Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Toamna Halouinului, flecareli nevinovate de pe la fantome adunate


530 raspunsuri la acest subiect

#341
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 16:33

Eu nu ma uit strict la cuvinte. Citesc si in spatele lor, gandindu-ma si la situatia omului care a scris cuvintele alea. Evident ca lockdown inseamna inchidere in casa, inchidere scolilor, lucruri care afecteaza parintele, copilul care are examen, psihicul si drumul nu e lung pana la depresii. 

eu ma uit si la cuvinte, si vad un om care nu se osteneste sa afle ce anume s-a propus, desi informatia era disponibila, insa sufera pentru ceva care nu s-a propus (ca de hotarat se hotaraste maine, din cate stiu)



#342
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 16:43

Ce se hotaraste maine putin conteaza pentru parintii care au copii la scoala, pt ca hotararea despre scoala s-a luat deja!

Crezi ca un parinte vaccinat o sa sara in sus de bucurie ca are voie liber la distractii, daca stie ca are acasa niste copii care nu merg la scoala sau fac un online amarat din care nu raman cu mai nimic, se zbat singuri sa invete cum s-o putea acasa, ca nu o sa ajusteze nimeni programa. materia ....etc.? 

Nu cred ca-si au rost comentariile de genul "nu-se osteneste sa afle..."

Fiecare se osteneste sa afle ce-l doare pe el.


Editat de roli25, 21 octombrie 2021 - 16:46 .


#343
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 16:45

M-am ostenit sa-l ascult in reluare pe Iohannis. :))))) Ca aseara nu eram acasa cand a vorbit si mai tarziu nu am avut chef.

Astept sa vad ce mai zic maine. Multi asta cereau ca singura solutie: carantina generala pt toti.

Mie mi se pare cam mult, in ciuda numarului de cazuri grave si de morti, din simplul motiv ca majoritatea din ei sunt nevaccinati, unii nu resppecte nici prevederile elementare... Plus ca sunt atatea masuri in vigoare care nu se respecta. Aici ar trebui umblat in primul rand. Plus un mare "mute" tuturor "somitatilor" care nu au legatura cu medicina, dar stiu ei cum e cu vaccinul, ce contine, cum actioneaza etc. Eu ca vaccinat si cu rspectarea regulilor, reprezint un risc minim pt societate, riscurile mari sunt in alta parte.

 

Astept sa vad ce or decide maine, dar recunosc ca m-a cam speriat perspectiva de carantina, inchis in casa pe cine stie ce perioada. In 2020 recunosc ca nu am suportat-o tocmai usor. Sotul meu, de exemplu e tolerat-o mai bine. Fetele, asa si asa, erau mai mici cu 2 ani atunci, acum nu le-ar mai pica nici lor deloc bine. Ca si asa, nici acum nu au viata sociala pe care si-ar dori-o, cu carantina nu ar mai avea-o deloc.



#344
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 16:47

Cu scoala, e pecetluita treaba urmatoarele 2 saptamani si probabil va fi inca un an scolar pe jumatate ratat, foarte dificil, datorita predarii exclusiv online.



#345
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 16:56

Monica, din nou faci presupuneri catastrofice. Pana acum scolile au functionat cu copiii in clasa. Erau in online o saptamana-doua doar clasele cu infectati. Cine a zis ca vor intra in online dupa vacanta? S-a decis asta? vacanta asta tocmai in acest scop s-a dat, pt a putea opri cat de cat contagiunea in scoli si a le putea tine deschise. Eu asa vad lucrurile. 



#346
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 17:00

Laura, nu stiu, o sa vedem. 

In Bucuresti, cel putin, probabil pt mai putine batai de cap (organizare, teste etc) vor cere online. Scoala noastra ceruse online pt astea 2 saptamani care sunt de vacanta acum. Dupa alte 2 saptamani de online ca au avut clase cu covid.

De aia mi-e cam groaza, nici macar de copiii in an terminal nu au grija...



#347
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 17:04

Cine a zis ca vor intra in online dupa vacanta? S-a decis asta? 

Onor ministru...nu s-a decis...dar s-a slobozit ideea https://www.romaniat...vi_5909298.html



#348
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 17:04

eu nu-l ascult pe Iohannis decat daca ma ameninta careva cu pistolul la tampla [:-)))] dar aseara, pe la 7 jumate, intr-un minut jumate, am reusit sa aflu ca nici vorba de carantina (desi da, era singura masura logica in situatia de fata), ca nu se inchide nimic, nici macar activitatile desfasurate in spatii inchise, si ca elevii vor avea vacanta doua saptamani. si ca certificatul-minune va fi necesar in mai multe locuri, nu spunem care, dar nu in alea esentiale  [:)] 


Editat de aminna, 21 octombrie 2021 - 18:03 .


#349
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 17:05

x


 


Editat de roli25, 21 octombrie 2021 - 17:06 .


#350
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 17:05

dubla


Editat de aminna, 21 octombrie 2021 - 18:04 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -