Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

sarcina gravida august 2022

24 raspunsuri la acest subiect

#11
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 11:24

Buna! Noi maine facem 7 saptamani. Am fost la eco, am primit si planul de urmarire sarcina, am facut si programari. Multumim lui Dumnezeu, toate bune pana acum! Voi la ce maternitati va ganditi sa va duceti pt a va urmari sarcina? Eu am ales Filantropia.

 

 

 

Si eu am ales la prima nastere Filantropia...ma trimiteau la Nativia cu pretext ca este ecograful mai nou si mă scotoceam de 500 lei la 2 saptamani ,apoi cand sa nasc surpriza medicul nu a raspuns la telefon,spitalul era in deratizare in august de pe 17-28...si am nascut de urgentă dupa ce am bombanit si la Polozu inde nu aveau locuri si la Universitar ...pana in final la Giulesti Panait Sarbu...unde am gasit o doctora tanara si dragută care ma operat de urgentă caci bebe nu era intors si eu aveam contractii mari.Asa ca am ramas la aceasi doctora draguta de la Giulesti de data asta sub supraveghere medicala la stat si analize decontate de CASMB caci m am fript suficient la prima sarcină.Sper sa ai noroc de un medic bun acolo !



#12
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 21 februarie 2022 - 19:38

Buna seara! Eu am parte de un medic care m-a chemat doar la Filantropia si pot face totul, de la analize de sange, la morfologii cu bilete de trimitere. Am placenta cam jos si am diverse dureri suparatoare.. Sper sa urce. Am fost la morfologia de trim I pe 10 si a iesit totul bine, multumim lui Dumnezeu. Sper sa fie bine pana la capat. De asemenea, fiind din Bucuresti am aplicat pt voucherele Materna.



#13
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 22 februarie 2022 - 12:41

Sarcina usoară mamico! 

Si noi suntem din Bicuresti si am trimis dosarul oentru vouchere online ca data trecuta acum asteptam ridicarea lor.Ultima data am cumparat multe lucruri folositoare din bebe tei si farmacii pentru nou nascut.

Ma bucur ca ai parte de un doctor bun,eu cred ca am picat la o doctorita cam naspa prika dată daca nu ma insel Musat o chema sau ceva de genul ...bine ca acum am si eu un medic grozav care ma intelege si ii pot scrie oricand pe wap fara retineri.

Sa speram ca o data cu luna a 4 avoiscapa si eu de rau si varsaturi.

Desi uneori simt ca ma doare bazinul atat de tare ca parcă nici nu mai am oasele prinse ...



#14
burlacunicotoma@gmail.com

burlacunicotoma@gmail.com
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 februarie 2022 - 23:15

Bună mămică, sunt noua in grup, voi fi mămică pentru a 3.a oara dacă Doamne Doamne ne ajuta sa duc la capat sarcina . Sunt in 11 săptămâna si 2 zile iar luni la ultima ecografie am descoprit o desprindere deciduo coriale de 11 centimetri, initial am plecat de la nici un centimetru si sa ajuns la 11 chiar dacă iau progesteron de 2 ori pe zi si stau la odihna. Un pic ma linisteste ca nu este la placenta desprinderea dar tot este un pericolosa de averti. Ați mai avut vreo mămică o asemenea experienta, cum a decurs sarcina...sarcina usoara mamici cu burtici ,va pup

#15
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 24 februarie 2022 - 21:21

Bună mămică, sunt noua in grup, voi fi mămică pentru a 3.a oara dacă Doamne Doamne ne ajuta sa duc la capat sarcina . Sunt in 11 săptămâna si 2 zile iar luni la ultima ecografie am descoprit o desprindere deciduo coriale de 11 centimetri, initial am plecat de la nici un centimetru si sa ajuns la 11 chiar dacă iau progesteron de 2 ori pe zi si stau la odihna. Un pic ma linisteste ca nu este la placenta desprinderea dar tot este un pericolosa de averti. Ați mai avut vreo mămică o asemenea experienta, cum a decurs sarcina...sarcina usoara mamici cu burtici ,va pup

 

Buna! Imi pare rau ca treci prin asta. Nu stiu din pacate ce inseamna, nu am avut asa ceva la ceilati 2 copii si nici acum. Tine tratamentul indicat de doctor si multa sanatate! 



#16
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 10:24

Speram sa auzim vesti bune !Multă sănatate si respecta indicatile medicului fără efort si miscari bruste sau bai fietbinți!



#17
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 14 martie 2022 - 15:54

Buna ziua, fetelor. Ce mai faceti? Cum va simtiti? Eu experimentez dureri intense.... trebuie sa iau no-spa zilnic, nu scap fara. Astept sa merg sapt viitoare la ecografia de 16-18 sapt (o sa am aproape 18) sa vad daca e placenta joasa sau sunt dureri de perineu. In alta ordine de idei, fiind din Bucuresti, am luat prima transa de vouchere Materna. Un ajutor bine venit  [:)] . Multa sanatate va doresc!



#18
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 07 aprilie 2022 - 21:07

Astăzi se împlinesc 18 săptămâni de sarcină cu a doua noastră minune.
Bebe este bine ...nu știm încă ce va fi deoarece nu vrea sa se arate .
Din păcate scap de una dau de alta .
Tocmai ce ma bucuram ca am depășit cu bine perioada vărsăturilor cu sarcină toxică și am dat de dermatita autoimuna progesteronică foarte rara în rându femeilor însărcinate .
Acum două zile m am trezit cu o urticarie generalizată cu prurit ceva de speriat.
Am crezut ca este o toxiinfecție alimentară sau dermatita de contact deoarece erau bubițe roșii și arătau cam asa , însă în urma consultului la dermatologie mi sa pus diagnosticul de mai sus...Am oprit administrarea de Arefam imediat deoarece luam câte 2 comprimate pe zi din cauză că ridicam și îl mai caram în brate pe Matei.
Am inceput sa simt o senzatie de usturime si arsura, am intrerupt medicamentul pt 3 zile cand mi se facea mai bine, si apoi iar l-am reluat, astfel am fost sigura ca e de la Arefam. La 17 saptamani am intrerupt medicamentul cu totul la indicatiile medicului ginecolog datorita acestor arsuri in vagin. Dinsaptamana 18 de sarcina am inceput sa am niste bubite ca niste cosuri mici cu varf uscat si usor care inteapa. Mi-au aparut mai intai pe picioare , apoi fese, spate, mani si usor si pe burta. Sunt de o culoare rozalie deschisa si in stare calmanta, cand nu ma scarpin sunt aproape invizibile, apar si dispar dintr-un loc in altul, sesizabile devin doar la atingerea pielii. Nu pot sa dorm de aproape o saptamana, am devenit nervoasa, si nu ma pot opri din scarpinat, sunt plina de rani si vanatai datorita acestor mancarimi. Am inceput sa tin si regim in caz ca e vre-o alergie la alimente, eu am mai avut alergii cutanate de la puful de plopi plus primele raze de soare, dar erau pete mari rosii care uneori se uneau in plagi.
Cat e de riscant pentru fat sa ai aceasta boala in sarcina in cazul in care se dovedeste ca e de la progesteron?
Hmm...nu poate răspunde nimeni.
Mi sa spus să iau Claritine pana la ameliorare însă simptomele se înrăutățesc pe zi ce trece...
Îmi este teama pentru făt și pentru sănătatea  mea .Momentan mă liniștesc cu ceva pudră mentolată..
Dacă sunt mămici ce au trecut prin asa ceva as fi recunoscătoare pentru schimb de păreri și sfaturi.
Pana atunci nu am decât sa sper că totul va fi bine și voi scăpa și de acest hop urmând să văd la morfologie ca omul este bine cu puiul nostru.




 



#19
Natcat

Natcat
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 aprilie 2022 - 08:50

@Alexandra: Hello si eu am ceva asemănător momentan, au apărut in săptămâna 6 dar nu ma deranjează mai deloc, doar ca aspect estetic. Aparent nu afectează cu nimic, ecografia arată că bebe este in evoluție normală, doctorul zice sa nu ma îngrijorez, nu sunt singura. Urticarie de sarcină se numește. Eu am luat baby shower oil, catifelează foarte bine pielea.  [:)]  Iti doresc mult succes sa duci sarcina pana la capăt si sa aveți un bebeluș sănătos si voios! [flo2]



#20
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 11 aprilie 2022 - 11:02

Buna!

 

Multa sanatate, imi pare rau ca treci prin asa ceva. Eu am rinita de sarcina, insomnie si ceva asemanator cu dermatita atopica pe maini, care a aparut in decembrie cand am ramas gravida. Din fericire, cand se agraveaza ma dau cu sudocrem sau crema de galbenele, si se imbunatateste situatia. Si eu am morfologia de trim II pe 21 luna aceasta. Vineri am facut 20 sapt si abia astept sa vad pe bebe.





Etichetat si cu sarcina, gravida, august 2022

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -