au facut in vara 2021 doza 2 nu mai au certificate valabile.



#16
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 09:34

Pe de alta parte, dincolo de regulile stabilite in legile italiene, la fata locului ne-au cerut certificatele si le-au si scanat doar la un restaurant. La intrarea in tara nu ne-a intrebat nimeni nimic de certificat sau formularul de localizare al pasagerului. La aeroport la plecare a intrebat un domn daca avem certificate, dar nu avea nici un dispozitiv de scanare si nu a tinut sa le si vada, a fost ok cu raspunsul nostru "din vorbe". Masca insa se poarta (si se cere)  peste tot in interior.  



#17
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 10:28

Eu am doza booster, nu-mi trebuie.

 

Fiica-mii insa i-au expirat cele 2 doze de vaccin (mai mult de 9 luni de la ultima vaccinare).

 

P.S. A facut azi dimineata un test antigen rapid si negativ, suntem gata de imbarcare  [:)] .



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 11:11

ah da... vor vaccinare completa + booster

scuze, acum inteleg

VAcanta frumoasa in Italia! unde mergeti?



#19
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 11:13

ioana, fata mea de 17 ani era in acelasi caz cind am fost in februarie in Italia. Green pass-ul valabil inca in Franta, dar expirat in Italia. Covid facut in urma cu 2 saptamini. Test antigenic facut cu o zi inainte de a calatori. Ei bine, a fost destul de complicat. Am putut intra doar intr-un restaurant mai mic, pt ca patroana a dat OK-ul dupa ce i-am aratat toate documentele. In celelalte, chelnerii nu ne lasau. La muzee a trebuit sa ne pledam cauza si ne-au permis sa intram. Atentie la mastile FFP2, am vazut persoane care nu erau lasate in magazine daca nu aveau masca asta. Sincera sa fiu, nu ma asteptam la atita severitate, mai ales ca in Franta incepuse deja "dezghetul". Dar, ma rog, asta era in februarie, acuma o fi mai cool. Vacanta placuta!



#20
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 27 aprilie 2022 - 11:24

Marox, noi am fost saptamana trecuta si lucrurile s-au relaxat mult si la ei.  Nu comenteaza daca ai masca medicala, nu neaparat FFP2 si am vazut actualizat pe site-ul ministerului de externe ca acum recunosc infectarea dupa doza 2 ca fiind un booster, considera valabil certificatul (chiar daca au trecut mai mult de 6 luni de la doza 2 si nu esti in perioada de recuperare dupa boala) . La nici un muzeu sau alt obiectiv turistic nu ne-au cerut certificate. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -