Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare


72 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 27 august 2021 - 15:39

Poti plati linistita pe ghiseul .ro cu cardul german. Nu  trebuie sa umbli nicaieri in Ro. 

https://www.ghiseul....ebari-frecvente

Depinde la ce banca ai cardul.

Iar daca vrei sa te autentifici on line, nu functioneaza. Vezi punctul 21.



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2021 - 16:57

Poti plati linistita pe ghiseul .ro cu cardul german. Nu  trebuie sa umbli nicaieri in Ro. Printezi dovada platii si gata. Eliberarea depinde de  cat de aglomerati sunt atunci. Eu l- am luat in 8 zile. Iti dau un cod la depunerea actelor si cu el verifici daca e gata. Succes! 

Am sa na uit, daca nu trebie neaparat sa-mi fac cont pe site-ul respectiv, am sa incerc sa vad .Oricum pentru chestiile astea mi-am rezervat o zi , inainte de a depune actele.

 

Programarea e la inceputul lui octombrie, deci in afara perioadei concediilor, sper sa fie gata in 5 zile(am si aici o rezerva de timp, insa pentru linistea mea sper sa respecte termenul)



#13
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 27 august 2021 - 19:35

Eu am platit fara probleme cu card olandez, am primit email de confirmare si gata. Fara nicio problema. Asta acum mai putin de o luna.  



#14
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:01

Reclamatie am facut direct pe adresa de e mail a consulatului  [hia] , e mailul fiind adresat direct doamnei consul. Am primit un nr de inregistrare a doau zi si la vreo 10 zile raspuns tot via e mail.

 

Eu mi am reinnoit pasaportul in aprilie la consulatul din münchen, mi am facut programare pe un link al ministerului de externe, linkul era afisat pe pagina consulatui si a mers usor.

 

Scriau tot pe pagina consulatului ca poti opta sa ti l trimita acasa dar cind aplici pt pasaport trebuie sa le dai un plic timbrat plus nu stiu ce formular de recomandata pe care trebuia sa l iau de la posta germana in prealabil. Si pe care posta germana nu a vrut sa mi l dea spunind ca cei care trimit plicul trebuia completeze formularul ala...in fine, o aiureala romaneasca. 

 

Eu m am dus pregatita cu plicul timbrat plus documente nececase si am zis ca vreau sa mi l trimita acasa. Functionara imi cere formularul buclucas, eu zic ca nu l am primit de la posta, ea zice ca atunci nu e posibil. Eu ma enervez, ea se enerveaza, o colega functionara o atentioneaza ca au formulare si la consulat si sa mi dea de acolo. 

 

La un ghiseu alaturat, o doamna spune si ea ca nu are formularul buclucas, functionara responsabila raspunde ca nici o prob, ii da ea unul. 

 

Comportamentul functionarei care s a ocupat de cazul meu l am reclamat, inclusiv procesul cu timbre si plicuri si formulare, ca mi se pare enervant. Pai mai bine platesc o taxa de 10 euro in plus si ei sa se ocupe de timbre, plicuri, formulare. Aaaaa, si pe pagina web a consulatului scria ca se poate plati cash sau cu cardul. Si ce sa vezi, aparatul de card era stricat si se putea plati numai cash. Si asta am reclamat.

 

Pasaportul a venit prin posta ca 1,5 luni mai tirziu si mi a fost inminat personal cu semnatura de postas.

 

Sper ca in urmatorii 10 ani cit e valabil pasaportul sa nu mai calc pe la consulat si peste 10 ani sa fie inlocuiti toti functionarii de masini, roboti, etc. Amin!

 

Iti doresc mult succes si nervi tari!!



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:12

alicia, eu sunt inscrisa pe site-ul consulatului din Bonn(de fapt inscrierile se fac pe www.econsulat.ro) de la inceputul lui martie si programarile au fost blocate pina la mijlocul lui octombrie.Intram in fiecare zi-maxim la doua zile sa incerc sa ma programez...nicio sansa.Dac as fi obtinut programare la jumatatea lui octombrie(deci DACA ca nu am mai incercat) as fi intrat in posesia pasaportului la sfirsitul anului-

 

Eu nu pot crede ca ei au avut programari timp de mai bine d ejumatrate de an continuu si chiar daca au avut, cumva trebuiau sa faca o ierarhizare a problemelor.

 

Le-am trimis si e-mail direct la consulat si au avut indolenta sa-mi spuna ca nu ei fac programarile direct, de parca nu ei sunt cei ce transmit prgramarile facute...

 

Eu vreau sa-i reclam pentru lipsa de transparenta, pentru indolenta, pentru aceasi atitudine care o au de 20 de ani de cind frecventez consulatul asta.

 

(mie mi-a ajuns la urechi ca locurile se pot cumpara contra cost de la anumiti frunizori pe FB)

 



#16
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:12

Si legat de plata cu bani / card in ro: eu mi as lua bani romanesti la mine, stiu ca tu ai zis ca nu ai .

 

Eu scot bani de la orice bancomat din ro cu cartea de credit germana. Platesti o mica taxa dar eu zic ca e ok. Banuiesc, desi n am incercat niciodata, ca poti folosi la fel si ec cardul german (debit card). 

 

Daca nu esti sigura de cardurile germane ca functioneaza sau nu in strainatate, contacteaza serviciul cu clientii al bancii respective si spune le ca intentionezi sa folosesti cardul in ro si daca e necesar sa fie facut ceva, " card freischalten", nu stiu cum e in romana.

 



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:18

Si legat de plata cu bani / card in ro: eu mi as lua bani romanesti la mine, stiu ca tu ai zis ca nu ai .

 

Eu scot bani de la orice bancomat din ro cu cartea de credit germana. Platesti o mica taxa dar eu zic ca e ok. Banuiesc, desi n am incercat niciodata, ca poti folosi la fel si ec cardul german (debit card). 

 

Daca nu esti sigura de cardurile germane ca functioneaza sau nu in strainatate, contacteaza serviciul cu clientii al bancii respective si spune le ca intentionezi sa folosesti cardul in ro si daca e necesar sa fie facut ceva, " card freischalten", nu stiu cum e in romana.

Eu scot doar de la bancomat, nu iau cu mine sume mari de cash, maxim 100 euro, restul scot cu cardul8german) de la bancomat,Prima extragere-desi e si cea mai dezavantajoasa , e in Otopeni, insa schimb o suma mica, care sa-mi permita sa am cash pina la Galati.

 

Cred ca voi achita taxa la o unitate CEC ce o am in apropiere de locuinta.

 

Acum sa-mi raspunda si traducatorul ce l-am contactat prin e-mail astazi, daca nu primesc raspuns , luni caut un altul.Nu stiu daca vor accepta sa-mi traduca un document, doar prin atasament d epoza la e-mail.vad eu...



#18
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:19

Da, exact, pe site ul mi am facut si eu programare dar n am asteptat mult, cred ca in martie mi am facut programare pentru 10 aprilie, pasaportul a venit la sf. Lui mai.

 

Daaa, neaparat reclamatie, eu as trimite si pe e mail consulatului si la un e mail de la ministerul de externe. Poti pune ambele adrese in acelasi e mail, cei de la consulat vor vedea ca reclamatia a fost adresata si la alta adresa oficiala si nu o pot face pierduta.

 



#19
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:28

Eu n am avut nimic de tradus ca am prezentat buletinul german.

 

Din experienta mea cu traducerile in trecut, traducatorul iti face traducerea pe baza pozei din e mail dar am aratat documentul original cind m am dus sa mi iau traducerea de la traducator. Deci, documentul original trebuie aratat, la inceput sau la sfirsit.

 

Si legat de consulat, e greu de crezut ca nu au o programare in decurs de 6 luni!!! Si nu m ar mira sa fie ceva business cu programarile. Foarte suparator.

 

Te as invita la consulatul din münchen dar astia desevesc numai bavaria si bw. 



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2021 - 21:32


Te as invita la consulatul din münchen dar astia desevesc numai bavaria si bw. 

Nu poti merge unde vrei tu, doar la consulatul/ambasada de care apartii.

 

Vad eu cum rezolv cu traducataorul, de asta -repet. mi-am lasatr o zi inaintea programarii, sa-mi rezolv toate problemele.

 

Minunat mi s eopare ca va fi valabil 10 ani...eu n-am prins pina acum niciodata termen d evalabilitate de 10 ani la pasaport(a mai fost valabil intr-o perioada 10 ani apoi l-au intors din nou la 5)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -