Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Concediu de risc maternal


10 raspunsuri la acest subiect

#1
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 12:58

Buna ziua! Vin cu o mare rugaminte la voi,poate este cineva care se pricepe mai bine si ma poate ajuta cu un calcul.Stiu ca cer mult dar daca aveti cateva minute libere va rog sa ma ajutati.Nu am incredere in sefii mei pentru ca de cand am anuntat sarcina am avut numai probleme.

Pe 15 noiembrie 2020 a fost ultima zi de munca,de pe 16 noiembrie am intrat in concediu de risc. Salariul brut pe cele 6 luni anterioare intrarii in concediu de risc a fost:

oct  1960ron

sep 2055 ron

aug 2129 ron

iulie  2230 ron

iunie  2230ron

mai 2230 ron.

Imi poate socoti cineva cat ar fi trebuit sa iau pe toata luna decembrie si toata una ianuarie va rog frumos?Si daca puteti sa imi spuneti si formula de calcul.Va multumesc mult!



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 13:09

Adunati veniturile realizate
Adunati zilele lucratoare din aceeasi perioada

Impartiti total venituri adunate la total zile lucratoare si obtineti venitil pe zi

Inmultiti aceasta valoare cu nr de zile de concediu medical din fiecare luna si obtineti concediul brut

Din aceasta valoare se scade 25% pensia si ce ramane este ceea ce primiti in acea luna in mana



#3
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 10:13

Adunati veniturile realizate
Adunati zilele lucratoare din aceeasi perioada

Impartiti total venituri adunate la total zile lucratoare si obtineti venitil pe zi

Inmultiti aceasta valoare cu nr de zile de concediu medical din fiecare luna si obtineti concediul brut

Din aceasta valoare se scade 25% pensia si ce ramane este ceea ce primiti in acea luna in mana

 

Multumesc mult pt raspuns!

De la 1 februarie am intrat in prenatal.Cele 6 luni care se calculeaza (anterioare intrarii in prenatal) sunt ianuarie,decembrie,noiembrie,octombrie,septembrie,august ,nu?De pe 16 noiembrie 2020 am intrat in concediu de risc,intrebarea mea este cum modifica asta salariul meu brut.Adica daca de ex salariul meu brut este de 2230ron iar luna lui decembrie am fost in concediu de risc ,cum se calculeaza brutul pe decembrie?Cat ar veni salariul brut pe lunile care am fost in concediu de risc adica decembrie,ianuarie si in noiembrie de pe 16 nov?Multumesc.



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 10:21

Multumesc mult pt raspuns!

De la 1 februarie am intrat in prenatal.Cele 6 luni care se calculeaza (anterioare intrarii in prenatal) sunt ianuarie,decembrie,noiembrie,octombrie,septembrie,august ,nu?De pe 16 noiembrie 2020 am intrat in concediu de risc,intrebarea mea este cum modifica asta salariul meu brut.Adica daca de ex salariul meu brut este de 2230ron iar luna lui decembrie am fost in concediu de risc ,cum se calculeaza brutul pe decembrie?Cat ar veni salariul brut pe lunile care am fost in concediu de risc adica decembrie,ianuarie si in noiembrie de pe 16 nov?Multumesc.

Nu am cum sa va fac salariul. Solicitati de la salarizare fluturassul dvs pt fiecare luna si vedeti concret ce apare acolo.



#5
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 10:32

Nu am cum sa va fac salariul. Solicitati de la salarizare fluturassul dvs pt fiecare luna si vedeti concret ce apare acolo.

Nu am primit niciodata fluturas!Mereu am primit salariul in mana(plic),si concediul la fel fara a semna nimic,fara a vedea nimic.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 10:47

Nu am primit niciodata fluturas!Mereu am primit salariul in mana(plic),si concediul la fel fara a semna nimic,fara a vedea nimic.

Faceti sesizare la ITM 



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 11:02

Eu nu înțeleg de ce ți-a fost micșorat salariul brut din august încoace, și ai ajuns sa ai sub salariul minim brut stabilit prin lege, pe care îl aveai pana în august - 2230 lei. Dacă nu primeai fluturaș, de unde știi valoarea salariului brut? Sau tu te referi de fapt la banii primiți în plic, adică venitul net? 

Si eu zic la fel ca Marius, fa o reclamație la ITM. 



#8
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 11:07

Eu nu înțeleg de ce ți-a fost micșorat salariul brut din august încoace, și ai ajuns sa ai sub salariul minim brut stabilit prin lege, pe care îl aveai pana în august - 2230 lei. Dacă nu primeai fluturaș, de unde știi valoarea salariului brut? Sau tu te referi de fapt la banii primiți în plic, adică venitul net? 

Si eu zic la fel ca Marius, fa o reclamație la ITM. 

Contabila mi-a spus telefonic salariul brut la cererea mea,pentru ca eu socotisem cat am de luat concediul de risc cu salariul brut intreg si mie imi iesea o suma iar contabilei alta suma.Si am sunat-o si mi a spus salariul brut pe ultimele 6 luni anterioare concediului.In lunile in care brutul e mai mic am avut concediu in jur de 10 zile,am avut si am sarcina cu probleme,le-am dus adeverinta de la 14 saptamani pt concediu de risc si abia la 20 de saptamani au depus-o si am intrat in concediu.Asa ca de cate ori sangeram abundent imi luam cateva zile concediu pt ca ei nu-mi trimiteau actele la medicina muncii.Abia cand le-am spus ca ma duc la ITM au miscat si ei.



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 11:44

Contabila mi-a spus telefonic salariul brut la cererea mea,pentru ca eu socotisem cat am de luat concediul de risc cu salariul brut intreg si mie imi iesea o suma iar contabilei alta suma.Si am sunat-o si mi a spus salariul brut pe ultimele 6 luni anterioare concediului.In lunile in care brutul e mai mic am avut concediu in jur de 10 zile,am avut si am sarcina cu probleme,le-am dus adeverinta de la 14 saptamani pt concediu de risc si abia la 20 de saptamani au depus-o si am intrat in concediu.Asa ca de cate ori sangeram abundent imi luam cateva zile concediu pt ca ei nu-mi trimiteau actele la medicina muncii.Abia cand le-am spus ca ma duc la ITM au miscat si ei.

Pentru banii primiti trebuia sa semnati fie pe stat fie pe un fluturas. Faceti un drum la firma si vedeti concret situatia dvs de salarizare si desigur va vor explica sumele.



#10
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 17 februarie 2021 - 12:05

Pentru banii primiti trebuia sa semnati fie pe stat fie pe un fluturas. Faceti un drum la firma si vedeti concret situatia dvs de salarizare si desigur va vor explica sumele.

As vrea sa fie atat de usor...Nu sunt niste oameni cu care ma pot intelege.La sefi abia daca poti ajunge,intreb managerul imi spune sa sun contabila,sun contabila nu-mi raspunde,trimit mesaj nu-mi raspunde,intreb din nou managerul imi spune ca el nu are de unde sa stii si sa vb cu contabila dar contabila...Totul a fost bine si frumos pana mi-am anuntat sarcina,apoi totul s-a schimbat.Am lucrat ca femeie de serviciu la o sala de gym.Cand am semnat contractul au spus ca pot veni noaptea dupa program sau dimineata inainte de a deschide 3-4-5 ore cat am nevoie pt a face curatenie apoi inchid si plec iar ei imi vor face carte de munca pe 8 ore. Am acceptat si am ales sa vin noaptea dupa ce adormea fetita mea,la vremea respectiva inca alaptam,iar un job normal,ziua,8 ore ,chiar nu aveam cum(neavand cu cine sa las fetita,sotul lucrand si el).Asa ca eu ma duceam noaptea dupa inchidere,imi faceam treaba,veneam acasa si dormeam linistita langa copil si toata ziua eram langa ea.Nici nu-mi simtea lipsa.Dupa ce am anuntat sarcina s-au sucit,nu mi-au mai dat voie sa vin noaptea,au zis sa vin ziua stiind ca nu pot din cauza copilului.Au sperat sa-mi dau demisia de fapt mi-au si spus,ori asa ori va dati demisia in schimb.Binenteles ca nu mi-am dat nici o demisie si m-am conformat,am apelat la bunici desi abia au facut fata copilului(bunica operata de cancer la san,obezitate severa,bunicul alcoolic...)La 14 saptamani am sangerat puternic la servici,imi era foarte rau de la toate mirosurile(nu doar de la solutii ci si transpiratie,toalete,etc),nu reuseam sa ma odihnesc deloc pt ca trebuia sa ma trezec la 3 am sa fiu la 4 am la serviciu.Am mers la dr si mi a dat adeverinta pt concediu de risc.Am dus-o la munca si am asteptat.Stiam ca dureaza cateva zile dar au trecut saptamani..si nimic.la 19 saptamani mi-am facut curaj si am intrebat din nou ce se intampla si daca nu imi dau un raspuns concret voi merge la ITM.In 3 zile mi-au adus raspunsul de la medicina muncii si am intrat in concediu de risc la 20 de saptamani.6 saptamani am stat cu sangerari,dureri,lesinam la munca si nimic...ma vedeau pe camere si nu le-au pasat.Ba cand le-am zis ca ma voi duce la ITM au incercat sa ma ameninte ca nu respect contractul si nu stau 8 ore la munca(eu stateam 6 ore de la 4 am la 10am).Dar eu aveam pastrate toate mesajele noastre de la angajare in care ei imi spuneau clar ca contractul e de 8 ore dau eu pot sta doar 3-4-5 ore pana termin si pot pleca.Plus ca eu le dusesem adeverita la 6 saptamani si atunci trebuiau sa trimita la medicina muncii pt un raport si nici atunci nu au facut nimic.Cand le-am aratat toate mesajele de la angajare si au vazut ca nu mai au cu ce ma santaja au depus actele si in 3 zile mi a venit concediul de la medicina muncii.Intelegeti de ce zic ca e greu sa ma duc la ei sa-i confrunt?

NU stiu cat de coerenta am fost dar sper ca ati inteles.

Alta modalitate de a afla nu exista?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -