Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Remodelarile noastre


355 raspunsuri la acest subiect

#11
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:10

La electrocasnice poți sa negociezi . 
m-am o prietena care mi- a spus ca toți negociază cel puțin 10% din absolut tot . 
 

eu negociez la greu. 
de ex patul lu fii-miu cu saltea 120* 200 era la Hoffner 1400€. 
 

900 am dat pe el. 
masa era in oferta cu nu știu cât timp in avans . 
Cerea 2000€. Am luat - o cu 1.200. 
 

acu îmi întârzie un fotoliu . Am mi-a mai făcut o reduce de 30€. 

la o perdea mi- a întârziat cu 2 sapt. 30 € mi- a dat deducere . Costa 330€ [alcool]



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:13

De ce nu folositi electrocasnicele de la bucataria veche? Au fost si ele afectate de inundatie?

Inteleg din schita ta ca mobilierul de bucatarie nu este fix intre pereti, asa ca nu-ti trebuie neaparat la comanda. Am vazut prin magazine mereu reducere la mobilierul expus. Poate gasesti ceva ce ti se potriveste.

In legatura cu calitatea, tot mobilierul este din PAL melaminat si doar detele difera. Daca spui ca era lucios, e vorba de MDF infoliat. Mai rezistent pentru bucatarie e cel vopsit. Cu fete din lemn masiv eu n-am vazut prin magazine, dar probabil n-am intrat in magazinele potrivite.  [:)] Oricum, banuiesc ca e foarte scump si din punctul meu de vedere nu se merita.

Eu mi-am facut mobila de bucatarie in Romania si am montat-o singuri. Nu e mare scofala, o poate face oricine care are cat de cat indemanare. Proiectul l-am facut eu, in functie de necesitatile mele. M-a costat 2500 de euro fara electrocasnice, iar aici dadeam cel putin 5000. 

Ba eu am vazut din lemn masiv, era 28000 de euro bucataria.

 

Sa stii ca m-am gindit si eu sa ma interez in Romania, insa sincer nu am incredere in calitate romaneasca si apoi imi mai aprind si paie-n cap cu barbatu' care e pentru calitate!!!

 

Am aragazul d ela bucataria veche, frigiderul(üöus congelatorul)insa am zis ca daca intram in hora macar sa jucam cum trebuie.Aragazul-desi cu plata cu inductie , e vechi are cam 18 ani, la fel si masina de vase si hota.Cred ca le schimbam mai ales ca aragazul in vreau cu plita intr-o parte si cuptorul incorporat in dulap vertical.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:13

De ce nu folositi electrocasnicele de la bucataria veche? Au fost si ele afectate de inundatie?

Inteleg din schita ta ca mobilierul de bucatarie nu este fix intre pereti, asa ca nu-ti trebuie neaparat la comanda. Am vazut prin magazine mereu reducere la mobilierul expus. Poate gasesti ceva ce ti se potriveste.

In legatura cu calitatea, tot mobilierul este din PAL melaminat si doar detele difera. Daca spui ca era lucios, e vorba de MDF infoliat. Mai rezistent pentru bucatarie e cel vopsit. Cu fete din lemn masiv eu n-am vazut prin magazine, dar probabil n-am intrat in magazinele potrivite.  [:)] Oricum, banuiesc ca e foarte scump si din punctul meu de vedere nu se merita.

Eu mi-am facut mobila de bucatarie in Romania si am montat-o singuri. Nu e mare scofala, o poate face oricine care are cat de cat indemanare. Proiectul l-am facut eu, in functie de necesitatile mele. M-a costat 2500 de euro fara electrocasnice, iar aici dadeam cel putin 5000. 

Ba eu am vazut din lemn masiv, era 28000 de euro bucataria.

 

Sa stii ca m-am gindit si eu sa ma interez in Romania, insa sincer nu am incredere in calitate romaneasca si apoi imi mai aprind si paie-n cap cu barbatu' care e pentru calitate!!!

 

Am aragazul d ela bucataria veche, frigiderul(üöus congelatorul)insa am zis ca daca intram in hora macar sa jucam cum trebuie.Aragazul-desi cu plata cu inductie , e vechi are cam 18 ani, la fel si masina de vase si hota.Cred ca le schimbam mai ales ca aragazul in vreau cu plita intr-o parte si cuptorul incorporat in dulap vertical.



#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:14

La nemți  , in general, când ai bucătăria ta, demontezi și o iei cu tine. Nici un bec nu ți lasă unii, așa zgarciti sunt. 

Si la ce ti-ar trebui vechiturile si mizeriile celui care a locuit inaintea ta? Sa ai ce duce la gunoi? 



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:14

Bucataria mea e cam 6x4m....la standardele din zona e de marime mica-medie. 

am remodelat-o de la 0...dar sotul meu a ajutat mult si am redus din cheltuieli. 

aici majoritatea remodeleaza bucatariile, baile 0-5 ani inainte de vanzare...si isi scot cheltuiala. deci mobila nu e prea veche si daca a fost de calitate se mentine bine.

cand o casa se vinde si e remodelata ii creste pretul considerabil.


Editat de michelle-usa, 21 iunie 2021 - 20:17 .


#16
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:18

Si la ce ti-ar trebui vechiturile si mizeriile celui care a locuit inaintea ta? Sa ai ce duce la gunoi? 

 
Daca o ai deja cumpărată și te muți , o iei cu tine. 
 

Mianda , și transportul nu v a costat ?

 

Noi poate o instalam singuri , mi a fost teama mai mult de chiuveta și instalațiile electrice sa fie bine montate. 
Plus blatul de lucru, nu prea aveam masa/ unelte și pricepere sa l tăiem . 


Editat de Judoka02, 21 iunie 2021 - 20:23 .


#17
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:19

 

 

Sa stii ca m-am gindit si eu sa ma interez in Romania, insa sincer nu am incredere in calitate romaneasca si apoi imi mai aprind si paie-n cap cu barbatu' care e pentru calitate!!!

 

 

 

Calitatea materialelor folosite si a accesoriilor e similara cu cea din Germania, insa conteaza cine ti-o face. Eu cu asta m-am ocupat in Romania, asa ca am facut-o la firma unde am lucrat si am stiut ce sa aleg si ce sa cer. [:)]



#18
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:20

Elkia, nu știu dacă neaparat negociezi. Poți urmări ofertele de preț . 
 

ps și asta in pandemiea, ba era închis magazinul, ba aveau întârzieri de la furnizori . Distractie  [:)]



#19
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:21

Dana, 

Noi avem Siemens tot. 
dacă le iei dintr - un loc, poți sa negociezi . 
noi am fost cu ofertele după net . La toate ne- au dat un preț mai bun. Apoi sunt oferte . Chiar dacă au fost Acu 2 sapt poți sa negociezi același preț. 
mda zic ca costa bucătăria 6400. 
ceri 5000. Și apoi iei îți zic nooo și ajungeți clar pe la 5700 și montajul inclus .

noi in 2006 am luat IKEA și blatul de la bauhaus . 
Acu am luat mobila cu montajul inclus . 
 

masina de spălat vase  nu îți recomand Siemens . 
s- a stricat pompa de apa. A avut garanție . Acu pe programul ECO nu mai trece de minutul 40. 
 

In 2006 am luat una no name din metro. 
cand aveam copilul 6 ani și am fost in grădinița la o petrecere și am văzut ca mașina aia miele scotea vasele in 30 minute cum nu le scotea a mea in 3 ore, am aruncat - o pur și simplu și am luat miele. 
cand m- am mutat am trimis - o in ro, la prietena mea. Are 8 ani mașina și merge brici, mai bine decât asta a mea. 
dar miele personală nu sunt precum cele profesionale . Acu am la servici și merg super . 



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 20:23

Calitatea materialelor folosite si a accesoriilor e similara cu cea din Germania, insa conteaza cine ti-o face. Eu cu asta m-am ocupat in Romania, asa ca am facut-o la firma unde am lucrat si am stiut ce sa aleg si ce sa cer. [:)]

Am inteles, ai vreu site ceva unde mi-as putea arunca un ochi?

 

M-am dus sa citesc ca nu intelegeam ce vrei s aspui cu "fix intre pereti"...pai nu este ca nu mi-a facut un dulap(linbga cel cu cuptorul, am spus ca vreau un dulap -vorratsschrank), iar pe latura cealalat am loc pentru congelator-adica imi trebuie vreo 60 cm pina in perete.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -