Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dermatita periorala - zinc sau sulf?


11 raspunsuri la acest subiect

#11
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 16:26

Viviana, are 20 de ani. Banuiesc ca e alergica la lactate (le uraste cu exceptia inghetatei cu care exagereaza cand are ocazia si apoi daca "insista" ajunge la otita), poate oua?!...

 

Este mereu infundata (dupa mine asta ar fi o oarecare explicatie pt agravarea eczemei cand poarta masca - respira poate pe gura si aerul cald, prins in materialul sintetic, creeaza acel efect de sauna??), desi noaptea nu doarme cu gura deschisa (am observat-o dimineata). Oare cum poate respira noaptea pe nas? 

 

Incerc la vara cand se intoarce cu oarecare analize. As vrea as fie simplu ca in Ro dar nu este. 

 

Apropo de comprese reci. Chinezii (scuze ca repet, pe mine ma fascineaza teoriile lor) spun ca menta are efect racoritor. I-am spus sa isi faca ceai si sa isi dea pe corp dupa dus, dupa sport. A ajutat-o la mancarimi si i s-a calmat pielea. Mie imi par tipuri diferite caci cea de pe fata nu o determina sa se scarpine. Da, cred ca are si tendinta de a uita sa bea apa. Dupa exercitiu fizic este crucial. Multumesc ca mi-ai amintit de astea, am sa ii atrag atentia.

 

Am sa caut info despre Atoderm, poate gasesc ceva similar aici.

 

Pielea ei nu pare neaparat uscata, a incercat (pe rand) cu ulei de arbore de ceai, sapun cu carbune, aloe, crema galbenele, parca si otet de mere. Zice ca tot ce este pe baza de "ulei" mai rau ii face. 

 

Cu multe alte sfaturi nu asculta, zice ca exagerez si... rezolva prin acoperirea lor. Apoi cand dau navala toate pe ea se panicheaza si accepta sa faca una, alta. Tarziu dupa parerea mea si nu invata.  

 

Judoka chiar este interesant articolul si imi pare rau acum ca nu i-am dat o cutie de bicarbonat cu ea!   



#12
StefaniaM3

StefaniaM3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 31 decembrie 2022 - 22:18

Am fost la un medic dermatolog si mi-a prescris Ketokonazol, dar era mai mult pentru par,, in zona fetei imi e groaza sa pun ceva ce are atatea reactii adverse




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -