Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pachetul pentru "Rodica" - Hot sau nebun?


15 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 09:36

Ce sa faca Politia?

Au camere de supraveghere la scara? In lift?

 

Poate mama ta sa il descrie? Sa descrie pachetul?

De unde sa stie Politia ca mama ta spune adevarul? Are martori? Cu ce anume dovezi se poate deschide o ancheta?

 

Foarte bine ca a vorbbit cu administratorul. Poate face si lobby pentru montarea unui sistem de supraveghere.

Poate individul a mai speriat si alti vecini, insa daca nu vrea sa povesteasca...

 

Plangere la Politie si vazut daca au mai fost cazuri.



#12
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 14:34

Au camere la intrarea in bloc. Ultima data cand am vorbit cu ea spunea ca administrarorul a invitat-o sa se uite la filmare; i-a mentionat ca la o scara vecina a intrat, intr-o alta zi, un barbat si, dupa ce s-a uitat la cutiile postale si-a facut drum la casierie unde a incercat sa forteze usa. Mama spunea ca nu era aceeasi persoana. De asemena s-a furat o bicicleta de pe holul blocului. Probabil sunt incidente fara legatura, diversi indivizi, date diferite.

 

Il poate descrie pe cel cu pachetul, chiar si cum arata cutia, insa purta masca, deci ca trasaturi, nu stiu. Sper ca s-a dus sa vada inregistrarea din ziua respectiva si a facut oarecare progrese. Vecinii sunt in general draguti, unii chiar foarte amabili si saritori. Nu inteleg totusi de ce ii este ei teama de barfa si o pune instinctual inaintea sigurantei personale si a altora.



#13
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 31 iulie 2021 - 14:11

Oricum, in momentul de fata (Covid) chiar nu trebuie sa urce cu cineva in lift, fie si o persoana cunoscuta.

 

Nici eu nu inteleg de ce i-e frica de birfa. Asta nu face parte din categorie. Inteleg ca cineva din Occident, cu o mentalitate mai moale, mai putin informat de "Stirile de la ora 5", sa ezite sa povesteasca, dar nu cineva trait in România. Cum zicea cineva mai sus, atita s-a tot vorbit la TV, prin ziare, de tot felul de inselatorii carora le cad prada oameni in virsta, incit nu pricep cum de mai au loc retineri. Poate ca individul era doar in reperaj pt o bicicleta sau un carucior, voia sa vada daca si unde sint camere de supraveghere, etc.



#14
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 31 iulie 2021 - 15:10

Nici eu nu inteleg. Pana la urma vad ca a spus vecinilor, poate, cumva daca nu este prea mare bataie de cap, sa reclame la politie.

Administratorul s-a uitat pe inregistrare si, la plecare, individul a lasat cutia pe un tomberon aflat imediat la iesirea din bloc. Nu stiu cine a luat-o de acolo, ce era inauntru etc. Mama spunea ca era impachetata cu hartie pentru cadouri, simplu, fara nume si era usoara. 



#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 31 iulie 2021 - 19:37

Apropo de cadou, imi amintesc de o faza: acum citiva ani ne-a adus cineva, la primarie, un pachet, impachetat in hirtie cadou, zicea ca l-a gasit afara, linga o banca. Am presupus ca l-a pierdut cineva. Colega de la Receptie l-a lasat pe un colt de birou si am asteptat citeva zile. Dupa care, s-a decis sa-l deschida.

 

Pe masura ce desfacea un strat de hirtie, aparea un altul. Si parca o boare, transformata in curind in putoare. Dupa ultimul ambalaj a scos un urlet de-am venit  buluc, sa vedem ce s-a intimplat. In pachet era...un cap taiat de rata, gaina, sau ceva pe acolo. [fri]

 

Am hotarit cu totii ca atunci cind vom scrie o carte despre aventurile noastre din primarie, episodul asta va figura la loc de cinste. Mare-i gradina...



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 31 iulie 2021 - 20:27

marox, [fal] groaznic...cine a putut sa faca asta?! 

mi-ai adus aminte ca dupa 9/11 a fost ceva cu pachete si scrisori venite prin posta, care contineau o substanta f  otravitoare [fri]

la noi la servici nimeni nu mai deschidea pachete...cum le primeam le puneam sefului pe birou si el sa le deschida. [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -