Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#221
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 08:07

Da, si eu am vrut sa pun poze si nu vrea. 

Azi noapte am dormit exact 1ora, de la 5am la 6am. De, batranetea vine cu semne.  [pace]



#222
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 08:54

Vroiam sa pun niste poze dar nu merge

Laura, cum pisici se schimba extensia. Anyway, nu mai am nervi sa incerc, ca imi da si mesaj de eroare, ca nu am selectat nimic.  [batcap]

vive dc  [pk]

Pe calculator, deschizi poza cu paint si dai saveAs si alegi extensia .png Asa cred ca e cel mai simplu, de pe telefon nu stiu, nu am incercat niciodata



#223
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 09:24

Laura,

merci

pazele sunt pe tel, oricum nici macar nu le selecteaza.



#224
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 09:35

Mcoca, felicitari Mayei! Super rezultate!  

 

Judoka, sa va fie de bine iesirea din weekend si spor la treaba saptamana asta! am vazut si eu ca a fost val de canicula in vest. E cumplit daca in iunie sunt asa temperaturi, ma intreb ce urmeaza [:(]

 

Dana, sanatate multa mamei! 

 

Elkia, cred ca ea nu e facuta pt ce inseamna facultatea de medicina si meseria asta. Da, este inteligenta,  ambitioasa, invata , dar cumva nu o vad destul de puternica pt efortul ce il presupune trecerea prin facultatea asta, nu o vad destul de 'infipta', de curajoasa. (ea e si destul de comoda, e dezordonata, la ea in camera e haos continuu).  Si cred ca habar nu are in ce se baga, cu ce 'se mananca' facultatea asta. Ea viseaza sa se faca medic legist , asta zice ca vrea (s-a uitat la prea multe seriale si documentare la tv) , dar nu suporta mirosul de otet si era sa lesine ultima data cand i-am facut analize de sange , vaccinurile si le-a facut cu castile in urechi cu muzica data la maxim si ochii inchisi. Ea zice ca daca e medic nu trebuie sa faca proceduri pe ea, ci pe altii si daca e legist lucreaza cu morti, deci nu poate muri nimeni din cauza ei.  Medic de familie zice ca nu vrea (ii citeam un articol zilele trecute despe criza de medici de familie si faptul ca mai mult de jumatate sunt trecuti de 60 ani, deci va fi foarte mare nevoie in curand de medici tineri) . Ca nu vrea sa fie nevoita  "sa ascult toate babele plictisite de telenovele care se plang ca le doare ba una ba alta si sa vina plozi urlatori la vaccin". Apoi eu nu o vad curioasa, pasionata de domeniu (in afara de filme/documenare tv), nu a venit odata cand despicam un pui sau un peste sa se uite la organele interne de ex. Nu ma astept sa citeasa tratate de medicina acum, dar nici sa nu o intereseze sa incerce nimic nu mi se pare ok. 

Nu stiu , mai are timp sa se mai maturizeze, sa se mai schimbe, sa afle daca e chiar ceea ce vrea. Eu am asigurat-o de mai multe ori ca daca ajunge la facultate si dupa 1-2-3 ani isi da seama ca nu e ceea ce vrea sa faca, nu trebuie sa duca facultatea si meseria pana la capat doar pt ca a inceput si se teme ca o sa ne supere ca am cheltuit bani si ea a pierdut timp cu o facultate pt care nu era facuta. 

 

Pe de alta parte sunt destule alte posibilitati de job dupa terminarea facultatii, nu musai medic. Poate lucra in firme de medicamente, poate lucra in cercetare sau in studii clinice. 

 

Poate si eu m-am uitat la prea multe filme si de fapt ce cred eu ca e musai pt a te face medic nu e de fapt necesar [:)]



#225
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 10:02

Hello,

 

Judoka bine ca ati scapat, noi inca nu :((. Azi si maine 36°. Azi avem si fete de l'école de la 17h30. O sa fie groaznic de cald intr-o curte betonata.

 

In week end nu am facut mare lucru: shopping pentru Maya sambata si piscina ieri.

 

Cam asta ..



#226
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 10:22

Laura,

medicina de familie presupune multa hartogareala, trimiteri, analize, chestii mai plictisitoare. Si ca sa faci asa o facultate grea , ca sa lucrezi la firma de medicamente , nu se merita. Parerea mea.
Pacat ca in tara nu e implementat sistemul asta cu practica in timpul scolii, le da o idee copiilor pt ce vor sa faca mai departe. 

Apropo de canicula.
Treceam ieri pe langa un supermarket. Parcarea full, full. Ma gandeam ca au deschis astia duminica.Dupa aia ne am prins ca era amplasat langa piscina,  [:)] Asa puhoi de lume nu am vazut demult la balaceala.

Desi pe caniculele astea cel mai intelept e sa te bagi in padure sau la vreu muzeu, ca e mai racoare.



#227
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 20 iunie 2022 - 15:56

Laura, eu stiu o gramada de doctori care nu pareau ca aveau o inclinatie deosebita si acum sunt super medici. O am si un caz, de un baiat care era la 200% cas a fie medic, si din cauza sistemului de kkt din Franta a dat kicks in primul an si gata, a ajuns inginer :(. 

 

MAi am 2 saptamani pana la vacanta. O sa fie de groaza, asa de mult de lucru am.



#228
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 10:22

Laura,

 

e copila. nici noi nu gandeam la 17 ani ca la 40.

 

ai mei nu vor deloc medicina.

 

Judoka,

 

cum fu ieri?

 

e multumit copilul?

 

Dana, 

 

am citit ca daca iti scrii pe o hartie ce probleme ai, iti creste sansa cu %= sa dormi mai repede/mai bine.

 

v-am spus ca sunt calare pe carti de neurostiinte 

 

acum sunt pe Gabor Mate si ADHS 

 

noi suntem cu teze la Mathe maine. Cumplit de greu mi se pare

al mare a avut de scris un project 18 pagini. a scris de a inebunit la el si corectat etc. si evident ca piticul i-a livrat un program de corectat si i-a sos virgulele in plus si cuvintele care se repetau.

 

de ieri au copii in clasa a 9- a un copil venit din frata la schimb de experienta. ei nu vorbesc franceza, el nu vorbeste germana si vorbesc bine mersi in engleza  [:-)))]

 

cu pozele, valeu Laura, asta e munca de sisif. eu am toate pozele pe telefon. 

 

ma duc sa le sterg. le am pe FB. las ca vine Devo si va povesteste [il]



#229
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 11:03

Hello, hello

elkia, da e multumit. Important e sa treaca, la cat de grele sunt examenele. Mai are oralul (2 examene) sapt viitoare  si desteptii dau planificarea pe zile  abia  vineri.  [bib] 
 

bafta multa in continuare la teze  [flo2] si succes la alergare ! 

 

Ioana, v ati intors din vacanta ? 

Nici mik, vad ca nu a mai scris demult pe aici.

 

La noi e la fel de cald, dar macar noaptea s a mai racorit.



#230
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 11:28

Judoka, plec peste 2 ore la aeroport. In seara asta dorm la Viena. Pentru mine nu e vacanta, e o deplasare in scop profesional, dar pentru fii-mea, care ma insoteste, da, ea se relaxeaza si-mi reproseaza mie ca (prea) ma stresez  [sad] .

 

Coca, felicitari Mayei pentru media de absolvire si pentru cei (in curand) 14 ani!

 

Monica, tin pumnii pentru joi!

 

Numai bine tuturor si mult succes la teze/examene.

 

Ioana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -