Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

5 ani, lipsa pofta mancare


32 raspunsuri la acest subiect

#21
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 19:23

Nu sunt in stare sa ma pronunt, probabil ca daca ar avea o dieta cu fructe si legume ar mai balansa.

Si ce faci daca o data pe luna, devine o data pe saptamana ? cedezi din ce in ce mai mult.

 

https://daddycool.ro...ii-la-fast-food

 

https://copiisiparin...-tip-fast-food/

Pe mine ma cam enerveaza parintii care fac ziua la fast food. Asa o solutie convenabila si ieftina, normal sa le placa la copii.

 

M am suparat odata cand la o aniversare au baut cola. (aveau 8-9 ani) Noi nu consumam asa ceva decat f f rar. Nu a fost o tragedie, dar asa, ca principiu.

Al nostru nu bea Cola. A spus ca vrea, i-am zis c anu este bun, a aceeptat. La fastfood am zis, o data pe luna. Nu cred ca este o tragedie.

Sunt sigur ca nu doar tu vezi ca lucrurile nu sunt OK asa, insa cred ca expunerea copilului la alimente diverse dintre cele pe care le accepta, este un lucru bun. Mai avem de invatat, insa stiu ca abuzul este rau. El, noi, nu abuzam de fastfood.



#22
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 19:25

Marius, perfect ai spus. Va veni ziua cand baiatul vostru va manca ca sa va vada pe voi fericiti. Atunci sa vezi. 

 

Cred ca ai fost sarcastica.

Vreau sa fie el fericit si bine. 



#23
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 19:25

Bad post.


Editat de DFdfdf, 04 septembrie 2021 - 19:25 .


#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 20:26

Nu esti singura persoana care ne spune asta. Ne-a spus si mediul, chiar medicii, doar ca imi vine greu sa mananca cand il vad pe el ca nu vrea mai nimic.

Probabil fiind mai multe opinii identice din care unele avizate ar fi bine sau va fi bine sa va obisnuiti cu ideea. Si asta pentru ca nu este o exceptie. Chiar sunt copii sanatosi care mananca putin sunt in general slabi vorba aia le canti pe coaste ca la pian. Atata timp cat sunt energici, dorm bine este ok. Majoritatea ajung sa "puna" pe ei mult dupa varsta de 23-28 de ani si cum spuneam dupa 35 chiar sa fie atenti sa nu devina obezi. Chiar exista aceasta categorie. In general fiind energici consuma 100% ceea ce mananca si nu e de mirare ca in proportie majoritara sunt dulciurile pentru ca sunt procesate rapid de metabolismul lor. Fiind tineri glucidele sunt ca benzina. Easy come .... easy go.
Nu as fi prea stresat decat daca ar deveni apatici, nu ar dormi bine, nu ar fi in apele lor.... asta se cam simte se cam vede. 
Daca zburda sunt energici inseamna ca la acel corp motoarele sunt full function....deci .... go on! Asa si trebuie sa fie. Energici.



#25
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 04 septembrie 2021 - 21:46

Pai, in afra de felul in care mananca, nu are nimic. Oricum ar fi, nu-i mai dam sa manance, noi. Nu mai mananca cu telefonul cu nimic. Nu pare ca-l deranjeaza.


Editat de DFdfdf, 05 septembrie 2021 - 16:55 .


#26
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 07 septembrie 2021 - 11:05

fetita mea are 5 ani si 19 kg. arata foarte bine, nu e slaba. 

mananca foarte putine feluri de mancare, le repetam la 2-3 zile. ciorba zilnic, ar manca si la micul dejun, lapte cu biscuiti si cereale, piure de cartofi, carne fiarta simpla de curcan sau foarte rar pui, cartofi in tava, ou ochi sau fiert, iaurt cu biscuiti. cam atat...

nu mananca fructe, doar mar taiat felii si banana - niciodata una intreaga.

nu m-am gandit niciodata sa merg la medic, sa ii fac analize etc...

e mai mult decat energica, face sport, merge cu bicicleta si trotineta. 

 

ce vreau sa zic...fiecare copil e unic. singura problema zic eu ca e la bombonele si dulciurele. cumparati din ce in ce mai putine si fara sa isi dea seama o sa renunte la ele.

faptul ca accepta sa manance singur si fara tel/tv cred ca deja ajuta sa aveti niste reguli legate de masa



#27
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 07 septembrie 2021 - 12:04

SIngurul meu sfat este sa nu ii stricati relatia naturala cu mancarea. Sa manance cand ii este foame, pe cat posibil lucruri cat mai neprocesate. Fara obsesii, amenintari, pedepse, "mananca sau mergem la doctor", "daca mananci supa te las la TV", "mananca pt mama" etc [:)]



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 septembrie 2021 - 15:58

Eu duc lupta cu mancarea de 18 ani. I am facut analize, fost la doctori, e sanatos,  maninca f putin si numai ce ii place.

E inalt are 1.89 si 64 kg...desigur arata cam slab dar a inceput sa puna ceva mușchi pe el. Dar și acum maninca cantitativ putin...asta e...si m am obișnuit. 

Ideea e ca și eu în copilărie la fel am fost.tin minte ca mâncăm doar ca sa maninc, nu mi era pofta de nimic și puteam sa stau nemancat cu orele și ai mei niciodată nu m au forțat. Deci ibtrun fel îl înțeleg ca așa ii e felul.

 

Manincam afara cam 1 data pe sapt, ..in rest eu gatesc in casa tot ce ii place...friptura,hamburgers , chicken nuggets. pizza...si tot felul de mancaruri gătite. Nu e innebunit dupa dulciuri si ciorba mâncăm doar 2 ori pe sapt.

Acum e adolescent, maninca floricele si Bea soda cam de 2-3 ori pe sapt. Nu îmi convine, dar doctorul a zis ca e ok...nu putem castiga toate bataliile. 

 

Sfaturile mele , adăugate la ce s a spus mai sus:

Nu mai faceți caz din asta, dacă e sanatos e totul bine. Nu puneți presiune sa manince ca nu ajungeți nicaieri.

învățați sa gătiți in casa meniuri sanatoase...stiu ca e efort dar e bine pt toata familia 

Mancat impreuna la masa

Fast-food la vârsta asta eliminat

Dulciuri facute in casa cu zahar redus.

Vedeți care sunt mancarurile favorite si astea sa le gatiti.

Lăsați în timpul zilei pe masa snackuri: fructe,  legume,  biscuiți, muffins sa aibă sa manince când trece prin bucătărie. 

Sau ând se joaca sau la tv  puneți acolo dar nu îl forțați doar lăsați langa el si ii amintiti din cand in cand ca e acolo.

Sa bea apa si sucuri naturale.

Făcut sport, mers în parc...mancat picnic, sau invitat acasă alti copii sa manince împreuna.

 

Numai bine.

 

 

 



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 septembrie 2021 - 15:58

Eu duc lupta cu mancarea de 18 ani. I am facut analize, fost la doctori, e sanatos,  maninca f putin si numai ce ii place.

E inalt are 1.89 si 64 kg...desigur arata cam slab dar a inceput sa puna ceva mușchi pe el. Dar și acum maninca cantitativ putin...asta e...si m am obișnuit. 

Ideea e ca și eu în copilărie la fel am fost.tin minte ca mâncăm doar ca sa maninc, nu mi era pofta de nimic și puteam sa stau nemancat cu orele și ai mei niciodată nu m au forțat. Deci ibtrun fel îl înțeleg ca așa ii e felul.

 

Manincam afara cam 1 data pe sapt, ..in rest eu gatesc in casa tot ce ii place...friptura,hamburgers , chicken nuggets. pizza...si tot felul de mancaruri gătite. Nu e innebunit dupa dulciuri si ciorba mâncăm doar 2 ori pe sapt.

Acum e adolescent, maninca floricele si bea soda  cola cam de 2-3 ori pe sapt.

Nu îmi convine, dar doctorul a zis ca e ok...nu putem castiga toate bataliile. 

 

Sfaturile mele , adăugate la ce s a spus mai sus:

Nu mai faceți caz din asta, dacă e sanatos e totul bine. Nu puneți presiune sa manince ca nu ajungeți nicaieri.

învățați sa gătiți in casa meniuri sanatoase...stiu ca e efort dar e bine pt toata familia 

Mancat impreuna la masa

Fast-food la vârsta asta eliminat

Dulciuri facute in casa cu zahar redus.

Vedeți care sunt mancarurile favorite si astea sa le gatiti.

Lăsați în timpul zilei pe masa snackuri: fructe,  legume,  biscuiți, muffins sa aibă sa manince când trece prin bucătărie. 

Sau ând se joaca sau la tv  puneți acolo dar nu îl forțați doar lăsați langa el si ii amintiti din cand in cand ca e acolo.

Sa bea apa si sucuri naturale.

Făcut sport, mers în parc...mancat picnic, sau invitat acasă alti copii sa manince împreuna.

 

Numai bine.


Editat de michelle-usa, 09 septembrie 2021 - 22:37 .


#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 09 septembrie 2021 - 21:52

 

Acum e adolescent, maninca floricele si Bea soda cam de 2-3 ori pe sapt. Nu îmi convine, dar doctorul a zis ca e ok...nu putem castiga toate bataliile. 

 

Soda e un produs chimic folosit la spălarea rufelor parca. Soda caustica parca folosea bunica.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -